Búcsú Nagy-Britanniától. Theresa May brit kormányfő és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke
Fotó: AFP
Aláírták a megállapodást a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről, valamint a politikai nyilatkozatot a jövőbeli kapcsolatokról a Brexit után is bennmaradó európai uniós tagországok vezetői vasárnap Brüsszelben.
2018. november 25., 12:052018. november 25., 12:05
2018. november 25., 12:162018. november 25., 12:16
A jóváhagyás az MTI szerint várható volt, mivel előző nap Gibraltár kérdésének megoldásával elhárult az utolsó probléma is. A két dokumentumot Theresa May brit kormányfőnek is alá kell írnia, aki a tervek szerint hamarosan csatlakozik a huszonhetekhez.
Szombat reggel a spanyol miniszterelnök még vétóval fenyegetett, amennyiben nem tisztázzák Gibraltár kérdését, ez azonban intenzív tárgyalások eredményeként délutánra sikerült. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a rendkívüli EU-csúcs megkezdése előtt elmondta, sikerült tető alá hozni a lehető legjobb megállapodást, de nincs ok örömre, szomorú pillanat, tragédia az Egyesült Királyság távozása az Európai Unióból. „Szomorú nap a mai. Nincs ok örömre vagy ünneplésre, Nagy-Britannia kilépése szomorú pillanat, tragédia” – mondta Juncker. Újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy akkor sem tárgyalható alapjaiban újra a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás, ha a londoni parlament végül nem fogadja el.
Emmanuel Macron szerint a vasárnapi csúcstalálkozó jó alkalom arra, hogy az EU levonja a brit kilépés minden tanulságát, egyebek mellett azt, hogy az uniónak vannak törékeny pontjai. A francia elnök a soron kívüli uniós csúcsra érkezve hangsúlyozta, „ez egy súlyos pillanat az Európai Unió számára”, a brit kilépés ugyanis azt mutatja, hogy van min javítani. „Az EU-nak reformra, átalakításra van szüksége” – húzta alá.
Klaus Johannis államfő az uniós tagországok állam- és kormányfőinek csúcsértekezlete előtt úgy nyilatkozott, a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás Románia számára kedvező előírásokat tartalmaz. Johanni szerint Michel Barnier Brexit-ügyi főtárgyaló és csapata „nagyon jó munkát végeztek”. „Mi támogattuk őket, ugyanakkor gondunk volt arra, hogy a megállapodástervezet minket is érintő pontjai legyenek jól letisztázva. Ez idáig azt mondhatom, hogy elégedettek vagyunk a tervezettel” – idézte az Agerpres hírügynökség a román elnököt. Johannis hozzátette, amennyiben a megállapodást a jelenlegi formájában hagyják jóvá, nem fognak sérülni a Nagy-Britanniában élő román állampolgárok jogai.
Az ukrán elnök szerdán a kárpátaljai kistérségek (területi közösségek) és járások vezetőivel folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy olyan kétoldalú dokumentum készül Ukrajna és Magyarország között.
Akciócsoport jön létre, amely megvizsgálja, mire van szükség egy olyan logisztikai központ kialakításához a spanyolországi Castellon tartományban, amely támogatást nyújthat az ott élő román állampolgároknak. Nőtt a természeti csapás áldozatainak száma.
Bezár Európa utolsó, Vlagyimir Iljics Leninnek szentelt múzeuma a finnországi Tamperében.
Az eddigi információk szerint nincsenek román állampolgárok a spanyolországi árvizek halálos áldozatai között; 22 román állampolgárt eltűntként tartanak nyilván – nyilatkozta csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A múlt hétvégi vitatott georgiai parlamenti választásokon leadott szavazatok részleges újraszámlálása megerősítette a kormánypárt győzelmét – közölte a választási bizottság csütörtökön az AFP francia hírügynökséggel.
Lezárják az orosz ostrom által fenyegetett donyecki Pokrovszk városának egyes részeit a védelmi előkészületek miatt – mondta Szerhij Dobrjak, a pokrovszki katonai közigazgatás vezetője a Szuszpilne közszolgálati médiumnak szerdán.
Az Egyesült Államok megpróbál „diplomáciai megoldást találni minden érintett féllel” – mondta Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő szerdán az Egyesült Államok és Izrael Libanonról folytatott tárgyalásait megelőzően.
A madridi kormány szerda esti tájékoztatása szerint 95-re emelkedett az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradások halálos áldozatainak száma Spanyolországban. A román külügy is közölte a potenciális román áldozatok számát.
Bizalmas volt Kijev és a Fehér Ház között az a sajtóban megjelent információ, hogy Ukrajna Tomahawk rakétákat is kérne az Egyesült Államoktól – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán.
Legkevesebb 63 halálos áldozata van az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradásoknak Spanyolországban – közölték a hatóságok szerdán. Médiajelentések szerint a katasztrófa során több román állampolgár is életét vesztette.
szóljon hozzá!