Fotó: Wikipédia/Zinneke
Az Európa Unió Tanácsának honlapján megjelent információk szerint Románia és Bulgária schengeni csatlakozása szerepel a Bel- és Igazságügyi Tanács decemberi brüsszeli ülésének ideiglenes napirendjén.
2023. november 20., 18:272023. november 20., 18:27
2023. november 20., 18:402023. november 20., 18:40
Az Agerpres hírügynökség beszámolója alapján a testület december 4-5-re tervezett ülésének második napján megvitatják a schengeni térség általános helyzetét, és sor kerülhet a Románia és Bulgária csatlakozásáról szóló szavazásra.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) európai parlamenti képviselője, Vlad Gheorghe hétfőn Facebook-oldalán azt írta, hogy szinte azonos módon szerepelt Románia schengeni csatlakozása a Bel- és Igazságügyi Tanács tavaly decemberi ülésének napirendjén is, amikor ezt Ausztria végül megvétózta.
Az ideiglenes napirend alapján december 5-én döntenek a csatlakozásról
Fotó: Facebook/Vlad Gheorghe
„Ez az utolsó vonat országunk számára. Majd elválik, hogy a Bizottság, az Európai Parlament és mindegyikünk által gyakorolt nyomásnak lesz-e hatása, és Románia bekerül-e a belső határellenőrzés nélkül európai térségbe, ahogyan azt 2011 óta megérdemelné” – írta bejegyzésében a politikus.
Erre ezúttal sincs soka esély, Ausztria ugyanis továbbra is keresztbe fekszik Románia schengeni csatlakozásának. Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter legutóbb a múlt héten ismételte meg, hogy a bécsi kormány továbbra sem hajlandó jóváhagyni Románia és Bulgária schengeni integrációját. „Ausztria ellenállása a schengeni bővítéssel szemben nem közvetlenül Bulgáriának és Romániának szól” – jelentette ki pénteken Schallenberg, aki elégedetlenségét fejezte ki az Európai Unió szabad mozgást biztosító övezetének működésével kapcsolatban, és jelezte, hogy a bécsi kormány fenntartja jelenlegi álláspontját az EU Tanácsában. Schallenberg szerint hazájának „alapvető problémája” van a schengeni térség működésével, és az elmúlt hónapokban az EU-ba érkező nem uniós migránsok menedékkérelmeinek magas száma miatt panaszkodott.
Hiába reménykedik Románia és Bulgária, Bécs ismét jelezte: továbbra sem hajlandó jóváhagyni a két ország schengeni csatlakozását.
Nukleáris csapás lehetőségét lebegtette meg Oroszország: az orosz nukleáris doktrína módosításait kidolgozták és szükség szerint ültetik gyakorlatba – közölte kedden a Kreml.
Josep Borrell, az európai uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben hétfőn úgy vélekedett: Vlagyimir Putyin orosz elnök nem áll készen a tárgyalásra, hanem „el akarja mérgesíteni” a háborút.
Kifosztották az ENSZ Gázai övezetbe belépő segélykonvoját, amelynek 109 teherautójából 98-nak a rakományát elvesztettek az erőszakos akció következtében – közölte hétfőn az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége (UNRWA).
Fordulópont lehet az ukrajnai háborúban Joe Biden amerikai elnök döntése, hogy az ukrán haderő Oroszország területén belüli célpontok ellen is felhasználhatja az ATACMS amerikai rakétarendszereket – jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök.
Joe Biden amerikai elnök döntése, amivel lehetővé tette Kijev számára, hogy mélységi csapásmérésre alkalmas amerikai rakétákat használjon Oroszország területén, ellehetetleníti a béketrágyalásokat – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök.
Útblokáddal tiltakoznak a gazdák Franciaországban az ellen, hogy az Európai Bizottság az év végéig szabadkereskedelmi megállapodást kötne az Argentínát és Brazíliát is magába foglaló Dél-amerikai Közös Piac nevű kereskedelmi szervezettel.
Román embercsempész bukott le vasárnap éjfél táján a Magyarország déli határához közeli Öttömösön, hat közel-keleti migránst szállított. A magyar rendőrség naponta őrizetbe vesz illegális bevándorlókat szállító embercsempészeket.
Tizenegy ember meghalt, köztük két gyermek, az Ukrajna északkeleti részén fekvő Szumiban egy lakóházat érő orosz rakétatámadásban – közölték hétfőn ukrán tisztségviselők.
Hírlapi kacsa, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő és az amerikai elnökválasztáson győztes Donald Trump telefonon beszélt egymással – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Harmadik világháborúhoz vezethet, mivel eszkalálja az ukrajnai konfliktust Washington döntése, miszerint engedélyezi Kijevnek, hogy nagy hatótávolságú amerikai rakétákkal mélyen Oroszországba csapjon – reagáltak magas rangú orosz törv&eacu
szóljon hozzá!