Búcsú Nagy-Britanniától. Theresa May brit kormányfő és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke
Fotó: AFP
Aláírták a megállapodást a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről, valamint a politikai nyilatkozatot a jövőbeli kapcsolatokról a Brexit után is bennmaradó európai uniós tagországok vezetői vasárnap Brüsszelben.
2018. november 25., 12:052018. november 25., 12:05
2018. november 25., 12:162018. november 25., 12:16
A jóváhagyás az MTI szerint várható volt, mivel előző nap Gibraltár kérdésének megoldásával elhárult az utolsó probléma is. A két dokumentumot Theresa May brit kormányfőnek is alá kell írnia, aki a tervek szerint hamarosan csatlakozik a huszonhetekhez.
Szombat reggel a spanyol miniszterelnök még vétóval fenyegetett, amennyiben nem tisztázzák Gibraltár kérdését, ez azonban intenzív tárgyalások eredményeként délutánra sikerült. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a rendkívüli EU-csúcs megkezdése előtt elmondta, sikerült tető alá hozni a lehető legjobb megállapodást, de nincs ok örömre, szomorú pillanat, tragédia az Egyesült Királyság távozása az Európai Unióból. „Szomorú nap a mai. Nincs ok örömre vagy ünneplésre, Nagy-Britannia kilépése szomorú pillanat, tragédia” – mondta Juncker. Újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy akkor sem tárgyalható alapjaiban újra a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás, ha a londoni parlament végül nem fogadja el.
Emmanuel Macron szerint a vasárnapi csúcstalálkozó jó alkalom arra, hogy az EU levonja a brit kilépés minden tanulságát, egyebek mellett azt, hogy az uniónak vannak törékeny pontjai. A francia elnök a soron kívüli uniós csúcsra érkezve hangsúlyozta, „ez egy súlyos pillanat az Európai Unió számára”, a brit kilépés ugyanis azt mutatja, hogy van min javítani. „Az EU-nak reformra, átalakításra van szüksége” – húzta alá.
Klaus Johannis államfő az uniós tagországok állam- és kormányfőinek csúcsértekezlete előtt úgy nyilatkozott, a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás Románia számára kedvező előírásokat tartalmaz. Johanni szerint Michel Barnier Brexit-ügyi főtárgyaló és csapata „nagyon jó munkát végeztek”. „Mi támogattuk őket, ugyanakkor gondunk volt arra, hogy a megállapodástervezet minket is érintő pontjai legyenek jól letisztázva. Ez idáig azt mondhatom, hogy elégedettek vagyunk a tervezettel” – idézte az Agerpres hírügynökség a román elnököt. Johannis hozzátette, amennyiben a megállapodást a jelenlegi formájában hagyják jóvá, nem fognak sérülni a Nagy-Britanniában élő román állampolgárok jogai.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
Izrael jobboldali kormányának a héten számos kellemetlen gesztust kellett lenyelnie Donald Trump amerikai elnök részéről, de diplomatikusan csendben maradt.
Vlagyimir Megyinszkij elnöki tanácsadó vezeti majd az ukrajnai rendezésről csütörtökön Isztambulban tárgyaló orosz küldöttséget – közölte szerda késő este a Kreml.
Andrzej Duda lengyel elnök fogadta szerdán Varsóban George Simiont, miközben éles belpolitikai vitát váltott ki Lengyelországban az AUR vezetőjének és elnökjelöltjének szereplése Karol Nawrocki lengyel ellenzéki elnökjelölt előző napi kampánygyűlésén.
A Szentszék rendelkezésre áll annak érdekében, hogy az ellenségek találkozzanak és a népek visszakaphassák a béke reményét – hangoztatta XIV. Leó pápa, aki ismételt békefelhívást intézett a keleti egyházakkal való audiencián.
Több mint 140 drónt és egy ballisztikus rakétát is bevetett ukrajnai célpontok ellen az orosz hadsereg szerdára virradóra, egy ember meghalt, többen megsebesültek a támadás következtében.
Az Európai Bizottság nem adott kielégítő és hihető indoklást arra, hogy miért tagadta meg a koronavírus elleni vakcinák szerződéseiról szóló, Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között váltott szöveges üzenetek nyilvánosságra hozatalát – közölte íté
Pakisztán kedden közölte, hogy továbbra is elkötelezett az Indiával kötött tűzszünet mellett, amelyről a múlt héten négy napig tartó harcok után állapodtak meg, de megfogadta, hogy teljes határozottsággal válaszol Újdelhi bármilyen jövőbeli agressziójára.
szóljon hozzá!