Hadiállapot. Brenzovics László elmondta, Kárpátalján is átveszik a közigazgatást a katonák
Fotó: Haáz Vince
Kárpátalján is megkezdődött az átállás az ukrajnai hadiállapot által megkövetelt üzemmódra – mondta a Krónikának Brenzovics László. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke – akit szeparatizmus támogatásával és hazaárulással vádolnak az ukrán hatóságok – bízik abban, hogy a jelenlegi háborús helyzetben a magyarlakta régióban elkerülhetők lesznek a magyarellenes provokációk, atrocitások.
2022. február 24., 19:282022. február 24., 19:28
– Meglepték a csütörtök hajnali fejlemények?
– Ebben a formában, ahogyan történt, igen, kijelenthetem, hogy megleptek.
– Mire számít, meddig tarthat, hogyan zárulhat ez a háború?
– Ezt most senki nem tudja megmondani. Azt, amit most tudunk, Putyintól tudjuk. Eszerint fegyveres hadműveletet indított Ukrajna ellen. Elmondása szerint az országot megszállni nem akarja, viszont Oroszország biztonságát szem előtt tartva ténykedik. Putyin a Nyugatot hibáztatja abban, hogy nem akarta teljesíteni az ő ultimátumszerű feltételeit. Azt is tudjuk, hogy rakétatámadás érte Ukrajnát több ponton, és az orosz csapatok betörtek Ukrajna területére, Zelenszkij elnök pedig elrendelte a hadiállapotot. Azzal is tisztában vagyunk, hogy a NATO orosz támadás esetén nem nyújt fegyveres segítséget Ukrajnának, de meg fogja erősíteni az észak-atlanti szövetség keleti határát.
– Zelenszkijéktől, a kijevi vezetéstől mire lehet számítani? Moszkva nyilvánvalóan egy oroszbarát, ha úgy tetszik bábkormányt akar Ukrajnában. Elképzelhető, hogy Zelenszkij végül enged a katonai nyomásnak, és lemond, egyfajta megoldásként?
– Nagyon nehéz ezt jelenleg megjósolni. Egyelőre ellenállásra buzdít az elnök, de hogy mi zajlik az ukrán politikai elit köreiben, arról nincsenek információk.
– Mitől tartanak Kárpátalján most a leginkább?
– Először is, Kárpátalját is váratlanul érte az orosz támadás.
Természetes, hogy ilyen helyzetben üzemanyaghiány lép fel, az üzletekben felvásárolják az élelmiszert. Az is várható, hogy nagy számban fognak megjelenni Kárpátalján Közép- és Kelet-Ukrajnából távozó polgárok.
– Elképzelhetők-e atrocitások Kárpátalján annak ismeretében, hogy már jó ideje aktívak a régióban olyan ukrán nacionalista csoportok, magyarellenes szervezetek, amelyeket most alighanem felhergelt az orosz támadás?
– A KMKSZ az összes tervezett rendezvényét lemondta. Rendőrök vigyáznak az irodáinkra. Mi, a magunk részéről mindent megteszünk annak érekében, hogy az ilyen atrocitások elkerülhetők legyenek. Ebben egyébként Kárpátalja vezetése is támogat. Kétségtelen, hogy ilyen helyzetben lehet számítani provokációkra, de én bízom ezek elkerülésében.
– Mekkora menekülthullámra számít a kárpátaljai magyarok köréből?
– Nyilvánvalóan nagyon sokan át fogják lépni a határt, amely egyelőre nyitva van Magyarország, Románia és Szlovákia irányába is. Jelenleg már zsúfoltak a határátkelők.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!