Nagy-Magyarország térképe mindig kiveri a biztosítékot a román politikusoknál
Fotó: Hun-ren.hu
Nagy-Magyarország térképeit is tartalmazó történelmi atlasz miatt tiltakozik a román külügy, amit Magyarország állandó NATO-nagykövete adott ajándékba a katonai szervezet több tagállama képviselőjének. Az amúgy kifejezetten szakmai, revizionista felhangoktól mentes kiadvány miatti felháborodás, és a Nagy-Magyarországtól való rettegés a horvát külügyminisztertől ered.
2024. december 29., 21:402024. december 29., 21:40
2024. december 30., 08:072024. december 30., 08:07
A román külügyminisztérium Nagy-Magyarország térképeit tartalmazó magyar történelmi atlasz miatt tiltakozik, amit Brüsszelben adott ajándékba több NATO-tagország képviselőjének Balogh István nagykövet, Magyarország állandó NATO-képviselője. A bukaresti külügyminisztérium vasárnap este az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott állásfoglalásban arról ír, hogy
A román külügy „provokatív megnyilvánulásnak tartja a magyar történelmi atlasz terjesztését” diplomáciai körökben, amely a tárca szerint nem szolgálja a Románia és Magyarország között fennálló stratégiai partnerséget. „A román külügyminisztérium ezúton is megismétli a magyar hatóságokkal több ízben is közölt álláspontját, amely szerint a provokatív nyilatkozatok és gesztusok nem járulnak hozzá a Románia és Magyarország közötti partnerségi kapcsolat megerősítéséhez. A két ország közös történelme maradjon a történészek kutatásának tárgya” – szerepel a bukaresti tárca közleményében.
A történtek ellen először Gordan Grlić-Radman horvát külügyminiszter emelt kifogást. A horvát diplomácia vezetője a napokban közösségi oldalán adott hangot felháborodásának és nemtetszésének amiatt, hogy Balogh István magyar NATO-nagykövet az egész Kárpát-medencére vonatkozó térképeket is tartalmazó atlaszt adott ajándékba brüsszeli kollégáinak, köztük a horvát NATO-nagykövetnek. „Teljesen helytelennek tartom, hogy Magyarország állandó képviselője karácsonyi ajándékként átadja Magyarország Nemzeti Atlaszát brüsszeli állandó NATO-képviselőtársainak. Tartalmát részletesebben elemezzük, de rendkívül szokatlan, hogy más országok NATO-nagykövetei elé kerüljön egy vitatott atlasz, amelyben igaz, hogy Nagy-Magyarország nem szerepel kifejezetten, de a térképek és a kísérő szövegek vitathatók” – írta posztjában a horvát külügyminiszter. A tárcavezető hozzátette, „az elfogadhatatlan cselekedetről” romániai, szlovákiai és szlovéniai kollégáival is tárgyalni fog.
A Telex portál közölte, a szlovén külügyminisztérium szerint egy 2021-ben kiadott angol nyelvű atlaszról van szó, amely a National Atlas of Hungary sorozatban jelent meg. A leírás alapján Magyarország Nemzeti Atlaszának angol nyelvű verziójáról van szó, arról a gigantikus és nagyon reprezentatív munkáról, ami nagyjából a magyar geográfia és térképészet legalaposabb lenyomata. „Kifejezetten szakmai, bár a nagyközönségnek is érdekes munka, irredenta nosztalgiát nyomokban sem tartalmaz – már ha valaki nem kifejezetten ezt szeretné belelátni abba, hogy egy tudományos atlasz a történelmi előzményeket és a térbeli kontextust is bemutatja” – jegyzi meg a a horvátok és a románok által élesen kifogásolt karácsonyi ajándék kapcsán a 444.hu portál.
Mint arról beszámoltunk, négy évvel ezelőtt ugyancsak felháborodást váltott ki román politikai körökben, hogy Orbán Viktor miniszterelnök egy Nagy-Magyarországot is feltüntető földgömbről készült fénykép kíséretében kívánt sok sikert az anyaországi érettségizőknek.
Nem maradt visszhang nélkül román körökben, hogy Orbán Viktor miniszterelnök egy Nagy-Magyarországot is feltüntető földgömbről készült fénykép kíséretében kívánt sok sikert az anyaországi érettségizőknek.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
2 hozzászólás