Fotó: Facebook/Európai Parlament
Az Európai Parlament 63 képviselője levélben fordult az uniós intézmények vezetőihez, amelyben felszólították őket, hogy tegyenek meg mindent Magyarország tanácsi szavazati jogának felfüggesztése érdekében.
2024. július 16., 21:272024. július 16., 21:27
2024. július 16., 21:302024. július 16., 21:30
A levelet aláíró képviselők szerint alig kezdődött el az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége, „Orbán Viktor máris jelentős károkat okozott azzal, hogy kihasználta és visszaélt elnöki szerepével.” Mint írták, Orbán Viktor „békemissziós” látogatást tett Oroszországban és Kínában, amelyek során szándékosan azt a benyomást keltette, hogy az egész Európai Uniót képviseli, holott erre nem lehetett felhatalmazása. Emlékeztettek, hogy az uniós vezetőknek kellett tisztáznia, hogy ezek az utazások kizárólag a kétoldalú kapcsolatok keretében történtek.
„Nemcsak túllépi hatáskörét, amikor úgy tesz, mintha az EU egészét képviselné, hanem aktívan olyan politikai menetrendet követ, amely ellentétes a közös uniós álláspontokkal, aláásva ezáltal az egész döntéshozatali folyamatot, valamint az EU egységét rendkívül fontos kérdésekben. Ezt nem engedhetjük, hogy így folytatódjon” – mutattak rá. A képviselők felszólították az uniós vezetőket, hogy „a lehető leghamarabb tegyenek határozott lépéseket annak érdekében, hogy korlátozzák a további károkat, nemcsak az EU egészének hitelességét, hanem a jelenlegi geopolitikai helyzetet illetően is.”
„Ehhez valódi tettekre van szükség, például Magyarország szavazati jogának felfüggesztésére a tanácsban, mivel a gyakorlat azt mutatja, hogy a helyzet puszta szóbeli elítélése nem vezet eredményre” – írta a levelet aláíró 63 uniós parlamenti képviselő.
„Nemcsak elfogadhatatlan, hanem felháborító is, hogy egy országot mindössze azért megbélyegeznek a XXI. században, mert a diplomáciai megoldás mellett érvel és a kommunikációs csatornákon keresztül tárgyal azokkal is, akikkel nincsen egyetértés fontos kérdésekben” – jelentette ki, a tárcavezető, elfogadhatatlannak nevezve, hogy egyesek szuverén államokat próbálnak korlátozni abban, hogy azzal tárgyaljanak, akikkel akarnak. Szijjártó leszögezte, hogy a háborúpárti európai politikusok közelmúltbeli támadásai csak még inkább megerősítik a magyar kormány eltökéltségét a békemisszióját illetően.
Ami Magyarországot illeti, még mindig jelentős jogállamisági aggályok merülnek fel, és az Európai Bizottság készen áll arra, hogy minden tagállamot támogasson a jogállamiságról szóló éves jelentés ajánlásainak végrehajtására irányuló erőfeszítéseikben.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök berlini és párizsi látogatását követően kijelentette, hogy „nagyon erős támogatást” kapott európai kollégáitól Donald Trump amerikai elnök Grönlanddal kapcsolatos terveivel szemben.
A románok, szlovákok és szerbek is kedvezőbben ítélik meg Magyarországot, mint a magyarok a szomszédos országokat – derült ki a Nézőpont Intézet frissen közzétett kutatásából.
Tartós béke Oroszországgal csak az Egyesült Államok segítségével érhető el – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy interjúban, amelynek videofelvételét hétfő este közölte az ukrán elnöki hivatal.
Benyújtotta lemondását Milos Vucevic szerb miniszterelnök kedden Belgrádban.
Alig néhány hetes kutyakölyköket találtak a pénzügyőrök egy Romániában forgalomba írt kisbusz csomagterében – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhatóság (NAV) kedden a Facebook-oldalán egy videós posztban, amelynek a Bánatos gombszemek címet adták.
Harkivban ketten, Odesszában négyen megsebesültek a kedd éjszakai orosz dróntámadás következtében, lakóházakat, üzemeket, infrastrukturális objektumokat ért találat a helyi hatóságok vezetőinek beszámolói szerint, amelyeket az Ukrajinszka Pravda idézett.
Dánia erősebben kíván fellépni a grönlandiakkal szembeni hátrányos megkülönböztetés, illetve rasszizmus ellen – közölte hétfőn a koppenhágai bevándorlási és integrációs minisztérium.
Az izraeli kormányszóvivő szerint a Hamász által az Izraellel kötött tűzszüneti megállapodás első szakaszában szabadon engedendő túszok közül nyolcan meghaltak.
A májusi elnökválasztáson három napon át szavazhatnak a külföldön élő román állampolgárok az összesen 950 külképviseleti szavazóhelyiségben.
szóljon hozzá!