Megérkeztek. A kérdés már csak az, mikor és milyen formában kerülnek bevethető állapotba az ukrán F-16-osok
Fotó: Amerikai légierő/AZ EGyesült Államok bukaresti nagykövetsége
Ukrajna megkapta a negyedik generációs, amerikai gyártmányú F-16-os repülőgépek első tételét – jelentette július 31-én a Bloomberg az ügyet ismerő, meg nem nevezett személyekre hivatkozva.
2024. augusztus 01., 08:012024. augusztus 01., 08:01
A hír egy évvel azután érkezett, hogy a vilniusi NATO-csúcstalálkozón dán és holland vezetéssel formát öltött a szövetséges „vadászrepülőgép-koalíció”.
Az F-16-osok átadásának határideje július vége volt – mondták a Bloombergnek a források. Ukrajna „kis számú” gépet kapott a források szerint.
A vadászrepülőgép-koalíció azt is ígérte, hogy segít az ukrán pilóták és műszaki személyzet képzésében a gépek üzemeltetésére.
Nem világos, hogy a kiképzett ukrán pilóták azonnal használni tudják-e majd a harci gépeket, vagy a folyamat hosszabb időt vesz igénybe – mondták meg nem nevezett személyek a Bloombergnek.
Kijev még nem erősítette meg ezeket a jelentéseket.
A General Dynamics F-16 Fighting Falcon egy amerikai többfeladatú vadászgép, amelyet először 1978-ban mutattak be.
A Kyiv Independent emlékeztet: bár egyesek szerint az F-16-osoktól gyökeres változást remélnek a fronton, a legtöbb szakmai vélemény visszafogottabb, de még mindig ambiciózus.
A hónap elején Jaroslaw Kraszewski nyugalmazott lengyel dandártábornok azt mondta, hogy
Ez szerinte „drámaian megváltoztathatná a helyzetet” a csatatéren, bár nem valószínű, hogy ez fordulópontot jelentene Oroszország teljes körű háborújában.
„Úgy gondolom, hogy akkor sok pozitív dolog fog történni Ukrajna számára; a repülőgépek megteremtik a feltételeket egy ellentámadáshoz” – mondta az Ukrinformnak adott, július 9-én megjelent interjúban.
Moszkva keddi állítása szerint öt ukrán Szu-27-es vadászrepülőgépet megsemmisített és két másikat megrongált egy orosz Iszkander-M rakéta a poltavai Mirhorod repülőtéren.
Kraszewski hozzátette, hogy
„Az ukrán légierőnek nagy hatótávolságú rakétákat kellene kapnia, hogy elpusztítsa Oroszország infrastruktúráját, beleértve a repülőtereket is” – mondta.
„Amikor ez megtörténik, az orosz hadsereg logisztikája el lesz vágva a fő erőkétől. Ha ez megtörténik, az ukrán hadsereg parancsnokságának csapásmérő csoportot kell alakítania, és vissza kell vágnia” – mondta.
Ukrán tisztségviselők is nagyra értékelték az F-16-osok érkezését, és Olekszij Neizspapa, a haditengerészet parancsnoka július 5-én azt mondta a Reutersnek, hogy ezek a gépek kihívást jelentenek Oroszország „teljes dominanciája” ellen a Fekete-tenger feletti égbolton.
„Az F-16-osok a megfelelő fegyverzettel képesek lesznek kiszorítani az orosz harci gépeket. A Fekete-tenger északnyugati része, különösen a polgári hajók úrvonala szinte 100 százalékos biztonságban lesz” – mondta.
A Kyiv Independentnek nyilatkozó szakértők szerint
„Először is, ezek nem a legújabb és legmodernebb változatok lesznek, és magas fenyegetettségű környezetbe kerülnek, mind az orosz saját repülőgépek, mind a nagyobb hatótávolságú földi légvédelem részéről” – mondta Matthew Savill, a Royal United Services Institute (RUSI) hadtudományi igazgatója.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kétoldalú, hosszú távú, 10 éves biztonsági megállapodást írt alá Alexander De Croo belga miniszterelnökkel kedden Brüsszelben.
„Hasznosak, és több lehetőséget adnak az ukránoknak, de óvatosnak kell lennünk azzal kapcsolatban, hogy megfordítják a dolgok menetét, és hogy milyen hamar lesznek hadműveleti szempontból hatékonyak” – figyelmeztetett.
„A légvédelem nagyon-nagyon fontos” – mondta Peter Layton, az Ausztrál Királyi Légierő volt tisztje, a RUSI munkatársa a Kyiv Independentnek.
„Ha a nagy képet nézzük, az ukrán nemzeti légvédelmi parancsnokok megpróbálhatják a rövid hatótávolságú ágyúkat – mint a Gepard – a Sahid drónok megsemmisítésére használni, az F-16-osokat a manőverező rakéták megsemmisítésére, a régebbi SAM-eket a ballisztikus rakéták megsemmisítésére, a Patriotokat pedig a Kinzsalok megsemmisítésére” – tette hozzá.
A siklóbombák a levegőből ledobott szabványos bombák, amelyeket szárnyakkal és GPS-irányító rendszerrel láttak el, hogy a célpontot távolról, és ne közvetlenül a fejük fölött ledobott bombákkal iktassák ki.
Ezek korántsem új technológiák, a II. világháborúig nyúlnak vissza – a GPS nélkül –, és olyan konfliktusokban használták őket, mint Vietnam, Irak és Afganisztán.
„A lövészárkokban lévő katonák ellen valóban nagy robbanófegyverekre van szükség” – mondta Layton.
„Az F-16-osok (az Egyesült Államok által szállított kisebb, kis átmérőjű bombákat) ledobó F-16-osok hatékonysága korlátozott lesz” – jegyezte meg.
Az F-16-osok ilyen módon történő alkalmazása alátámasztaná Kraszewski korábban vázolt nézetét.
„Jelentősen segíthetnének egy ellentámadás támogatásában” – mondta Layton, hozzátéve: „Ha rendelkeznének nagyméretű siklóbombákkal, akkor ezeket előre megtervezett bevetéseken lehetne használni, hogy szó szerint rést robbanthassanak az orosz lövészárokrendszereken.
Mint ismeretes, a NATO Romániában hozta létre pilótaképző központját az F-16-osok számára, ahol ukrán pilótákat is képeznek.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
A Kreml ismét nukleáris megtorlással fenyegette meg a Nyugatot azon hírek kapcsán amelyek szerint Ukrajna nyugati nagy hatótávolságú fegyvereket kaphat, amelyeket Oroszország elleni támadásokhoz használhat.
szóljon hozzá!