Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Az elmúlt két évben néhány pozitív fejlemény és intézkedés ellenére nagyon aggasztó tendenciák figyelhetők meg Európában a sokszínűség és a kisebbségi jogok érvényesülése területén – jelentette ki szerdán a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot tömörítő Európa Tanács felügyelete alatt működő nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény tanácsadó bizottsága (FCNM).
2024. szeptember 26., 10:592024. szeptember 26., 10:59
A testület szerint az Európában tapasztalt negatív tendenciák között van a kisebbségpolitika felhasználása politikai célokra, a nemzeti kisebbségek bemutatása biztonsági fenyegetésként, a társadalom szétesésének előidézőjeként, valamint a nemzeti kisebbségekhez tartozókat aránytalanul súlyosan érintő gazdasági egyenlőtlenségek.
nem pedig az európai sokszínű társadalmak szerves részeként – olvasható a bizottság állásfoglalásában.
„Ezek nagyon megnehezítik a nemzeti kisebbségekhez kötődők önazonosságának szabad kifejezését és identitásuk megőrzését. A vonatkozó jogok biztosításának hiánya és az egyének etnikai, nyelvi, vagy vallási hovatartozásuk miatti kirekesztése elidegenedéshez, végső soron a társadalom széteséséhez vezet” – írták.
Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó szerint az Európai Uniónak mint politikai és értékközösségnek „fel kell vállalnia” a nemzeti kisebbségek ügyét.
A tanácsadó bizottság szerint „a társadalmi integráció nem elvárható a kisebbségekhez tartozóktól”. Nem lehet elvárás, hogy beolvadjanak a többségi társadalomba, mert különben elrejtőznek, feladják nyelvüket, kultúrájukat, identitásukat és szükségleteiket.
Elvárás, hogy megtalálják helyüket a társadalomban, ahogy a szabályok elfogadása is – írták. Mindehhez az első lépést annak az államnak kell megtennie, amelyben az adott kisebbség él – emelték ki, majd hozzátették: egyes államok ugyanakkor az integráció kifejezést használják társadalmuk homogenizálásának igazolására.
A jelentéstevők szerint a vonatkozó keretegyezmény végrehajtása előtt álló kihívások nem kizárólag politikai jellegűek.
– hívták fel a figyelmet.
Ezeket a kihívásokat az éghajlati válság hatásai súlyosbítják, amely veszélyeztetik egyes kisebbségek hagyományos életmódját, fenyegetve ezáltal az egyének és közösségek identitásának lényegét. Megsokszorozzák továbbá a diszkriminációnak és a szegénységnek, valamint a marginalizálódásnak való kitettségüket – írták.
„Mindezen tendenciákat sürgősen és módszeresen meg kell fordítani” – fogalmaztak.
Intelligens, befogadó és tisztességes politikákra van szükség az európai kisebbségi jogok eszközként való használata és átpolitizálása elleni küzdelemhez – zárta jelentését az Európa Tanács felügyelete alatt működő nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény tanácsadó bizottsága.
Kolozsvári helyszínére érkezett a Nincs mese! elnevezésű beszélgetős, pontosabban megmondó turné, melynek során Kelemen Hunorral, a RMDSZ elnökével beszélgetnek az erdélyi magyar, adott esetben a magyarországi közélet fontos szereplői.
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
szóljon hozzá!