Külföldön gyenge érdeklődés van a romániai választások iránt
Fotó: Haáz Vince
Péntekig 6199 külföldön élő román állampolgár regisztrált az Állandó Választási Hatóság (AEP) platformján, hogy levélben vagy külföldi szavazóhelyiségben szavazhasson az idei államelnök-választáson; a parlamenti választásokon 6103-an élnének a két szavazási lehetőség valamelyikével.
2024. szeptember 13., 17:372024. szeptember 13., 17:37
Az AEP tájékoztatása szerint az államelnök-választáson 3121-en szavaznának külföldi szavazóhelyiségben és 3078-an levélben, míg a parlamenti választásokon 3290-en szavaznának külföldi szavazóhelyiségben és 2813-an levélben.
A www.votstrainatate.ro portálon április 1-től regisztrálhatnak azok a román állampolgárok, akik levélben vagy valamelyik külföldi szavazókörzetnél voksolnának az idei parlamenti, illetve államfőválasztáson.
A portálon külön-külön szekció foglalkozik az államelnök-választással, illetve a parlamenti választással. Ezeken belül külön szekciókat hoztak létre a külföldi szavazókörzetnél, illetve a levélben voksolni szándékozók számára.
Az űrlaphoz a választópolgárnak csatolnia kell személyi igazolványának szkennelt másolatát, valamint a külföldi hatóságok által kiállított, a tartózkodási jogot igazoló dokumentumot. Erre a szavazás napját megelőző 45. napig lehet regisztrálni.
A külföldi körzetnél történő szavazásra regisztrálóknak szintén ki kell tölteniük egy online kérdőívet, amelyben meg kell adniuk a nevüket, a személyi számukat, a lakcímüket, valamint az államot és a helységet, amelynek területén szavazni kívánnak. Az űrlaphoz csatolni kell a személyi igazolvány szkennelt másolatát. A tájékoztatásban azt is megjegyzik, hogy abban az esetben alakítanak ki szavazóhelyiséget egy településen vagy egy településcsoport számára, ha legalább 100 polgár igényli azt.
A parlamenti választások dátuma december 1., míg az államelnök-választások első fordulóját november 24-ére, a másodikat december 8-ára ütemezték be, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
Ukrajna a jövő héten arra kéri az EU-t, hogy fontolja meg a Moszkva elszigetelésére irányuló újabb nagyszabású lépéseket, beleértve az orosz vagyon lefoglalását és az orosz olaj egyes vásárlóival szembeni szankciók bevezetését.
A washingtoni zsidó múzeum előtt meggyilkolták az izraeli nagykövetség két alkalmazottját helyi idő szerint szerda késő este, a feltételezések szerint antiszemita indítékból – közölték az amerikai főváros hatóságai.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök szerint Izrael „valószínűleg” megölte Mohammed Szinvárt, a Hamász de facto vezetőjét Gázában.
A csángómagyar közösség helyzetéről szerveztek konferenciát szerdán a magyar Országházban. Felszólalt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Kövér László, az Országgyűlés elnöke, akik szerint a magyarság integráns, sajátos részét képezi a csángóság.
A Hollandiában betiltott Hardliners motorosbanda tagjai bérelték fel az asseni Drents Múzeumban kiállított dák műkincsek elrablóit – számolt be szerdán alvilági és rendőrségi információkra hivatkozva az RTL Nieuws.
A magyar kormány jól tette, hogy nem avatkozott bele a romániai elnökválasztási folyamatba – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Az Magyar Tudományos Akadémia 200. jubileuma alkalmából Partium-napot rendezett a Partiumi Keresztény Egyetem május 19-én a budapesti akadémiai székházban, hogy bemutassa a régió tudományos és kulturális sokszínűségét.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok az izraeli Vaskupola mintájára rakétavédelmi rendszert épít, amelyet Aranykupolának nevezett el.
Az Ukrán Nemzeti Gárda megerősítette, hogy hat katona meghalt, tízen pedig megsebesültek egy Szumi megyei lőtér ellen május 20-án végrehajtott légicsapásban, az ügyben belső vizsgálatot indítottak.
Visszautasította a moldovai kormány az elnökválasztást elvesztő George Simion vádjait azzal kapcsolatosan, hogy Moldovában csalást követtek volna el a romániai megmérettetés kapcsán.
szóljon hozzá!