Áramszünet, szegénység: számos nehézséggel küzd a megfogyatkozott kárpátaljai magyarság

A munkácsi vár Kárpátalja legnevezetesebb, legszebb történelmi műemléke •  Fotó: Facebook/ Kárpátalján

A munkácsi vár Kárpátalja legnevezetesebb, legszebb történelmi műemléke

Fotó: Facebook/ Kárpátalján

Rendszeres áramkimaradások, szociális és gazdasági problémák, a magyar közösséget érintő nehézségek jellemzik a mindennapokat Kárpátalján a majdnem egy éve tartó ukrán–orosz háború közepette. Popovics Pál, a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola informatikatanára a Krónika megkeresésére elmondta, a fegyveres konfliktus miatt kialakult gondok nagymértékben meghatározzák az ottani magyar közösség életét is. A pedagógust arra kértük, összegezze a tavaly február végén kezdődött háború hónapjainak kárpátaljai tapasztalatait.

Kiss Judit

2023. január 12., 19:572023. január 12., 19:57

2023. január 13., 12:522023. január 13., 12:52

„Sajnos nem látszik a háború vége, és minden tekintetben negatívan befolyásolta, befolyásolja az életünket a helyzet. A háború mindig gonosz és bűnös dolog, itt is rengeteg ember halt meg, katonák és civilek – köztük kárpátaljaiak is” – illusztrálta a helyzetet lapunknak Popovics Pál. Hozzátette, nagyon megfogyatkozott a kárpátaljai magyarság, de egyébként egész Ukrajnából sok millió ember menekült külföldre – okkal vagy ok nélkül.

Popovics Pál példaként kifejtette, a háború előtt 86 ezres Munkács lakossága alaposan megváltozott, és becsléseik szerint a város magyarságának mintegy 15 százaléka költözött el külföldre a háború kezdetétől.

Popovics Pál, a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola informatikatanára, a Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség elnöke Galéria

Popovics Pál, a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola informatikatanára, a Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség elnöke

„Ezt úgy tudjuk felmérni, hogy megnézzük, az egyházközségek templomba járó emberei mennyivel lettek kevesebben, vagy az iskolás gyerekek száma milyen mértékben csökkent. Munkácson arányában többen maradtunk, mint a tömbmagyar vidékeken. Vannak falvaink, ahol a helyiek becslése szerint a lakosság több mint a fele kiköltözött külföldre. Úgy látjuk, hogy minél inkább szórvány egy vidék, annál inkább maradnak az emberek” – mutatott rá Popovics Pál. Úgy fogalmazott, az otthon maradottak teszik a dolgukat: sokan már a háború kitörésétől kezdve segítenek az egyházak karitatív szervezeteinek. „Jómagam is besegítek önkéntes alapon az egyházmegyei Caritasnak, amikor tehetem. Nagyon sok adomány érkezett az országba a háború kitörésekor, ez az adományozási folyamat körülbelül a nyár végén megcsappant, miközben a problémák nem fogyatkoztak meg” – fejtette ki Popovics Pál. Arról is beszélt, hogy

ősszel, a tél közeledtével már látszott, hogy sok mindenben nagy hiány lesz Kárpátalján és egész Ukrajnában, és akkor még nem is számoltak az azóta gyakori áramkimaradásokkal.

Naponta háromszor kétórányi ideig van áram

Bár a háború, a fegyveres harcok szerencsére elkerülték a régiót, Kárpátalján is teljesen kiszámíthatatlan, hogy mikor marad ki az áramszolgáltatás. „Most az ortodox karácsony – január 6 – környékén ritkábban kapcsolják ki, de éppen most jelentették be, hogy visszatérnek a korábbi áramkikapcsolásos rendszerhez. Ha az lesz, ami korábban, akkor naponta háromszor lesz kétórányi áram a háztartásokban. Már ez is kényelmetlenné teszi az emberek életét, ráadásul a legtöbb lakásban áramhoz kötött a fűtési rendszer” – ecsetelte a mindennapokat kárpátaljai pedagógus.

A munkácsi magyarság egyik rendezvénye szeptemberben: ekkor avatták fel az Erdélyi Béla Emlék- és Alkotóházat •  Fotó: Munkácsy Mihály Magyar Ház/Facebook Galéria

A munkácsi magyarság egyik rendezvénye szeptemberben: ekkor avatták fel az Erdélyi Béla Emlék- és Alkotóházat

Fotó: Munkácsy Mihály Magyar Ház/Facebook

Mint magyarázta, hiába van gázfűtése valakinek, mert a szivattyú, a kazán is áramot igényel, ezért aki megengedhette magának, gázolajjal vagy benzinnel működő aggregátorokat szerzett be – ez a szerkezet viszont növeli a családok kiadását, magas az üzemanyagigénye, ugyanakkor hangos meg büdös is.

Idézet
„Az oroszok rakétatámadásai az áramtermelő infrastruktúrákat célozzák, úgyhogy valószínűleg hosszabb távú probléma lesz nálunk az áramkimaradás. Szerencsére most enyhe a tél, de valószínűleg hidegebb is lesz még, és akkor sokan fognak szenvedni.

Aki teheti, megpróbál átállni fatüzeléses rendszerekre, kályhákat próbál beszerezni. Ez újabb, másfajta problémát okoz: ki kell építeni a kéményrendszert, fát kell venni, közben mindennek nagyon, de nagyon felment az ára” – mondta Popovics Pál. Hozzátette, miközben az árak nagyon megnövekedtek,

a fizetések a tavalyi szinten maradtak, ugyanakkor a szociális ellátottság – ami korábban is híresen rossz volt vagy nem működött Ukrajnában – természetesen nem javult.

„Problémás, hogy ki miért beszél éppen oroszul”

Kárpátalján nagyon sok a belső menekült, akik az ország más részeiből érkeztek, becslések szerint 300-400 ezren maradtak a régióban. Popovics Pál arról is beszélt, sokan vannak, akik nem is szeretnének továbbmenni, lakást vásároltak, letelepedtek, ide hozták át a vállalkozásaikat.

Idézet
„Ily módon keveredik a lakosság: növekszik az össz-számarány, a kárpátaljai magyarok aránya pedig egyre alacsonyabb. A belső menekültek mentalitása, identitása egyébként különbözik a kárpátaljai szláv lakosokétól: nem ismerik a mi hagyományainkat, és ebből hosszabb távon feszültség adódhat.
Munkács patinás belvárosa, a kép még a háború előtti időben készült •  Fotó: Hazajáró/Facebook Galéria

Munkács patinás belvárosa, a kép még a háború előtti időben készült

Fotó: Hazajáró/Facebook

Az ide érkezők zömmel orosz ajkúak, az orosz nyelvet pedig itt állami szinten próbálják negatívként beállítani. Az mindegy, hogy egy személy milyen érzelmű, de az anyanyelv sokszor okozhat konfliktusokat. Szóval itt problémás, hogy ki miért beszél éppen oroszul” – fejtette ki Popovics Pál. Az is gondot okozott a térségben, hogy ki mikor ünnepli a karácsonyt, mivel

az állami vezetők azt próbálták erőltetni: „az igazi európai keresztény ember” december 25-én ünnepel, míg az oroszok, valamint azok, akik „nem műveltek”, január 7-én.

„Az ilyesmi veszélyes, mert nem szabadna az emberek vallásosságát, hagyományait összekeverni a háborúval. Az állami propaganda szintjén azt sugallja, hogy hiába vagy ortodox, mert december 25. az igazi ünnepe a karácsonynak” – ecsetelte Popovics.

Sokszor az utcán adják át a behívót a férfiaknak

A munkácsi tanár kérdésünkre arról is beszélt, hogy folyamatosak a harcba hívások, sokszor hallják, tapasztalják a városban is, hogy az utcán megállítják az embereket, az autósokat igazoltatják, majd azonnal átnyújtják a behívókat és viszik az embereket katonának – sokszor rögtön a frontvonalra. „Ezek a tapasztalatok ellentmondanak annak, amit az állami propaganda sugalmaz, vagyis hogy nincsenek kényszer-sorozások. De az se igaz sajnos, ami szintén a hivatalos verzió, hogy a besorozottakat először kiképzésben részesítik a hátországban, mert sokszor egyből a frontra kerülnek” – mondta Popovics Pál. Aki

ismeretségi köréből tudja, hogy azok, akik a fronton harcolnak, csak nagy ritkán jöhetnek haza szabadságra, és nagyon sokan halnak meg mindkét oldalon – ez pszichésen nem segíti a civilek mentális állapotát sem.

„Brutális háború folyik a fronton, ennek pedig jó oldala nem szokott lenni egyáltalán. Sok a temetés Kárpátalján, Munkácson is napi szinten érkeznek hírek arról, hogy hol kit temetnek” – ecsetelte Popovics Pál. Az oktatás működésére is kitértünk a beszélgetés során. A Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség elnöki tisztségét is betöltő pedagógus elmondta, jelenleg hosszú téli szünet van az iskolákban, ami február 15-ig tart. Az őszi félév rendben zajlott, csak két hétig tanultak a diákok távoktatásban, de különben jelenléti oktatást folytattak.

Ami Munkács nevét naggyá tette, az a hatalmas Árpád-kori eredetű vár a sziklabérc tetején. •  Fotó: Hazajáró/Facebook Galéria

Ami Munkács nevét naggyá tette, az a hatalmas Árpád-kori eredetű vár a sziklabérc tetején.

Fotó: Hazajáró/Facebook

„Amikor légiriadó volt, le kellett menni az óvóhelyekre, de az oktatás különben rendben ment. Sok diákunk van külföldön, ők úgynevezett magántanulói státuszban vannak jelenleg. Ezek a gyerekek a nyilvántartás szerint az iskolánk diákjai, de nincsenek itthon, hogy hol tartózkodnak, az attól függ, hogy a szülők, elsősorban az édesapa hol talált munkát:

zömmel Magyarországon vannak, de sokan más országokban is – Németországban, Szlovákiában, Csehországban, Angliában, Olaszországban” – sorolta a pedagógus.

Nehezebb a magyar közösségi lét, mint korábban

Azt is megkérdeztük, hogy a magyarok közösségi élete miként zajlik a háború előtti időszakhoz képest. Popovics Pál elmondta, amit meg tudnak valósítani, azt igyekszenek megtartani eseményeik közül, de tömegrendezvényeket nem lehet tartani nyilvános helyen. „Hagyományos, megszokott programjainkat – az olyanokat, amelyeket rosszakaróink esetleg nem tartanának provokációnak – megvalósítjuk. Mivel rengetegen mentek el közülünk, sok szervezet eseményeinek megvalósíthatósága attól is függ, hogy van-e, aki tető alá hozza. A közösségi, szervezeti vezetők közül sokan nem tartózkodnak itthon, így nehéz előre tervezni” – ecsetelte Popovics. Kifejette, a Kárpátalján otthon maradottak erőn felül teszik a dolgukat, felelősségérzetük megnőtt közösségük iránt, többet tesznek az ottani magyarságért. „Azok, akik igénylik a közösségi létet, hálásak, hogy össze tudunk járni, találkozni, beszélgetni.

Sokkal nehezebb a magyar lét itt, mint korábban, de hát ahogy mondani szokás: teher alatt nő a pálma és reméljük, a közösség nem fog tovább morzsolódni, szétszéledni, hanem ha létszámban kevesebben is, de megerősödünk. Azt is reméljük, hogy ha véget ér a háború, visszatérnek sokan azok közül, akik elmentek innen” – mondta Popovics Pál.

Hangsúlyozta, mivel valójában bajban ismerszik meg az ember, nagyon megmozdult a Kárpátalján kívül élő magyar közösség a megsegítésükre, Magyarország, a Kárpát-medence magyarsága, de a nyugat-európai és a tengerentúli magyarok is sokat segítettek nekik. „Összefogásuknak köszönhetően rengeteg pénzbeni meg tárgyi támogatás érkezett hozzánk, amit nagyon köszönünk” – mondta Popovics Pál.

A Munkácsy Mihály Magyar Ház Munkácson

A Latorca-parti város legszebb, legpatinásabb épülete a Munkácsy Mihály Magyar Ház, amelyet a helyi magyar közösség második otthonának is tartanak. Egykor az Osztrák-Magyar Bank működött az épületben, a háromszintes ingatlan megvásárlását és teljes körű felújítását a magyar kormány finanszírozta, hivatalosan 2021-ben nyitották meg. A magyar házban tavaly 8 kiállítást rendeztek, 20 rendezvényt tudtak megtartani, a Hungary Helps program keretében 85 ezer adag ebédet készítettek el a rászorulóknak – összegezte évértékelőjében december végén a TV 21 Ungvár.

A Munkácsy Mihály Magyar Ház Munkácson, az épület a magyar kormány támogatásával újult meg két évvel ezelőtt •  Fotó: Munkácsy Mihály Magyar Ház/Facebook Galéria

A Munkácsy Mihály Magyar Ház Munkácson, az épület a magyar kormány támogatásával újult meg két évvel ezelőtt

Fotó: Munkácsy Mihály Magyar Ház/Facebook

A műsorban Tarpai József, a Munkácsy Mihály Magyar Ház vezetője azt mondta, olyan rendezvényeket szerveztek, amelyeket egyáltalán meg lehetett szervezni, és olyan események is voltak, amelyekbe menekült művészeket vontak be. A tavalyi év egyes időszakaiban a menekülteket látta el a magyar házban működő étterem. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) munkácsi alapszervezetének a gyönyörű épület felújítása előtt nem volt megfelelő helyszíne a különböző programok lebonyolítására, ezért külön örömöt jelent számukra a gyönyörű helyszín megléte – hangzott el a műsorban.

korábban írtuk

Felavatták a turult váltó ukrán címert Munkácson – A város polgármestere szerint a kisebbségeknek nem szabad mindent
Felavatták a turult váltó ukrán címert Munkácson – A város polgármestere szerint a kisebbségeknek nem szabad mindent

Nem tartott sokáig a teljes „hatalomátvétel” a munkácsi várban: miután október 13-án eltávolították a magyar turulszobrot, kedden felavatták helyette az ukrán címert.

korábban írtuk

Munkács: egyre több magyar hagyja el a térséget
Munkács: egyre több magyar hagyja el a térséget

A lassan egy hete tartó orosz–ukrán háború magyar szempontból leginkább a Kárpátalján élő kisebbséget érinti. A jelenlegi háborús helyzetről Popovics Pál munkácsi lakos számolt be portálunknak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 24., csütörtök

Lezuhant egy utasszállító repülőgép Oroszországban

Lezuhant az oroszországi Amuri területen eltűnt An-24-es típusú utasszállító repülőgép, megtalálták a roncsait – közölte a TASZSZ hírügynökséggel az Oroszországi Föderáció Sürgősségi Helyzetek Minisztériumának sajtószolgálata csütörtökön az MTI szerint.

Lezuhant egy utasszállító repülőgép Oroszországban
2025. július 24., csütörtök

Kitiltottak egy zsidóellenes, terroristákat támogató zenekart Magyarországról

A kormány antiszemita gyűlöletbeszéd miatt kitiltja Magyarország területéről a terroristákat támogató, Kneecap nevű ír együttest – írta meg a Magyar Nemzet csütörtökön.

Kitiltottak egy zsidóellenes, terroristákat támogató zenekart Magyarországról
2025. július 24., csütörtök

WHO: éhínség tombol Gázában

Gáza a palesztin enklávéba érkező segélyek blokádja miatt ember által okozott tömeges éhezésnek van kitéve – jelentette ki szerdán Tedrosz Adhanom Ghebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetője.

WHO: éhínség tombol Gázában
WHO: éhínség tombol Gázában
2025. július 24., csütörtök

WHO: éhínség tombol Gázában

2025. július 24., csütörtök

Fogolycsere lesz, áttörés nincs az orosz–ukrán fegyverszüneti tárgyalások után

Fogolycseréről állapodott meg Oroszország és Ukrajna szerdán Isztambulban tartott harmadik közvetlen tárgyalása során, de úgy tűnik, hogy a tűzszüneti feltételek és az elnökök közötti esetleges csúcstalálkozó tekintetében alig történt előrelépés.

Fogolycsere lesz, áttörés nincs az orosz–ukrán fegyverszüneti tárgyalások után
2025. július 23., szerda

Ellopott dák műkincsek: több millió euró kártérítést kér Hollandiától Románia

A román állam úgy döntött, hogy kártérítést kér a hollandiai Drents Múzeumból ellopott négy, aranyból készült dák műtárgyért, anélkül, hogy megvárná a büntetőeljárás lezárását – értesült a Digi24.ro portál.

Ellopott dák műkincsek: több millió euró kártérítést kér Hollandiától Románia
2025. július 23., szerda

Több mint 150 ezer eurót és egytucatnyinál is több útlevelet találtak a Moldovából egymilliárd dollárt kisíboló oligarchánál

Jókora pénzösszeget és több mint egytucatnyi útlevelet találtak a görög hatóságok Vladimir Plahotniuc szökésben levő moldovai oligarchánál egy 1 milliárd dolláros banki csalásban és más bűncselekményekben való részvétellel gyanúsítanak.

Több mint 150 ezer eurót és egytucatnyinál is több útlevelet találtak a Moldovából egymilliárd dollárt kisíboló oligarchánál
2025. július 23., szerda

Trump súlyos következményeket sürgetett az ellene szőtt állítólagos Obama-féle összeesküvés miatt

Donald Trump amerikai elnök súlyos következményeket sürgetett, miután a 2016-os demokrata választási vereség után a leköszönő Obama-adminisztráció vezető tisztségviselői állítólag hírszerzési iratokat hamisítottak.

Trump súlyos következményeket sürgetett az ellene szőtt állítólagos Obama-féle összeesküvés miatt
2025. július 23., szerda

EU: visszalépés az ukrán korrupcióellenes nyomozóhivatal függetlenségének csorbítása, háborognak az ukránok

Marta Kos bővítésért felelős uniós biztos komoly visszalépésnek nevezte, hogy az ukrán parlament megszavazta kedden azt a törvényjavaslatot, amely a főügyészség irányítása alá helyezi a nemzeti korrupcióellenes nyomozóhivatalt.

EU: visszalépés az ukrán korrupcióellenes nyomozóhivatal függetlenségének csorbítása, háborognak az ukránok
2025. július 22., kedd

Neonáci hátterű svéd férfi merényletet tervezett a rotterdami Eurovíziós Dalfesztivál ellen

A luxemburgi hatóságok még 2020 februárjában őrizetbe vettek egy svéd férfit, aki a rotterdami Eurovíziós Dalfesztivál ellen tervezett terrortámadást – írta a Het Parool holland lap kedden luxemburgi igazságügyi forrásokra hivatkozva.

Neonáci hátterű svéd férfi merényletet tervezett a rotterdami Eurovíziós Dalfesztivál ellen
2025. július 22., kedd

Huszonöt ország bírálja Izraelt a gázai hadjárat miatt, Tel-Aviv a Hamászt teszi felelőssé

Huszonöt ország – köztük az Egyesült Királyság, Kanada, Franciaország és Japán külügyminiszterei – a Gázai övezetben dúló harcok azonnali leállítására szólított fel hétfőn egy közös nyilatkozatban.

Huszonöt ország bírálja Izraelt a gázai hadjárat miatt, Tel-Aviv a Hamászt teszi felelőssé