Képünk illusztráció
Fotó: Forrás: Twitter/@LordRassveta
A nemzetközi jog súlyos megsértésének minősítette pénteken a külügyminiszter az orosz megszállás alatt lévő ukrajnai területeken szervezett e heti „illegális látszat-népszavazásokat”.
2022. szeptember 30., 15:402022. szeptember 30., 15:40
2022. szeptember 30., 15:422022. szeptember 30., 15:42
Bogdan Aurescu a Bukaresti Egyetem jogi karának tanévnyitóján mondott beszédet, amelyben kitért a nemzetközi jog jelentőségére a Románia közvetlen szomszédságában zajló „brutális háború” kontextusában.
Rámutatott arra, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborúja nem csak Európa vagy az euroatlanti térség biztonságát érinti, hanem a demokratikus értékek, a demokratikus és szabad társadalmak ellen is irányul.
Szerinte a referendumok megszervezésével Oroszország ismét bebizonyította, hogy a nemzetközi jog alapelveivel, különösen a szuverenitás és a területi integritás elvével, valamint „az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaként a nemzetközi béke és biztonság fenntartására vállalt kötelezettségeivel” ellentétesen cselekszik.
– tette hozzá a román diplomácia vezetője.
Beszédében emlékeztetett arra, hogy Románia is belépett abba az eljárásba, amelyet Ukrajna indított Oroszország ellen a hágai Nemzetközi Bíróságon és az Emberi Jogok Európai Bíróságán. „A nemzetközi jog eszközeinek intelligens alkalmazásával védjük az értékeinket” – idézte az Agerpres hírügynökség Aurescut.
Oroszország függetlennek ismerte el a teljesen, illetve részlegesen orosz megszállás alá került ukrajnai Herszon és Zaporizzsja megyét.
Az Oroszországhoz való csatlakozás csaknem teljes támogatottságát mutatták azok az előzetes részeredmények, amelyeket a Moszkva-barát hatóságok kedd este adtak ki az orosz ellenőrzés alá került négy ukrajnai régióban megtartott „népszavazásról”.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!