Fotó: Facebook/Benjamin Netanjahu
Keményen bírálta Izraelt Joe Biden amerikai elnök a Hamász terrorszervezet ellen indított gázai megtorló akció miatt: az elnök csütörtökön „túlzónak” nevezte az izraeli hadsereg gázai tevékenységét, és hozzátette, hogy azon dolgozik, hogy a harcok tartósan szüneteljenek.
2024. február 09., 08:292024. február 09., 08:29
Biden egy sajtótájékoztatón beszélt egy különleges ügyészi jelentés kapcsán, amely arról szól, hogy nem emelnek vádat az elnök ellen titkos dokumentum megőrzése miatt, de amely kérdéseket vetett fel szellemi éberségével kapcsolatban – amit a Fehér Ház vitat. Ugyanakkor amikor Biden a gázai helyzetről beszélt, összekeverte Mexikót Egyiptommal – írja a Háárec.
– mondta. „Beszéltem vele. Meggyőztem őt, hogy nyissa ki a kaput. Beszéltem Bibivel, hogy nyissa ki a kaput az izraeli oldalon. Nagyon keményen, nagyon keményen sürgettem őt, hogy humanitárius segélyt juttasson be Gázába” – mondta Biden.
„Rengeteg ártatlan ember van, akik éheznek, bajban vannak és meghalnak. Ennek véget kell vetni” – tette hozzá az elnök.
Biden a továbbiakban elmondta, hogy folyamatos kapcsolatban áll Katar, Egyiptom és Szaúd-Arábia vezetőivel, „hogy annyi segélyt juttassunk Gázába, amennyit csak tudunk”.
„Fáradhatatlanul dolgoztam ezen a megállapodáson, amely a Gázai övezetben zajló akciókban a harcok tartós szüneteltetéséhez vezet” – mondta.
Az Izrael és Szaúd-Arábia közötti, jelenleg megrekedt normalizációs folyamatról szólva Biden elmondta, hogy „közvetlenül a Hamász támadása előtt kapcsolatban álltam a szaúdiakkal és másokkal, akik elismerték volna Izrael létjogosultságát, a Közel-Kelet részévé tennék és teljes mértékben elismerték volna őket – cserébe bizonyos dolgokért, amelyekre az Egyesült Államok kötelezettséget vállalna”.
Arra a kérdésre, hogy mik voltak ezek a dolgok, Biden így válaszolt: „Két dologra vonatkozott; nem megyek bele a részletekbe, de az egyik az északkeleti főellenségükkel szembeni védelemmel foglalkozik. A második lőszer és hadianyagok biztosításával, hogy megvédjék magukat. Véletlenül ez az az időszak, amikor a konfliktus kitört. Nincs bizonyítékom arra, amit mondani fogok, de nem alaptalan a gyanú, hogy a Hamász megértette, mi készülődik, és meg akarta akadályozni, mielőtt megtörtént volna”.
Közben magas rangú amerikai katonai hírszerző tisztek kongresszusi képviselőknek azt mondták az elmúlt napokban, hogy bár Izrael csökkentette a Hamász katonai képességeit, de közel sincs ahhoz, hogy felszámolja azt – jelentette a New York Times.
A tisztek tartózkodtak attól, hogy becsléseket adjanak a megölt Hamász- harcosok számáról, de magánbeszélgetéseken azt mondták, hogy
– áll a jelentésben.
A New York Times beszámolója azt is megjegyezte, hogy a tisztek hangsúlyozták azt a leckét, amelyet az Egyesült Államok megtanult a korábbi háborúkból, hogy nem bölcs dolog megszámolni az ellenséges erők halott harcosait.
Vedant Patel amerikai külügyminisztériumi szóvivő aggodalmát fejezte ki azon jelentések miatt, amelyek szerint az izraeli hadsereg hadműveletet tervez a Gázai övezet déli részén fekvő Rafah városában.
„Még nem láttunk bizonyítékot egy ilyen hadművelet komoly tervezésére” – mondta Patel, hozzátéve, hogy
„Nem támogatnánk egy ilyen művelet végrehajtását komoly és hiteles tervezés nélkül, ami az ott menedéket kereső több mint egymillió emberre vonatkozik, valamint a humanitárius segítségnyújtásra és a külföldi állampolgárok biztonságos távozására gyakorolt hatások mérlegelése nélkül” – folytatta Patel.
Mindezek ellenére az izraeli hadsereg légicsapásokat hajtott végre csütörtökön a Gázai övezet déli részén lévő Rafah város ellen, egy nappal azután, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök elutasította a Hamász palesztin iszlamista szervezet tűzszüneti ajánlatát.
Az egyiptomi határhoz közeli Rafah egyike az utolsó városoknak az övezetben, ahová még nem ért el a hadsereg szárazföldi művelete.
Szerda éjszaka tartott tel-avivi sajtótájékoztatóján Antony Blinken amerikai külügyminiszter a civilek megkímélésének szükségességét hangsúlyozta, kiemelve Rafahot, és emlékeztetett arra, hogy a városban mintegy 1,4 millióan lehetnek, beleértve az övezet más részeiből oda menekülőket is.
A Nicosiában tartózkodó Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszter megismételte, hogy Kairó az összes érintett féllel együttműködve igyekszik elérni a fegyveres konfliktus lezárását, és felszólította a nemzetközi közösséget, hogy tegyen meg minden tőle telhetőt a gázaiaknak szánt humanitárius segélyek célba juttatása érdekében.
Palesztin biztonsági források szerint Izrael csütörtökön 71 olyan palesztint engedett szabadon, akiket a gázai szárazföldi hadművelet közben vettek őrizetbe.
Ugyancsak csütörtökön
„Ennek a rombolásnak (…) az lesz az eredménye, hogy az eddig ott élők többé nem térhetnek vissza lakhelyükre, és úgy tűnik, hogy a cél éppen ez” – szögezte le. „Emlékeztetem az izraeli hatóságokat, hogy a civil lakosság erőszakos áttelepítése akár háborús bűncselekménynek is minősülhet” – tette hozzá.
Az izraeli hadsereg visszautasította a főbiztos vádját, hangsúlyozva, hogy a hadsereg határ menti műveletei a Hamász terrorcélokat szolgáló alagútrendszere ellen irányulnak.
Heves rakétasorozatok érték Észak-Izraelt
Heves, mintegy harminc rakétából álló sorozatot lőttek Libanonból Észak-Izraelre csütörtök este, válaszul a libanoni síita Hezbollah szervezet egyik vezetőjének megölésére – jelentette a Walla hírportál.
Az izraeli hadsereg (IDF) tüzérségi választ adott a Libanonból érkező rakétákra, a lövedékek forrásait célozva meg. Az izraeli biztonsági vezetők szerint a Hezbollah magas rangú tagjának meggyilkolása miatt lőtték Észak-Izraelt.
A Hezbollah előzőleg azt állította, hogy rakétákkal támadta Izrael Maron-hegyen található légi irányító bázisát, miután Izrael támadást intézett Nabatijánál egy jármű és dél-libanoni falvak ellen.
A Hezbollah két harcosa életét vesztette, amikor csütörtök délután Dél-Libanonban, Nabatijánál autójukra rakétát lőtt az izraeli légierő. A szaúd-arábiai al-Hadasz hírcsatorna jelentése szerint a két halott egyike Abbász al-Dabbas, a Hezbollah regionális parancsnoka volt.
Csütörtök este az október 7-én a Gázai övezetbe hurcolt túszok családtagjai tüntetést tartottak Tel-Avivban a katonai főhadiszállásnál, ahol összeült esti tárgyalására Benjámin Netanjahu miniszterelnök vezetésével a háborús kabinet. Az út fölötti gyalogosforgalmat biztosító hídról egy hatalmas molinót lógattak le, melyen az állt, hogy „alku vagy halálos ítélet”.
Eközben Jeruzsálemben több jobboldali szervezet irányításával ezrek tiltakoztak az elraboltak szabadon bocsátásáról szóló megállapodás ellen, a háború folytatását, a Hamászra gyakorolt nyomás növelését követelve.
Szerda este az izraeli miniszterelnök elutasította a Hamász tűzszüneti és túszelengedési alkuját, és bejelentette, arra utasította a hadsereget, hogy készüljenek fel a harcra az egyiptomi határnál található Rafahban, az övezet déli részén.
Fordulópont lehet az ukrajnai háborúban Joe Biden amerikai elnök döntése, hogy az ukrán haderő Oroszország területén belüli célpontok ellen is felhasználhatja az ATACMS amerikai rakétarendszereket – jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök.
Joe Biden amerikai elnök döntése, amivel lehetővé tette Kijev számára, hogy mélységi csapásmérésre alkalmas amerikai rakétákat használjon Oroszország területén, ellehetetleníti a béketrágyalásokat – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök.
Útblokáddal tiltakoznak a gazdák Franciaországban az ellen, hogy az Európai Bizottság az év végéig szabadkereskedelmi megállapodást kötne az Argentínát és Brazíliát is magába foglaló Dél-amerikai Közös Piac nevű kereskedelmi szervezettel.
Román embercsempész bukott le vasárnap éjfél táján a Magyarország déli határához közeli Öttömösön, hat közel-keleti migránst szállított. A magyar rendőrség naponta őrizetbe vesz illegális bevándorlókat szállító embercsempészeket.
Tizenegy ember meghalt, köztük két gyermek, az Ukrajna északkeleti részén fekvő Szumiban egy lakóházat érő orosz rakétatámadásban – közölték hétfőn ukrán tisztségviselők.
Hírlapi kacsa, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő és az amerikai elnökválasztáson győztes Donald Trump telefonon beszélt egymással – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Harmadik világháborúhoz vezethet, mivel eszkalálja az ukrajnai konfliktust Washington döntése, miszerint engedélyezi Kijevnek, hogy nagy hatótávolságú amerikai rakétákkal mélyen Oroszországba csapjon – reagáltak magas rangú orosz törv&eacu
Joe Biden elnök kormánya lehetővé fogja tenni Ukrajnának, hogy az Egyesült Államok által biztosított fegyvereket használhasson mélyen orosz területre irányuló csapásokhoz.
Moszkva fegyveres erői tömeges csapást mértek reggel nagy hatótávolságú légi és tengeri precíziós fegyverekkel, valamint csapásmérő drónokkal az ukrán hadiipart ellátó kritikus energetikai infrastrukturális létesítményekre és hadiipari vállalatokra.
Változatlan Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontja – ismertette vasárnap Olaf Scholz német kancellár, egyúttal védelmébe vette az orosz vezetővel november 15-én folytatott telefonbeszélgetését.
szóljon hozzá!