Összetartanak. Közösségi esemény a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán
Fotó: II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola/Facebook
Hogyan éli meg a kárpátaljai magyarság a háború sújtotta Ukrajnában a mindennapi nehézségeket, milyen kihívásokkal szembesülnek jelenleg és milyen vonatkozásban viselte meg leginkább a több mint két éve tartó háború a társadalmat? – többek közt ezekről a kérdésekről beszélgettünk Orosz Ildikó egyetemi oktatóval, a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnökével, a pedagógia és pszichológia tanszék docensével, akivel a felvidéki Kassán találkoztunk a határon túli magyar felsőoktatás fejlesztéséért munkálkodó Sapientia Hungariae Alapítvány által szervezett konferencián.
2024. június 15., 19:042024. június 15., 19:04
Már a háború kezdete óta több ízben adott hírt a Krónika helyiek megszólaltatásával arról, hogy mi történik a kárpátaljai magyarsággal, ezúttal Orosz Ildikót kérdeztük a jelenlegi helyzetről. A matematikus végzettségű Orosz Ildikó – aki didaktikát és nevelésszociológiát oktat az általa vezetett beregszászi főiskolán – a helyi magyarságnak a háború kezdete óta tapasztalható lelkiállapotáról, mindennapjairól, az oktatás helyzetéről és a nyelvi jogok alakulásáról is beszélt lapunknak.
Orosz Ildikó beszél a nagyszőlősi Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola záróeseményén június elején
Fotó: Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola
Amikor kitört a háború, mindenki nagy csodálkozással fogadta a végigvonuló tömegeket, azokat, akik a határ felé indultak, néha tele kocsikkal, drága kocsikkal, tele csomagtartóval. Nálunk mindenki szívesen fogadta azokat, akik menekültek. Nálunk, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán 700 menekült fordult meg, hiszen megadtuk a lehetőséget az ukrajnai testvéregyetemeknek erre” – számolt be Orosz Ildikó. Hozzátette, ugyanígy viszonyultak az emberek a menekültekhez a Beregszász környéki falvakban is, iskolákban helyezték el a menekülőket, az asszonyok jártak főzni, mentek ki a határra a magyar főiskola hallgatói, segítettek tolmácskodni.
Tánccal zárták a nagyszőlősi Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola tanévét
Fotó: Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola
Különösen azokon a vidékeken, ahonnét a menekültek jöttek, mert a központi televízió hetente mutatott be rólunk negatív filmeket, miszerint nem tudunk ukránul, nem akarunk megtanulni, szeparatisták vagyunk, satöbbi” – fejtette ki az egyetemi oktató.
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola hallgatói
Fotó: II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola
Ennek ellenére a kárpátaljai magyarok nagyon nyitottak voltak, keresztényi szeretettel fogadták az érkezőket, és ezt ők is érezték. Mint magyarázta, Kárpátalja megyének 1,2 millió fő a lakossága, most 6 járásra oszlik, és volt olyan időszak, amikor 1,5 millióan tartózkodtak ott a háború alatt. „Amint lezárták a határokat, a férfiak nem hagyhatták el az országot, ez most is így van, sőt én megyei képviselő vagyok, és én is csak úgy tudok itt lenni Kassán, hogy a megyei tanács elnökétől kaptam külön engedélyt, hogy átléphessem a határt. Az engedély megadott időre, három napra szól, és ha visszamegyek, be is kell számolnom írásban, hogy merre jártam, hiszen hivatalos kiküldetésben vagyok” – magyarázta Orosz Ildikó.
Závodszky Péter Széchenyi-díjas biofizikus, Orosz Ildikó egyetemi docens és Tonk Márton, a Sapientia – EMTE rektora
Fotó: Gödri Csilla
A háború kezdeti időszakában rengeteg nehézséggel szembesült a lakosság Kárpátalján is, nehézséget okozott a családok ellátása, a szociális munka, aztán 2022 szeptemberében az iskolákban óvóhelyeket kellett kialakítani, meg kellett szervezni az online oktatást, stb., és ez a sok bizonytalanság nagyon rossz hatással volt sokak számára.
A menekültek vagy tovább mentek, vagy visszamentek, haza, és nekünk meg kellett szerveznünk a következő tanévet. Nagyon féltünk attól, hogy marad-e, vagy nem marad gyerek. Most úgy néz ki, 20 százalékkal kevesebb gyerek volt a háború első éve után az iskoláinkban, ez valószínűleg csökkenni fog. Továbbra is háborús helyzet van, egyesek kint vannak a fronton, van, aki másutt, olyanok is vannak, akik menekülnek, az asszonyok 17 éves fiaikat viszik át Magyarországra szakiskolákba, gimnáziumba, mert nem szeretnék, hogy katonának menjenek, ilyenek is vannak” – ecsetelte lapunknak Orosz Ildikó.
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola egyik eseménye
Fotó: II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola/Facebook
Hozzátette, most úgy néz ki, hogy mindenhol sikerül szeptemberben beindítani az első osztályt, mindenütt sikerült megőrizni az oktatási intézményhálózatot, ha kevesebb is a diák. „A II. Rákóczi Főiskolán 1200 hallgatónk van az első évfolyamtól a negyedik évfolyamig.
Ez a pillanatnyi állás, hiszen ahogy változik a háború, meg ahogy eszkalálódik a helyzet, úgy változnak a törvények is. Felmentést kapnak még a három vagy több gyermekes családapák, bár most már olyan törvénytervezet is megjelent, hogy ezt is fel akarják emelni öt gyerekre, de egyelőre ez csak törvénytervezet” – ismertette Orosz Ildikó.
A nagyszőlősi magyar népművészeti iskola ünnepsége
Fotó: Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola
Míg korábban 27 éves kor fölött lehetett a hadseregbe vinni a férfiakat, ma már ezt a korhatárt leszállította a parlament 25-re – tehát mindig változik a helyzet. Arról is beszélt, hogy Kárpátalját nem érte rakétatalálat, csak egyszer, egy elektromos hálózati központot ért csapást. „Ennélfogva mi nem tapasztaltunk éles háborús helyzetet,
Volt egy telünk, amikor nagy gondok voltak az áramszolgáltatással, volt olyan időszak, amikor 6-8 órán át volt áram naponta. Mindenki izgult, hogy a hűtőszekrény ne olvadjon le, de ilyenkor fűtés sem volt, így megoldásokat kellett keresni” – magyarázta Orosz Ildikó.
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola februári rendezvénye
Fotó: II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola/Facebook
Az iskolákban is megoldásokat kellett keresni, ráadásul rögtön tízszeres árba került mondjuk egy generátor – és persze ez mindenkire anyagi terhet is rótt. Ugyanakkor az életritmus is megváltozott, mert sokan, amikor meggyulladt a villany, akár éjszaka egykor, kettőkor, kénytelenek voltak sütni, főzni, mosni, takarítani.
Orosz Ildikó egyetemi tanár, a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke, a pedagógia és pszichológia tanszék docense
Fotó: Gödri Csilla
„Kárpátalján jelenleg elég sok napelemrendszer működik, ami visszatáplál, ezért vannak napok, amikor nem kapcsolják ki az áramot, a többi napokon pedig a 24 órából 3 órán át van áramszünet egyelőre, tehát valamivel még elviselhetőbb. (Sajnos azóta változott, napi 8 és 9 órát nincs áram). A minisztérium felhívta az oktatási intézmények figyelmét, úgy strukturálják a tanévet, hogy a téli hónapokban lehetőleg a gyerekek legyenek otthon, mert nem biztos, hogy tudják majd biztosítani a fűtést meg a világítást” – vetítette előre az egyetemi oktató.
Egy diákunknak az édesapja halt meg, egy tanárnőnek pedig a fia, ezek szomorú események, és érzékelhető, hogy most már fárad a társadalom” – fejtette ki a kárpátaljai egyetemi oktató.
Nagyszőlős, Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola diákjai
Fotó: Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola
A mindennapi viszonyokról elmondta, az üzletekben nem apadt az árukészlet, de gondot jelent, hogy mivel drágább lett az áram, európai szintűek az energiaárak, sokan ezt nem bírják megfizetni.
Mi, pedagógusok mindent megteszünk azért, hogy a gyermekeknek meg legyenek adva azok a feltételek, hogy fejlődjenek” – emelte ki Orosz Ildikó.
II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola egyik terme
Fotó: II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola
Egyébként a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség minden tantárgyvetélkedőjét megtartotta, működik a Géniusz Jótékonysági Alapítvány, amely különböző tehetségpontokat üzemeltet, hétvégi foglalkozásokat tartanak, van egy kézilabda tehetség-hálózat, aminek a bajnokságában 500 gyerek vett részt. De megszervezték a néptánc, népzene találkozókat, a gyerekek a Tulipán Tanoda hálózat keretében tanulják a zenét. Ennek a seregszemléjén is 400 gyerek vett részt. A felvidéki Dunamocson kezdeményezték még néhány évvel ezelőtt, hogy polgári táncot tanítanak, az összetartozás táncának hívják, azt adják elő a gyerekek, a kezdeményezés arról szól, hogy lehetőleg minden iskolában tanítsák be, vegyék fel videóra.
Pillanatkép a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola tevékenységéről
Fotó: II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola
„Mi ehhez tavaly, a háború alatt csatlakoztunk, és Kárpátalján több ezer gyerek táncolta június 4-én ezt a táncot, most ezt megismételtük, Rahótól egész Ungvárig, nagyon lelkesen jönnek a gyerekek is, a szülők is, a nagyszülők is, akik otthon vannak. Tehát megpróbálunk túlélni. Igyekszünk nem túldramatizálni a helyzetet,
Yantermi pillanat a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán
Fotó: II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola
Az egyetemi docenst arról is kérdeztük, mi jelenleg a helyzet Kárpátalján az anyanyelvi jogok ügyében. „Mivel Ukrajna most mindenáron az Európai Unióhoz akar csatlakozni, ezért elfogadtak egy kisebbségi jogi törvényt. Nagyon gyorsan terjesztették be, mi pedig elmondtuk róla a véleményünket. Ez múlt novemberben történt, elsősorban annak a nyomásnak hatására, hogy az Európai Uniónak és a Velencei Bizottságnak vannak elvárásai. A magyar miniszterelnök és a külügyminiszter következetes ebben a kérdésben, nekik is köszönhető, hogy kérjük, állítsák vissza azokat a jogokat, amit 1992-ben elvettek. A kisebbségi törvény módosításában vannak előrelépések, előremutató előrelépések.
Záróesemény a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskolában Nagyszőlősön június elején
Fotó: Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola
Mint magyarázta, az új nyelvhasználati törvény értelmében csak a kötelező tárgyakat, Ukrajna történetét, földrajzát, hazafias nevelés tantárgyat kell ukránul tanítani. „Erre azt a szemléltető példát tudnám hozni, hogy mondjuk valakitől ellopnának 1000 eurót, ő rájön, hogy mi történt, és kéri, hogy adják vissza. Visszaadnak ebből 700 eurót. A kérdés az, hogy ez nekünk előrelépés, öröm, vagy pedig veszteség. Mindent sokféleképpen lehet tekinteni, de mi azt az álláspontot igyekszünk képviselni, hogy a sok nehézség ellenére kitartunk” – mondta el Orosz Ildikó.
Bár nincs magyarellenes éle, hogy a katonai szolgálat alóli felmentése ellenére behívót kapott, az mindenképpen visszás, hogy a határőrség hatályos törvényi háttér nélkül járt el így – jelentette ki a Krónikának Dunda György kárpátaljai újságíró.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.
Az Európai Parlament jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy 35 milliárd eurós kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.
Észak-Korea tagadta hétfőn, hogy csapatokat küld Oroszországnak az ukrajnai háborúban való részvételre, sőt, Phenjan egyik képviselője az ENSZ-ben „alaptalan pletykának” nevezte Szöul állítását.
Az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó uniós hiteltámogatás célja, hogy Oroszország mint agresszor fizesse ki az általa okozott károk költségeit Ukrajnának.
Moszkva nem tudta aláásni a választásokat és a népszavazást a Moldovai Köztársaságban, noha „erőteljesen dolgozott” ezen – reagált hétfőn a Fehér Ház egyik tisztségviselője.
A Fehér Ház elismerte, hogy a tűzszünetre irányuló tárgyalások „nem fognak újraindulni” sem a gázai, sem a libanoni feszültség csökkentése érdekében .
Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.
A moldovai társadalom megosztott, ezt jelzi az uniós csatlakozásról szóló népszavazás eredménye, amely alig több mint 50 százalékos többséget hozott az EU-integráció hívei számára – mutatott rá a Krónika megkeresésére Barabás T. János szakértő.
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
Egy október 23-ára szerveződő fegyveres akcióra figyelmeztette a magyar hatóságokat az amerikai hírszerzés nagyjából két hete – közölte diplomáciai forrásokból származó értesülését hétfőn a Telex.
szóljon hozzá!