Aggódhatnak az oroszok: Ukrajna megkapta az első F-16-os vadászgépeket

Megérkeztek. A kérdés már csak az, mikor és milyen formában kerülnek bevethető állapotba az ukrán F-16-osok •  Fotó: Amerikai légierő/AZ EGyesült Államok bukaresti nagykövetsége

Megérkeztek. A kérdés már csak az, mikor és milyen formában kerülnek bevethető állapotba az ukrán F-16-osok

Fotó: Amerikai légierő/AZ EGyesült Államok bukaresti nagykövetsége

Ukrajna megkapta a negyedik generációs, amerikai gyártmányú F-16-os repülőgépek első tételét – jelentette július 31-én a Bloomberg az ügyet ismerő, meg nem nevezett személyekre hivatkozva.

Krónika

2024. augusztus 01., 08:012024. augusztus 01., 08:01

A hír egy évvel azután érkezett, hogy a vilniusi NATO-csúcstalálkozón dán és holland vezetéssel formát öltött a szövetséges „vadászrepülőgép-koalíció”.

Az F-16-osok átadásának határideje július vége volt – mondták a Bloombergnek a források. Ukrajna „kis számú” gépet kapott a források szerint.

Ukrajna várhatóan legalább 79 darab F-16-ost kap Hollandiától, Dániától, Belgiumtól és Norvégiától, és a szállítások a következő években folytatódnak.

A vadászrepülőgép-koalíció azt is ígérte, hogy segít az ukrán pilóták és műszaki személyzet képzésében a gépek üzemeltetésére.

Nem világos, hogy a kiképzett ukrán pilóták azonnal használni tudják-e majd a harci gépeket, vagy a folyamat hosszabb időt vesz igénybe – mondták meg nem nevezett személyek a Bloombergnek.

Kijev még nem erősítette meg ezeket a jelentéseket.

A General Dynamics F-16 Fighting Falcon egy amerikai többfeladatú vadászgép, amelyet először 1978-ban mutattak be.

A legtöbb fejlett légierő – beleértve Oroszországot is – ma már sokkal fejlettebb vadászrepülőgépeket alkalmaz, de Ukrajna számára, amelynek kisméretű légiereje a szovjet korszakból származó MiG-29-esekből áll, ez még mindig jelentős fejlesztés.

A Kyiv Independent emlékeztet: bár egyesek szerint az F-16-osoktól gyökeres változást remélnek a fronton, a legtöbb szakmai vélemény visszafogottabb, de még mindig ambiciózus.

A hónap elején Jaroslaw Kraszewski nyugalmazott lengyel dandártábornok azt mondta, hogy

a repülőgépek érkezése segíthet megteremteni a feltételeket egy ukrán ellentámadáshoz.

Ez szerinte „drámaian megváltoztathatná a helyzetet” a csatatéren, bár nem valószínű, hogy ez fordulópontot jelentene Oroszország teljes körű háborújában.

„Úgy gondolom, hogy akkor sok pozitív dolog fog történni Ukrajna számára; a repülőgépek megteremtik a feltételeket egy ellentámadáshoz” – mondta az Ukrinformnak adott, július 9-én megjelent interjúban.

korábban írtuk

Az F-16-os vadászgépek állomásoztatására alkalmas ukrán repülőtereket támadják az oroszok
Az F-16-os vadászgépek állomásoztatására alkalmas ukrán repülőtereket támadják az oroszok

Moszkva keddi állítása szerint öt ukrán Szu-27-es vadászrepülőgépet megsemmisített és két másikat megrongált egy orosz Iszkander-M rakéta a poltavai Mirhorod repülőtéren.

Kraszewski hozzátette, hogy

ha Ukrajnának engedélyeznék, hogy nyugatról szállított fegyverekkel mélyen Oroszországon belül is csapást mérjen – ezt a lépést Washington eddig elutasította –, akkor „ciklikusan és hatékonyan” megsemmisíthetné a Kreml logisztikáját.

„Az ukrán légierőnek nagy hatótávolságú rakétákat kellene kapnia, hogy elpusztítsa Oroszország infrastruktúráját, beleértve a repülőtereket is” – mondta.

„Amikor ez megtörténik, az orosz hadsereg logisztikája el lesz vágva a fő erőkétől. Ha ez megtörténik, az ukrán hadsereg parancsnokságának csapásmérő csoportot kell alakítania, és vissza kell vágnia” – mondta.

Ukrajna már megtanulta a saját bőrén, hogy milyen költségekkel jár egy ellentámadás megindítása légi fölény nélkül, és ez volt az egyik fő tényező az orosz vonalak áttörésére tett tavalyi kísérlet kudarcában.

Ukrán tisztségviselők is nagyra értékelték az F-16-osok érkezését, és Olekszij Neizspapa, a haditengerészet parancsnoka július 5-én azt mondta a Reutersnek, hogy ezek a gépek kihívást jelentenek Oroszország „teljes dominanciája” ellen a Fekete-tenger feletti égbolton.

„Az F-16-osok a megfelelő fegyverzettel képesek lesznek kiszorítani az orosz harci gépeket. A Fekete-tenger északnyugati része, különösen a polgári hajók úrvonala szinte 100 százalékos biztonságban lesz” – mondta.

A Kyiv Independentnek nyilatkozó szakértők szerint

az F-16-osok lendületet adnak majd Ukrajnának, de jobb, ha nem tekintjük őket valamiféle megváltónak.

„Először is, ezek nem a legújabb és legmodernebb változatok lesznek, és magas fenyegetettségű környezetbe kerülnek, mind az orosz saját repülőgépek, mind a nagyobb hatótávolságú földi légvédelem részéről” – mondta Matthew Savill, a Royal United Services Institute (RUSI) hadtudományi igazgatója.

korábban írtuk

30 F-16-os vadászgépet ad Belgium Ukrajnának, Borrell szerint Kijev használhatja orosz célpontok ellen a nyugati fegyvereket
30 F-16-os vadászgépet ad Belgium Ukrajnának, Borrell szerint Kijev használhatja orosz célpontok ellen a nyugati fegyvereket

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kétoldalú, hosszú távú, 10 éves biztonsági megállapodást írt alá Alexander De Croo belga miniszterelnökkel kedden Brüsszelben.

„Hasznosak, és több lehetőséget adnak az ukránoknak, de óvatosnak kell lennünk azzal kapcsolatban, hogy megfordítják a dolgok menetét, és hogy milyen hamar lesznek hadműveleti szempontból hatékonyak” – figyelmeztetett.

A szakértők szerint az F-16-osoknak valószínűleg két fő szerepük lesz, egy védekező és egy támadó.

„A légvédelem nagyon-nagyon fontos” – mondta Peter Layton, az Ausztrál Királyi Légierő volt tisztje, a RUSI munkatársa a Kyiv Independentnek.

„Ha a nagy képet nézzük, az ukrán nemzeti légvédelmi parancsnokok megpróbálhatják a rövid hatótávolságú ágyúkat – mint a Gepard – a Sahid drónok megsemmisítésére használni, az F-16-osokat a manőverező rakéták megsemmisítésére, a régebbi SAM-eket a ballisztikus rakéták megsemmisítésére, a Patriotokat pedig a Kinzsalok megsemmisítésére” – tette hozzá.

Támadó szerepkörben Layton szerint az F-16-osokat arra lehetne használni, hogy megismételjék Oroszország egyik legsikeresebb katonai újítását, amelyet a teljes körű invázió során használtak – a siklóbombákat.

A siklóbombák a levegőből ledobott szabványos bombák, amelyeket szárnyakkal és GPS-irányító rendszerrel láttak el, hogy a célpontot távolról, és ne közvetlenül a fejük fölött ledobott bombákkal iktassák ki.

Ezek korántsem új technológiák, a II. világháborúig nyúlnak vissza – a GPS nélkül –, és olyan konfliktusokban használták őket, mint Vietnam, Irak és Afganisztán.

Bár kezdetlegesek, az orosz erők az elmúlt hónapokban pusztító hatást értek el velük, és lehetővé tették a moszkvai repülőgépek számára, hogy hatalmas mennyiségű robbanóanyagot – némelyik 500 kilogrammot nyom – juttassanak célba elég messziről ahhoz, hogy az ukrán légvédelem hatótávolságán kívül maradjanak.

„A lövészárkokban lévő katonák ellen valóban nagy robbanófegyverekre van szükség” – mondta Layton.

„Az F-16-osok (az Egyesült Államok által szállított kisebb, kis átmérőjű bombákat) ledobó F-16-osok hatékonysága korlátozott lesz” – jegyezte meg.

Ennek eredményeként Layton szerint arra lehet számítani, hogy az ukrán erők elkezdik bevetni a nagyméretű siklóbombák saját verzióit.

Az F-16-osok ilyen módon történő alkalmazása alátámasztaná Kraszewski korábban vázolt nézetét.

„Jelentősen segíthetnének egy ellentámadás támogatásában” – mondta Layton, hozzátéve: „Ha rendelkeznének nagyméretű siklóbombákkal, akkor ezeket előre megtervezett bevetéseken lehetne használni, hogy szó szerint rést robbanthassanak az orosz lövészárokrendszereken.

Amire azonban nem lesznek alkalmasak, az a légicsaták megvívása az orosz gépekkel az orosz légvédelem kereszttüzében, hiszen sem gépből, sem pilótából nem áll elegendő rendelkezésre.

Mint ismeretes, a NATO Romániában hozta létre pilótaképző központját az F-16-osok számára, ahol ukrán pilótákat is képeznek.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 08., péntek

A magyar vendégszeretetet dicsérte az EU-csúcs kapcsán Ursula von der Leyen

Az európai versenyképesség volt a fő kérdés az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülésén – közölte a tanácskozást követő sajtótájékoztatón pénteken az Európai Bizottság elnöke.

A magyar vendégszeretetet dicsérte az EU-csúcs kapcsán Ursula von der Leyen
2024. november 08., péntek

WHO: világszerte több száz millió gyermek számára a mindennapok része az erőszak

A gyermekek elleni erőszak visszaszorítására szólított fel nemzetközi összefogást sürgetve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a kolumbiai Bogotában, a gyermekek elleni erőszakról tartott első ENSZ-konferencián.

WHO: világszerte több száz millió gyermek számára a mindennapok része az erőszak
2024. november 08., péntek

Zelenszkij megvitatta a NATO-főtitkárral az észak-koreai hadsereg részvételét a háborúban

Az ukrán elnök megvitatta a NATO-főtitkárral az észak-koreai hadsereg részvételét a háborúban
A budapesti informális EU-csúcs keretében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott megbeszélést.

Zelenszkij megvitatta a NATO-főtitkárral az észak-koreai hadsereg részvételét a háborúban
2024. november 08., péntek

Több mint ezer kilométer hosszú demilitarizált övezet: kiszivárgott Trump egyik lehetséges ukrajnai béketerve

Donald Trump megválasztott amerikai elnök csapatának egyik elképzelése az ukrajnai háború befejezésére az, hogy Kijev NATO-tagságát legalább 20 évvel elhalasztják a folyamatos fegyverletételért cserébe – jelentette a Kyiv Independent.

Több mint ezer kilométer hosszú demilitarizált övezet: kiszivárgott Trump egyik lehetséges ukrajnai béketerve
2024. november 08., péntek

Szili: a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell – Vincze: visszalépés tapasztalható

Jól látható a világban, hogy a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Budapesten.

Szili: a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell – Vincze: visszalépés tapasztalható
2024. november 08., péntek

Magyar és román vadászgépek kergetőztek a két ország légterében

Magyar Gripen vadászgépek üldöztek román F-16-osokat a román légtérben, majd ugyanezt fordítva is lejátszották Magyarország fölött – mindez természetesen csupán egy gyakorlat keretében történt.

Magyar és román vadászgépek kergetőztek a két ország légterében
2024. november 08., péntek

Trump győzelme még nagyobb arányú, még egy billegő államot „behúzott”

Tovább növelte Donald Trump megválasztott republikánus elnök az elektori szavazatinak számát: pénteken kiderült, hogy Nevada államban is ő győzött, ezzel megszerte az ottani hat elektort is.

Trump győzelme még nagyobb arányú, még egy billegő államot „behúzott”
2024. november 08., péntek

Orbán Viktor: Európának kommunikálnia kell a világgal, egyedül képtelen finanszírozni az ukrajnai háborút, ezért béke kell

Európa legnagyobb problémája, hogy nem beszél azokkal, akikkel beszélni kell – jelentette ki a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Orbán Viktor: Európának kommunikálnia kell a világgal, egyedül képtelen finanszírozni az ukrajnai háborút, ezért béke kell
2024. november 08., péntek

Antiszemitizmus: Izraeli szurkolókra támadtak Amszterdamban, utcai összecsapások zajlottak

Izrael Amszterdamba küldi a légierő két repülőgépét állampolgárainak hazaszállítására, miután a holland fővárosban csütörtök éjjel izraeli labdarúgó-szurkolókat támadtak meg és bántalmaztak.

Antiszemitizmus: Izraeli szurkolókra támadtak Amszterdamban, utcai összecsapások zajlottak
2024. november 08., péntek

Putyin is gratulált Trump győzelméhez, von der Leyen az EU és Washington közötti kapcsolatokat erősítené

Gratulált Vlagyimir Putyin orosz államfő Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson elért győzelméhez csütörtökön a Valdaj nemzetközi vitaklub élőben közvetített plenáris üléséről.

Putyin is gratulált Trump győzelméhez, von der Leyen az EU és Washington közötti kapcsolatokat erősítené