Beindulhatott az ukrán offenzíva, Leopardokat és amerikai harckocsikat is bevethettek

•  Fotó: Ukrán elnöki hivatal

Fotó: Ukrán elnöki hivatal

Amerikai sajtóbeszámolók szerint Ukrajna megkezdte hónapok óta emlegetett ellentámadását az ország keleti régióit elfoglaló orosz erők ellen. Az oroszok máris egy offenzíva visszaveréséről beszélnek.

Hírösszefoglaló

2023. június 08., 22:132023. június 08., 22:13

2023. június 08., 22:202023. június 08., 22:20

Az ABC News és a Washington Post tudósítása szerint megkezdődött az ukrán offenzíva, és új szakaszába lépett a háború. Nyugati tisztviselők a múlt héten azt mondták, az elmúlt napokban jól képzett ukrán csapatok gyülekeztek a frontvonalak közelében lévő stratégiai helyeken. Két ukrán tisztviselő – köztük egy Volodimir Zelenszkij elnökhöz közel álló forrás – megerősítette az ABC Newsnak, hogy az ukrán ellentámadás aktív szakasza folyamatban van.

Az ellentámadást tűnik megerősíteni, hogy az orosz védelmi miniszter csütörtökön közölte: az ukrán fegyveres erők mintegy 1500 katonával és 150 páncélozott járművel megkísérelték áttörni az orosz fegyveres erők védelmét Zaporizzsja felé, de kudarcot vallottak.

Szergej Sojgu a tárca Telegram-csatornáján arról írt, hogy az ukrán 47. gépesített dandár közép-európai idő szerint hajnali fél egykor indította a támadást. Mint mondta, az orosz erők ezt időben észlelték, és megelőző csapást mértek a másik félre tüzérségi, légi és páncéltörő fegyverekkel, és mind a négy irányban megállították az ellenséget. A beszámoló szerint az ukrán hadsereg a két órán át tartó harc során 30 harckocsi, 11 gyalogsági harcjármű és mintegy 350 ember elvesztése után visszavonult. Sojgu hangsúlyozta, hogy a kifejezetten az áttörésre kiképzett ukrán tartalékerők nem teljesítették a feladatukat.

•  Fotó: Ukrán elnöki hivatal Galéria

Fotó: Ukrán elnöki hivatal

Alekszandr Romancsuk, a Zaporizzsjában harcoló orosz csapatok parancsnoka azt mondta, hogy a megsemmisített tankok között három német gyártmányú Leopard is volt. Beszámolója szerint az orosz felet nem érte váratlanul a támadás, mert a felderítés tudomást szerzett a tervről. Közölte, hogy Vlagyimir Putyin elnök szerda este eszmecserét folytatott Szergej Kuzovlevvel, az orosz déli katonai körzet parancsnokával, csütörtökön reggel pedig Valerij Geraszimovnak az orosz vezérkari főnöknek a helyettese tett neki jelentést.

Romancsuk azt mondta, hogy a négy ukrán páncélososzlop már az aknamezőkön négy páncélost elveszített, köztük egy aknamentesítő járművet.

Elsőként szerdán jelentek meg olyan felvételek a Telegramon, amelyeken az ukrán hadsereg német Leopard 2-es harckocsijai láthatók bevetés közben – számolt be az Ukrajnában és Oroszországban elterjedt üzenetküldő szolgáltatáson terjedő felvételekre hivatkozva a német Bild. A lap online felületén közölt drónfelvételek alapján arra lehet következtetni, hogy az ukrán harckocsis egységek Oricsiv városától délre (az ország délkeleti részén, Zaporizzsja és Mariupol között) lévő frontra tartanak. Az egység élén két Leopard 2A4 harckocsi halad, de brit és amerikai harcjárművek is vannak a hadoszlopban – írja a Bild.

A lap szerint ebből arra lehet következtetni, hogy a német Leopard harckocsik alapvető eszközei lesznek a közelgő ukrán offenzívának.

Gyenyisz Pusilin, az elcsatolt donyecki régió megbízott vezetője a Pervij Kanal állami televíziónak csütörtökön azt mondta, hogy az ukrán hadsereg igyekszik megtalálni Artyomovszk (ukrán nevén Bahmut) védelmének gyenge pontjait. Az állította, hogy az orosz hadsereg ura a helyzetnek. „A helyzet ha nem is stabilizálódott, de ellenőrizhető a szárnyakon” – nyilatkozott Pusilin, aki szerdán elhárított ukrán áttörési kísérletről tett bejelentést, a védelmi tárcával egybehangzóan. A minisztérium szerint az ukrán hadsereg ezen a frontszakaszon 415 embert veszített.

Az orosz ellenőrzés alá került területek több városából jelentettek a helyi hatóságok csütörtökön ukrán tüzérségi támadást. Horlivkában három civil vesztette életét, tíz pedig megsebesült. Berdjanszkban felrobbant egy gépkocsi, de onnan nem érkezett hír személyi sérülésről.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 12., szombat

Orbán Viktor: az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni

,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.

Orbán Viktor: az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni
2025. július 12., szombat

Donald Trump 30 százalékos vámot vetett ki az EU-ból és Mexikóból érkező importra, ellenintézkedésekre készül az Európai Unió

Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre szombaton augusztus 1-jei hatállyal.

Donald Trump 30 százalékos vámot vetett ki az EU-ból és Mexikóból érkező importra, ellenintézkedésekre készül az Európai Unió
2025. július 12., szombat

Növelik a pilótafülke hangfelvételének mondatai az Air India repülőgép-tragédia rejtélyét

A nyomozók ijesztő felfedezést tettek az Air India 171-es járatának júniusban történt, 279 ember életét követelő balesetének előzetes vizsgálata során – számolt be a BBC.

Növelik a pilótafülke hangfelvételének mondatai az Air India repülőgép-tragédia rejtélyét
2025. július 12., szombat

Magyar Levente: egy magyar embernek azért kellett meghalnia, mert az ukrán állam pribékjei agyonverték

A 45 éves Sebestyén Józsefet Beregszász főutcájáról hurcolták el, majd egy vasdoronggal olyan súlyosan bántalmazták az ukrán karhatalmiak, hogy később már lábra sem tudott állni. Az ügy országos felháborodást váltott ki.

Magyar Levente: egy magyar embernek azért kellett meghalnia, mert az ukrán állam pribékjei agyonverték
2025. július 11., péntek

Orosz dróntámadásban megsérült két, ukrán oldalon harcoló román zsoldos

Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.

Orosz dróntámadásban megsérült két, ukrán oldalon harcoló román zsoldos
2025. július 11., péntek

Orbán Viktor a Kárpátalján történtekről: agyonvertek egy magyar állampolgárt, és ezt ki kell vizsgálnunk

Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.

Orbán Viktor a Kárpátalján történtekről: agyonvertek egy magyar állampolgárt, és ezt ki kell vizsgálnunk
2025. július 11., péntek

Elhúzódó tűzszüneti tárgyalások közepette haltak meg újabb civilek Gázában

Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.

Elhúzódó tűzszüneti tárgyalások közepette haltak meg újabb civilek Gázában
2025. július 11., péntek

Román külügy: Románia úgy védi a hazai gazdák érdekeit, hogy közben Ukrajnát is támogatja

A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.

Román külügy: Románia úgy védi a hazai gazdák érdekeit, hogy közben Ukrajnát is támogatja
2025. július 11., péntek

Trump: Amerika a NATO-n keresztül küld fegyvereket Ukrajnának

Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.

Trump: Amerika a NATO-n keresztül küld fegyvereket Ukrajnának
2025. július 11., péntek

Cáfolják az ukránok, hogy bántalmazás okozta a kárpátaljai magyar katona halálát

Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.

Cáfolják az ukránok, hogy bántalmazás okozta a kárpátaljai magyar katona halálát