A nagymérvű korrupció és a szervezett bűnözés elterjedése miatt ellenzik vezető német politikusok Románia és Bulgária schengeni csatlakozását – adta hírül internetes oldalán a Sofia Globe című bolgár napilap.
2017. szeptember 19., 11:482017. szeptember 19., 11:48
A téma apropója, hogy német és holland politikusok is ellentétesen nyilatkoztak Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével, aki szerdán az EU helyzetéről az Európai Parlamentben elmondott beszédében kijelentette: Romániának és Bulgáriának minél hamarabb csatlakoznia kell a belső határellenőrzés megszüntetése nyomán létrejött uniós övezethez.
Joachim Herrmann bajor belügyminiszter, a Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa keményen bírálta Juncker javaslatát.
– szögezte le. Thomas Strobel, Baden-Württemberg belügyminisztere ugyan enyhébben fogalmazott, de a lényeget érintően ő is úgy látja: bár a két ország előrelépést ért el a korrupció és a bűncselekmények elleni küzdelem terén, még nem érettek a schengeni csatlakozásra.
Boris Pistorius szászországi belügyminiszter szerint
Angela Merkel német kancellár egyetértett ugyan azzal, hogy a két országnak csatlakoznia kell, ugyanakkor leszögezte: előzetesen teljesíteniük kell a feltételeket.
Thomas de Maizière német belügyminiszter lényegesen keményebben fogalmazott, amikor csütörtökön Brüsszelben kijelentette:
Mark Rutte holland miniszterelnök a határvédelmi és a korrupciós problémák miatt szintén leszögezte: még nem látja elérkezettnek az időt a két ország csatlakozására.
Ugyanakkor Julian King biztonsági unióért felelős uniós biztos hétfőn Tudorel Toader román igazságügy-miniszterrel folytatott megbeszéléseit követően kijelentette: az összes tagállam nyerne Románia schengeni csatlakozása nyomán.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!