Nincs megállás? Románia közel áll a teljes körű schengeni csatlakozáshoz
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Csütörtökön szavaz a Bel- és Igazságügyi Tanács a Románia és Bulgária schengeni övezeten belüli szárazföldi határain folytatott ellenőrzések megszüntetéséről 2025. január 1-től – erősítette meg kedden az Agerpres hírügynökségnek egy uniós tisztviselő.
2024. december 10., 19:582024. december 10., 19:58
Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozása az Állandó Képviselők Bizottságának (COREPER) szerdai ülésén is téma lehet, de az elmúlt időszak fejleményei alapján nem várható változás a döntésben.
Gerhard Karner osztrák belügyminisztert azt nyilatkozta, „meg lehet tenni a következő lépést” a Bel- és Igazságügyi Tanács december 12-én és 13-án Brüsszelben tartandó ülésén, „megnyílik az út” az előtt, hogy a két ország a szárazföldi határaival is csatlakozzon a schengeni övezethez.
Némi bizonytalanság övezi azonban továbbra is azokat az ideiglenes határellenőrzéseket, amelyeket a Románia, Bulgária, Magyarország és Ausztria képviselői által november végén Budapesten elfogadott megállapodás ír elő „a migrációs útvonalakban a schengeni térség bővítése miatt bekövetkező lehetséges változások minimalizálása érdekében”.
Az erre vonatkozó kérdésre az uniós tisztviselő azt válaszolta, hogy „a belső határellenőrzések esetleges bevezetéséről Bulgáriának és Romániának kell döntenie”.
Hasonló közös nyilatkozat kísérte a 2023. december 30-i döntést is a két ország részleges – vízi és légi – schengeni csatlakozásáról, amely idén március 31-én lépett érvénybe.
Az osztrák belügyminiszter hétfő este azt is kijelentette, hogy a Románia és Bulgária schengeni csatlakozásával szembeni korábbi vétója és az illegális bevándorlás elleni küzdelemhez kapcsolódó osztrák követelések hatására csökkent az osztrák-magyar határ környékén feltartóztatott migránsok száma. „E vétó nélkül nem történt volna ilyen mértékű csökkenés” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy míg tavaly októberig 70 ezer személyt tartóztattak fel, idén ugyanebben az időszakban 4 ezret.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap közölte, hogy Patriot légvédelmi rakétákat fog küldeni Ukrajnába, mondván, hogy az ország védelméhez szükségesek, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök „szépen beszél, de aztán este mindenkit lebombáz”.
Szigorú büntetések várnak a romániai sofőrökre, ha megsértik a közlekedési szabályokat Bulgáriában. A bírságokat az illető lakcímére küldik el a hatóságok.
Az európai törvényhozók megszavazták a légitársaságok bonyolult kézipoggyász-díjainak eltörlését és az iparág egészében a szabványosítás előmozdítását.
Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.
,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.
szóljon hozzá!