Szabotázs. A gázai tűzszünet az egyiptomi hírszerzés egyik vezetőjének machinációi miatt hiúsult meg
Fotó: Facebook/Izraeli hadsereg
Az egyiptomi hírszerzés fű alatt megváltoztatta annak a tűzszüneti javaslatnak a feltételeit, amelyet Izrael már a hónap elején aláírt, és ezzel végül meghiúsította azt a megállapodást, amely a megbeszéléseket ismerő három személy szerint lehetővé tette volna az izraeli túszok és palesztin foglyok szabadon bocsátását, valamint a gázai harcok ideiglenes befejezését.
2024. május 22., 09:302024. május 22., 09:30
A tűzszüneti megállapodás, amelyet a Hamász végül május 6-án jelentett be, nem az volt, amiről a katariak vagy az amerikaiak azt hitték, hogy a Hamász elé terjesztették egy esetleges végső felülvizsgálatra – mondták a források.
Az egyiptomi hírszerzés által végrehajtott változtatások, amelyek részleteiről korábban nem számoltak be, haragot és bírálatokat váltottak ki az Egyesült Államok, Katar és Izrael tisztségviselői részéről, és zsákutcába juttatták a tűzszüneti tárgyalásokat.
– mondta az egyik forrás a CNN-nek.
Bill Burns, a CIA igazgatója, aki az amerikaiak tűzszüneti megállapodás közvetítésére tett erőfeszítéseinek élére állt, a térségben tartózkodott, amikor eljutott hozzá a hír, hogy az egyiptomiak megváltoztatták a megállapodás feltételeit. Dühös volt és zavarba jött – mondta ugyanez a személy , mivel úgy vélte, hogy ez azt a látszatot kelti, mintha nem lett volna képben, vagy nem tájékoztatta volna az izraelieket a változásokról.
A halk szavú és szelíd modorú Burns „majdnem kiborult” – mondta a forrás.
A CIA szóvivője nem kívánt nyilatkozni az ügyben.
Az ügyet ismerő három forrás a CNN-nek elmondta, hogy
Halek az egyiptomi hírszerzés vezetőjének, Abbasz Kamelnak a helyettese, aki Burns partnere volt az egyiptomi közvetítésben, a tűzszüneti tárgyalásokon való egyiptomi közvetítésben.
Egy, a tárgyalásokat jól ismerő forrás szerint Abdel Halek mást mondott az izraelieknek és mást a Hamásznak. A forrás szerint
A többi közvetítőt azonban nem tájékoztatták, és ami a legfontosabb, az izraelieket sem.
mondta az illető.
Az egyiptomi kormány nem reagált.
Eközben Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt mondta, hogy a háborút követően „nagyon világos terve” van a gázai jövőre vonatkozóan.
A kormányfő kedden a CNN-nek kijelentette, hogy
Gáza újratelepítése izraeli telepesekkel azonban „soha nem szerepelt a tervekben” – mondta Netanjahu.
„Néhány választóm nem örül ennek, de ez az én álláspontom” – mondta.
A miniszterelnök az interjúban megerősítette elkötelezettségét a Gázai övezetet kormányzó Hamász felszámolása mellett, mielőtt megfontolná az övezet demilitarizálását.
Mivel még mindig több mint száz túszt tartanak fogva a Gázai övezetben, egyre nagyobb a nyomás egy olyan megállapodás érdekében, amely a túszok szabadon bocsátását tűzszünetért cserébe biztosítaná.
„A Hamász elleni katonai fellépésünk valójában annak az eszköze, hogy visszaszerezzük a túszokat, mert katonai nyomás nélkül, lényegében anélkül, hogy megszorongatnánk őket, a Hamász nem fog feladni semmit” – mondta az izraeli miniszterelnök, aki egyúttal cáfolta, hogy Izrael „kiéheztetné” a gázai lakosságot.
Több szervezet és ország bírálta az AP gázai élő adásának leállítását
Több szervezet és ország is bírálta kedden, hogy az izraeli hatóságok az „al-Dzsazíra törvényre” hivatkozva lefoglalták az Associated Press (AP) amerikai hírügynökség felszereléseit és leállították a hírügynökségnek a Gázai övezet északi részéről sugárzott élő adását.
A Riporterek Határok Nélkül (RSF) párizsi székhelyű nemzetközi újságíró jogvédő szervezet „szégyentelen cenzúrának” nevezte az izraeli hatóságok eljárását.
Az RSF elítéli a hírügynökség kamerájának lefoglalását és a Gázai övezetet mutató élő adás beszüntetését, amit (az izraeli hatóságok) azzal indokoltak, hogy a felvételeket az Izraelben betiltott és május 5-én bezárt al-Dzsazíra (katari hírtelevíziónak) továbbítják – írta a szervezet az X közösségi portálon.
Az ENSZ főtitkára „nagyon aggasztónak” tekinti az AP hírügynökség működésének az izraeli kormány által történt korlátozását – közölte napi sajtótájékoztatóján António Guterres szóvivője.
„Az újságíróknak szabadon kell tudniuk dolgozni. Az Associated Press és más médiumok számára biztosítani kell, hogy szabadon, zaklatástól mentesen dolgozhassanak” – mondta a szóvivő.
A Fehér Ház szóvivője kedden „nyilvánvalóan aggasztónak” nevezte, hogy Izrael beszüntette az élő videóadást. Foglalkozni fogunk a kérdéssel – jelentette ki Karine Jean-Pierre, aki felszólította Izraelt, hogy állítsa vissza az élő videót.
A Gázai övezetet irányító Hamász iszlamista palesztin szervezet, amelynek október 7-én indított Izrael elleni támadása nyomán kirobbant az újabb gázai övezeti háború, keddi közleményében kijelentette, hogy az AP berendezésének elkobzása „ismételt önkényes és elnyomó lépés a sajtószabadság ellen”.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
szóljon hozzá!