Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Az elmúlt két évben néhány pozitív fejlemény és intézkedés ellenére nagyon aggasztó tendenciák figyelhetők meg Európában a sokszínűség és a kisebbségi jogok érvényesülése területén – jelentette ki szerdán a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot tömörítő Európa Tanács felügyelete alatt működő nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény tanácsadó bizottsága (FCNM).
2024. szeptember 26., 10:592024. szeptember 26., 10:59
A testület szerint az Európában tapasztalt negatív tendenciák között van a kisebbségpolitika felhasználása politikai célokra, a nemzeti kisebbségek bemutatása biztonsági fenyegetésként, a társadalom szétesésének előidézőjeként, valamint a nemzeti kisebbségekhez tartozókat aránytalanul súlyosan érintő gazdasági egyenlőtlenségek.
nem pedig az európai sokszínű társadalmak szerves részeként – olvasható a bizottság állásfoglalásában.
„Ezek nagyon megnehezítik a nemzeti kisebbségekhez kötődők önazonosságának szabad kifejezését és identitásuk megőrzését. A vonatkozó jogok biztosításának hiánya és az egyének etnikai, nyelvi, vagy vallási hovatartozásuk miatti kirekesztése elidegenedéshez, végső soron a társadalom széteséséhez vezet” – írták.
Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó szerint az Európai Uniónak mint politikai és értékközösségnek „fel kell vállalnia” a nemzeti kisebbségek ügyét.
A tanácsadó bizottság szerint „a társadalmi integráció nem elvárható a kisebbségekhez tartozóktól”. Nem lehet elvárás, hogy beolvadjanak a többségi társadalomba, mert különben elrejtőznek, feladják nyelvüket, kultúrájukat, identitásukat és szükségleteiket.
Elvárás, hogy megtalálják helyüket a társadalomban, ahogy a szabályok elfogadása is – írták. Mindehhez az első lépést annak az államnak kell megtennie, amelyben az adott kisebbség él – emelték ki, majd hozzátették: egyes államok ugyanakkor az integráció kifejezést használják társadalmuk homogenizálásának igazolására.
A jelentéstevők szerint a vonatkozó keretegyezmény végrehajtása előtt álló kihívások nem kizárólag politikai jellegűek.
– hívták fel a figyelmet.
Ezeket a kihívásokat az éghajlati válság hatásai súlyosbítják, amely veszélyeztetik egyes kisebbségek hagyományos életmódját, fenyegetve ezáltal az egyének és közösségek identitásának lényegét. Megsokszorozzák továbbá a diszkriminációnak és a szegénységnek, valamint a marginalizálódásnak való kitettségüket – írták.
„Mindezen tendenciákat sürgősen és módszeresen meg kell fordítani” – fogalmaztak.
Intelligens, befogadó és tisztességes politikákra van szükség az európai kisebbségi jogok eszközként való használata és átpolitizálása elleni küzdelemhez – zárta jelentését az Európa Tanács felügyelete alatt működő nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény tanácsadó bizottsága.
Kolozsvári helyszínére érkezett a Nincs mese! elnevezésű beszélgetős, pontosabban megmondó turné, melynek során Kelemen Hunorral, a RMDSZ elnökével beszélgetnek az erdélyi magyar, adott esetben a magyarországi közélet fontos szereplői.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a Truth Social nevű közösségi oldalán bejelentette, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború leállításáról.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
szóljon hozzá!