Fotó: Orbán Viktor/Facebook
Nem maradt visszhang nélkül román körökben, hogy Orbán Viktor miniszterelnök egy Nagy-Magyarországot is feltüntető földgömbről készült fénykép kíséretében kívánt sok sikert az anyaországi érettségizőknek.
2020. május 07., 09:002020. május 07., 09:00
2020. május 07., 14:512020. május 07., 14:51
A kormányfő a közösségi oldalán posztolt bejegyzésében üzent a szerdán történelemből érettségizőknek, a következő szöveg kíséretében: „56. Az érettségizők történelmet írnak. Hajrá // 56. A historic exam. Good luck!” (A szám a koronavírus-járvány 56. napjára vonatkozik). Orbán Viktor a poszthoz egy olyan fotót csatolt, amin egy földgömb látható, amelyen egy Nagy-Magyarország-térkép körvonalai is kirajzolódnak.
A bejegyzés, mindenekelőtt a Nagy-Magyarországot ábrázoló felvétel heves indulatokat váltott ki román oldalról. Orbán Viktor Facebook-oldalára több ezer hozzászólás érkezett, ezek közül a magyar hozzászólók többsége üdvözölte a posztolást. „Végre 1 normális miniszterelnök. Remélem fogok még Magyarországnak adót fizetni. Üdv Galántáról, Felvidékről” – üzente a kormányfőnek egy hozzászóló. A románok részéről azonban bírálatözön érkezett, ezek közül a „legenyhébbek” azt állítják, hogy Nagy-Magyarország soha nem létezett, Erdély pedig mindig is román föld volt.
A bukaresti sajtó élénken foglalkozott a magyar miniszterelnök bejegyzésével. A legtöbben Klaus Iohannis román elnök múlt heti, nagy visszhangot kiváltott magyarellenes nyilatkozatával hozták összefüggésbe, amelynek során az államfő azzal vádolta meg az ellenzéki Szociáldemokrata Pártot (PSD), hogy oda akarják adni Erdélyt a magyaroknak. Szólást parafrazálva reagált a magyar kormányfő posztjára Ludovic Orban. „Éhes disznó makkal álmodik (szó szerinti fordításban: a veréb kukoricaliszttel álmodik – szerk. megj.)” – válaszolta a román miniszterelnök szerdai sajtótájékoztatóján arra az újságírói kérdésre, miként kommentálja, hogy Orbán Viktor egy Erdélyt is magában foglaló Nagy-Magyarország-képet tett közzé közösségi oldalán.
Csütörtökön újfent megkérdezték Orbant, vajon előző napi kijelentése mennyire erős, méltó egy miniszterelnökhöz. „Nem vagyok kritikus, hogy irodalmi szempontból kielemezzem. Olyan reakció volt, amit egy adott kontextusban feltett kérdés alapján tettem” – jelentette ki a román kormányfő, hozzátéve: véleménye szerint Erdély „érinthetetlen”. Mint ismeretes, Orban apja – a Székelyudvarhelyen született Orbán Imre, a Securitate egykori tisztje – révén magyar származású.
Tavaly néhány utódállamban az váltott ki tiltakozást, hogy az ugyancsak az Orbán Viktor Facebook-oldalára felkerült, a Fidesz elnökségének decemberi üléséről készült fényképen Nagy-Magyarország térképe látható az iroda falán. Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök minderre úgy reagált: a zágrábi külügyminisztérium beszélni fog a fotóról a magyar külügyi tárcával, szerinte ugyanis nem az volt az első alkalom, hogy a térkép ott volt egy Fidesz-tanácskozáson. A magyar kormánypárt a történtekkel kapcsolatban közölte: a Fidesz az elnökségi üléseit a Lendvay utcai székházában tartja, amely egy történelmi épület. „Ebben az eredeti térkép látható. A magyar történelmet nem fogjuk megtagadni” – közölte akkor a Fidesz.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
4 hozzászólás