Fotó: Facebook/Ministerul Apararii Nationale, Romania - www.mapn.ro
A Románia és az Amerikai Egyesült Államok 2020. és 2030. közötti időszakra szóló közös védelmi érdekeit és célkitűzéseit rögzítő dokumentumot írt alá csütörtökön a hivatalos washingtoni látogatáson tartózkodó Nicolae Ciucă védelmi miniszter és amerikai hivatali kollégája, Mark Esper.
2020. október 09., 11:272020. október 09., 11:27
A védelmi minisztérium közleménye értelmében a dokumentum felvázolja a stratégiai prioritásokat a Fekete-tengeri együttműködés megerősítése, az amerikai katonák romániai rotációs jelenléte és a kiberbiztonság megerősítését célzó erőfeszítések tekintetében, illetve a haderő korszerűsítésével kapcsolatban.
– idézte a román védelmi tárca vezetőjének a nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
A két miniszter tárgyalt a Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség katonai vetületéről, valamint a védelmi együttműködés megerősítésének lehetőségeiről a 2020-2030-as időszakra vonatkozó dokumentumba foglaltak révén. A találkozón beszéltek a felek a regionális és nemzetközi biztonsági környezet főbb változásairól, illetve az USA-val való kétoldalú és a NATO-n belüli együttműködésről.
Fotó: Facebook/Ministerul Apararii Nationale, Romania - www.mapn.ro
„Románia támogatja az amerikai katonák rotációs jelenlétét a Fekete-tenger térségében” – mondta a román miniszter, hangsúlyozva, hogy a Románia területén szervezett hadgyakorlatok intenzívebbé tétele részét képezi a NATO keleti szárnyon belüli jelenlétének erősítésére vonatkozó célkitűzésnek.
Szó volt a találkozón a felelősségek méltányos megosztásáról minden területen. Hangsúlyozták, hogy Románia felelős szövetséges, amely már 2017 óta teljesíti a hazai össztermék (GDP) 2 százalékában meghatározott védelmi költségvetési minimumot.
A találkozón részt vett a román hadsereg vezérkari főnöke, Daniel Petrescu, Románia amerikai nagykövete, George Maior, valamint Simona Cojocaru államtitkár.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim al-Maszri, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen.
Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter ellen – tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtökön.
Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Máérton.
Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
Az Európai Parlament jobboldali, jobbközép és szociáldemokrata pártjai szerda este politikai megállapodásra jutottak az új Európai Bizottságról – adta hírül a Politico.
Oroszország elkezdte felhasználni a befagyasztott külföldi eszközöket, válaszul a barátságtalan országok hasonló intézkedéseire – jelentette ki Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerdán a Rosszija 1 tévécsatornán.
szóljon hozzá!