Kritika. Charles Michel emlékeztetett: a soros elnökségnek nincs szerepe az EU nemzetközi képviseletében, bár Orbán sohasem mondta, hogy ezt kétségbe vonná
Fotó: Európai Tanács
Bírálta Charles Michel, az Európai Unió Tanácsának elnöke Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, amiért az saját hatáskörben indított ukrajnai „békemissziót”.
2024. július 17., 09:012024. július 17., 09:01
Mint arról beszámoltunk, az Európai unió többi vezetőjének írt levelében Orbán múlt heti, Donald Trump volt amerikai elnökkel folytatott floridai találkozóját követően közölte, hogy Trump, az amerikai republikánus elnökjelölt kész „azonnal” békeközvetítőként fellépni az orosz-ukrán háborúban, ha novemberben ismét megválasztják.
Charles Michel, az EU tagállami vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke bírálta a magyar miniszterelnököt, és hangsúlyozta, hogy nincs felhatalmazása a háborúról szóló tárgyalásokra.
– közölte Michel Orbánnal egy, a Reuters hírügynökség által megszerzett levélben.
Michel, aki korábban Belgium miniszterelnöke volt, visszautasította Orbán azon állítását is, hogy az EU „háborúpárti” politikát folytatott Ukrajnában.
„Éppen az ellenkezője történt” – írta Michel. „Oroszország az agresszor, Ukrajna pedig az áldozat, amely él az önvédelemhez való törvényes jogával” – fogalmazott.
Mint arról beszámoltunk, azt követően, hogy Magyarország július elsejétől átvette az EU soros elnöki tisztségét, Orbán Viktor másnap Kijevbe utazott, ahol Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tárgyalt, és béketárgyalásokra kérte.
Ezt követően hivatalosan békemissziónak nevezett útján Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz, majd Pekingben Hszi csing-pin kínai elnökkel találkozott, majd múlt héten, a washingtoni NATO-csúcson való részvételt követően Floridában fogadta őt Donald Trump.
Az Európai Parlament 63 képviselője levélben fordult az uniós intézmények vezetőihez, amelyben felszólították őket, hogy tegyenek meg mindent Magyarország tanácsi szavazati jogának felfüggesztése érdekében.
Mint megírzuk, a héten kiderült, hogy ezt követően levélben tájékoztatta az EU vezetőit arról, mik Trump szándékai abban az esetben, ha megnyeri az idei elnökválasztást.
Eszerint
Ez a kilátás azt jelenti, hogy az EU-nak újra helyre kellene állítania a közvetlen diplomáciai kapcsolatot Oroszországgal, és „magas szintű” tárgyalásokat kellene kezdenie Kínával az ukrajnai háború békés megoldása érdekében – írta az FT szerint a magyar miniszterelnök az uniós vezetőknek címzett bizalmas levelében, amelyet a moszkvai és pekingi konzultációkat követően írt.
„A választások előtt nem várhatunk tőle (Trump) semmilyen békekezdeményezést. Azt azonban biztosan állíthatom, hogy
– írta Orbán Viktor Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének és más uniós vezetőknek küldött levelében.
„Részletes és megalapozott tervei vannak erre vonatkozóan” – tette hozzá a magyar kományfő.
Orbán Viktor szerint ez azt jelenti, hogy az EU-nak elébe kell mennie az amerikai politika változásának, és vagy fel kell vállalnia az azonnali tárgyalások szükségességét Oroszország és Ukrajna között, vagy nagyobb felelősséget kell vállalnia Ukrajna védelmi finanszírozásáért.
„Több mint meggyőződésem, hogy Trump elnök valószínűsíthető győzelme esetén az USA és az EU közötti pénzügyi terhek aránya jelentősen eltolódik az EU javára az Ukrajna pénzügyi támogatását illetően” – figyelmeztetett levelében Orbán Viktor.
„Európai stratégiánk a transzatlanti egység nevében az amerikai háborúpárti politikát másolta” - írta Orbán Viktor –
– közölte Orbán az európai vezetőknek a levélben.
Donald Trump gyorsan béketárgyalásokat fog kezdeményezni Oroszország és Ukrajna között, ha megnyeri a novemberi amerikai elnökválasztást, és erre vonatkozóan „megalapozott terveket” dolgozott ki – közölte Orbán Viktor magyar miniszterelnök.
A magyar kormányfő a levélben arról is írt, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, Hszi Csin-ping kínai elnökkel és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott közelmúltbeli megbeszélései alapján „általános megfigyelés”, hogy „a közeljövőben a katonai konfliktus intenzitása radikálisan fokozódni fog”.
Mint megírtuk,
Kedden több tucatnyi EP-képviselő levélben kérte Magyarország szavazati jogának felfüggesztését az EU Tanácsában a békemissziót felhozva ürügyként.
A magyar miniszterelnök ugyanakkor már a kezdetektől fogva hangsúlyozta, hogy látogatásaira nem az EU soros elnökének minőségében került sor.
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
szóljon hozzá!