Tomboló antiszemitizmus. A palesztinpárti egyetemi megmozdulásokon gyakoriak a zsidóellenes jelszavak
Fotó: Youtube
Joe Biden elítélte csütörtökön az erőszakos egyetemi tiltakozásokat, amelyeket Izrael gázai övezeti hadművelete vált ki az Egyesült Államokban, de védelmébe vette a békés tiltakozáshoz való jogot mint az amerikai demokrácia egyik fontos elemét.
2024. május 03., 08:332024. május 03., 08:33
Az amerikai elnök most először foglalt állást nyilvánosan a csaknem két hete kirobbant heves egyetemi tüntetésekkel kapcsolatban. Donald Trump elnök, republikánus párti elnökjelölt-aspiráns a radikális baloldalt tette felelőssé az erőszakos egyetemi tüntetésekért.
Kijelentette, hogy egyszerre kell fenntartani a szólás szabadságát és a jog uralmát, mert „az Egyesült Államok nem autoriter ország, amelyben embereket el lehet hallgattatni”. Hozzátette, hogy a törvény a békés tüntetéshez való jogot védi, de nem része annak és jogellenes a vandalizmus, mások megfélemlítése. A rend helyreállítása érdekében azonban a Nemzeti Gárdát nem szükséges mozgósítani – tette hozzá.
Joe Bident a múlt hét elején egy kampányrendezvényen újságírók kérdezték a tiltakozásokról, akkor annyit mondott, hogy elítéli az antiszemitizmust, de azokat is, akik nem értik meg a palesztinok helyzetét.
A tüntetésekkel kapcsolatban Donald Trump New York-i bírósági tárgyalása előtt nyilatkozott csütörtökön, és kijelentette, hogy
Méltatta a rendőröket, akik New Yorkban és Los Angelesben intézkedtek az erőszakos tüntetőkkel szemben.
Los Angelesben rendőri erővel távolították el a palesztinpárti tüntetők által emelt barikádokat a Kaliforniai Egyetem területéről, miközben többeket őrizetbe vettek csütörtökön.
Az Egyesült Államok nyugati parti nagyvárosában több száz rendőrt mozgósítottak, és a hatósági egységek helyi idő szerint kora reggel léptek fel a tüntetőkkel szemben, akik ellenálltak. A helyi média hatóságokra hivatkozó beszámolói szerint a tiltakozók éles fénnyel próbálták a táboruk felé közelítő rendőröket megzavarni. Los Angeles rendőrsége közölte, hogy
Az egyetem területén szerdán fémkordonokkal és egymáshoz csavarozott falemezekkel vették körbe sátortáborukat a tiltakozók, akik még kedden éjszaka, a hatóság közbelépése nélkül, több mint egy órán át közelharcot vívtak Izrael-párti ellentüntetőkkel, akik megpróbálták lebontani a sátrakat.
A Kaliforniai Egyetem vezetése szerdán tanítási szünetet rendelt el, csütörtökön és pénteken pedig távoktatásra térnek át a rendkívüli körülmények miatt.
A New Hampshire állambeli Darthmouth College-nál
és a sátortábort felszámolták. Oregon államban a Portland Állami Egyetem területén szintén a rendőrök avatkoztak közbe a rend helyreállítása érdekében.
Madison városában, a Wisconsini Egyetem területén a rendőrök és a tüntetők szerdán összecsaptak, több rendőr megsebesült, egyiküket gördeszkával ütötték fejen. A zavargásban részt vevők közül négy emberrel szemben hatóság elleni erőszak miatt emeltek vádat.
Csütörtökön a Yale Egyetemen, valamint New Yorkban a Stony Brook Egyetemen, és Dallasban is voltak letartóztatások. A Portlandi Egyetemen a délelőtti órákban tiltakozók egy csoportja szintén összetűzésbe keveredett a rendőrökkel. Az aktivisták gázmaszkban és szemeteskukából készített pajzsokkal közelítették meg a rendőröket, de ők visszaszorították őket. A csütörtöki összesítések szerint április 17-e óta az Egyesült Államok több mint 30 egyetemén összesen már 1750 embert vettek őrizetbe a tüntetéseken. A New York Post című napilap azt írta, hogy
A Minnesotai Egyetemen csütörtökön folytatódhatott a tanítás, miután az intézmény vezetői megállapodtak a tüntetőkkel, hogy sátortáboruk megszüntetéséért cserébe az egyetem vezetése megfontolja követeléseiket. Ezek között szerepel például az izraeli-amerikai kapcsolatok felszámolása.
Az Egyesült Államok több száz egyetemén tartottak megmozdulásokat az elmúlt két hétben, számos helyen nyíltan zsidóellenes megnyilvánulásokkal. A tüntetők azt követelik az intézmények vezetésétől, hogy szakítsák meg kapcsolataikat Izraellel, valamint olyan anyagi támogatókkal, amelyek Izraelhez köthetők.
Ferenc pápa vasárnap megjelent a római Gemelli kórház ablakában és köszöntötte az épület előtt összegyűlteket – tudósított a BBC.
Oroszország nagyszabású dróntámadást indított vasárnap hajnalban Kijev, és több ukrán régió ellen. Kijevben több lakóépület kigyulladt, hárman meghaltak, köztük egy édesapa és 5 éves gyermeke.
Ferenc pápa vasárnap elhagyja a kórházat, és visszatér a Vatikánba – jelentette be Sergio Alfieri, a Ferenc pápát kezelő orvoscsoport vezetője a Gemelli-klinikán szombat este.
Újraindult szombaton a menetrend szerinti forgalom a londoni Heathrow repülőtéren, amelyet egy transzformátorállomáson keletkezett tűz miatt előző nap 16 órányi időtartamra lezártak.
Románia a továbbiakban is Ukrajna támogatásának logisztikai csomópontja marad – jelentette ki Ilie Bolojan az Európai Tanács csütörtöki ülése utáni sajtótájékoztatóján.
Több mint 6200 külföldön élő román állampolgár igényelt választási levélcsomagot a román állandó választási hatóságtól (AEP) a májusban megrendezendő, megismételt elnökválasztára – közölte pénteken a hatóság.
A Hamász három rakétát lőtt ki Tel-Avivra csütörtökön. A BBC szerint ez az első alkalom, hogy a terrorszervezet reagált, mióta Izrael újraindította katonai offenzíváját a Gázai övezetben.
Az Egyesült Államok nagyon rövid időn belül megköti a ritkaföldfémek kitermeléséről szóló megállapodást Ukrajnával – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Tűz és áramszünet miatt egész napra bezárt pénteken a londoni Heathrow repülőtér. A zárlat többszázezer utast érint, és a repülőtér tágabb körzetében 16 ezernél több lakóingatlan is áram nélkül maradt. A tűz közvetlen körzetét a hatóságok kiürítették.
szóljon hozzá!