Nagy-Magyarország térképe mindig kiveri a biztosítékot a román politikusoknál
Fotó: Hun-ren.hu
Nagy-Magyarország térképeit is tartalmazó történelmi atlasz miatt tiltakozik a román külügy, amit Magyarország állandó NATO-nagykövete adott ajándékba a katonai szervezet több tagállama képviselőjének. Az amúgy kifejezetten szakmai, revizionista felhangoktól mentes kiadvány miatti felháborodás, és a Nagy-Magyarországtól való rettegés a horvát külügyminisztertől ered.
2024. december 29., 21:402024. december 29., 21:40
2024. december 30., 08:072024. december 30., 08:07
A román külügyminisztérium Nagy-Magyarország térképeit tartalmazó magyar történelmi atlasz miatt tiltakozik, amit Brüsszelben adott ajándékba több NATO-tagország képviselőjének Balogh István nagykövet, Magyarország állandó NATO-képviselője. A bukaresti külügyminisztérium vasárnap este az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott állásfoglalásban arról ír, hogy
A román külügy „provokatív megnyilvánulásnak tartja a magyar történelmi atlasz terjesztését” diplomáciai körökben, amely a tárca szerint nem szolgálja a Románia és Magyarország között fennálló stratégiai partnerséget. „A román külügyminisztérium ezúton is megismétli a magyar hatóságokkal több ízben is közölt álláspontját, amely szerint a provokatív nyilatkozatok és gesztusok nem járulnak hozzá a Románia és Magyarország közötti partnerségi kapcsolat megerősítéséhez. A két ország közös történelme maradjon a történészek kutatásának tárgya” – szerepel a bukaresti tárca közleményében.
A történtek ellen először Gordan Grlić-Radman horvát külügyminiszter emelt kifogást. A horvát diplomácia vezetője a napokban közösségi oldalán adott hangot felháborodásának és nemtetszésének amiatt, hogy Balogh István magyar NATO-nagykövet az egész Kárpát-medencére vonatkozó térképeket is tartalmazó atlaszt adott ajándékba brüsszeli kollégáinak, köztük a horvát NATO-nagykövetnek. „Teljesen helytelennek tartom, hogy Magyarország állandó képviselője karácsonyi ajándékként átadja Magyarország Nemzeti Atlaszát brüsszeli állandó NATO-képviselőtársainak. Tartalmát részletesebben elemezzük, de rendkívül szokatlan, hogy más országok NATO-nagykövetei elé kerüljön egy vitatott atlasz, amelyben igaz, hogy Nagy-Magyarország nem szerepel kifejezetten, de a térképek és a kísérő szövegek vitathatók” – írta posztjában a horvát külügyminiszter. A tárcavezető hozzátette, „az elfogadhatatlan cselekedetről” romániai, szlovákiai és szlovéniai kollégáival is tárgyalni fog.
A Telex portál közölte, a szlovén külügyminisztérium szerint egy 2021-ben kiadott angol nyelvű atlaszról van szó, amely a National Atlas of Hungary sorozatban jelent meg. A leírás alapján Magyarország Nemzeti Atlaszának angol nyelvű verziójáról van szó, arról a gigantikus és nagyon reprezentatív munkáról, ami nagyjából a magyar geográfia és térképészet legalaposabb lenyomata. „Kifejezetten szakmai, bár a nagyközönségnek is érdekes munka, irredenta nosztalgiát nyomokban sem tartalmaz – már ha valaki nem kifejezetten ezt szeretné belelátni abba, hogy egy tudományos atlasz a történelmi előzményeket és a térbeli kontextust is bemutatja” – jegyzi meg a a horvátok és a románok által élesen kifogásolt karácsonyi ajándék kapcsán a 444.hu portál.
Mint arról beszámoltunk, négy évvel ezelőtt ugyancsak felháborodást váltott ki román politikai körökben, hogy Orbán Viktor miniszterelnök egy Nagy-Magyarországot is feltüntető földgömbről készült fénykép kíséretében kívánt sok sikert az anyaországi érettségizőknek.
Nem maradt visszhang nélkül román körökben, hogy Orbán Viktor miniszterelnök egy Nagy-Magyarországot is feltüntető földgömbről készült fénykép kíséretében kívánt sok sikert az anyaországi érettségizőknek.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
2 hozzászólás