Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Közös levélben fordultak pénteken kárpátaljai magyar szervezetek és történelmi egyházak az ukrán állam vezetőihez, azt kérve, hogy a közoktatási törvény szeptemberben tervezett módosítása során messzemenően vegyék figyelembe a kisebbségek jogait, és továbbra is garantálják a nemzeti kisebbségek nyelvhasználati, azon belül az anyanyelvű oktatásra vonatkozó jogait.
2017. szeptember 01., 14:092017. szeptember 01., 14:09
A Petro Porosenko elnöknek, Volodimir Hrojszman miniszterelnöknek és Andrij Parubij parlamenti elnöknek címzett, az MTI-hez is eljuttatott levél szerint a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ), a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ), a Kárpátaljai Református Egyház, a Kárpátaljai Római Katolikus Egyházmegye, a Munkácsi Görög Katolikus Egyházmegye Beregszászi Esperesi Kerülete aggodalommal figyeli az Ukrajnában zajló törvényalkotási folyamatot.
Ugyanis a közoktatásról szóló törvény módosításánál olyan passzusok is bekerültek a Legfelsőbb Tanácshoz benyújtott, s ott bizottsági szinten támogatott javaslatok közé, amelyek
„A többi ukrajnai nemzeti kisebbséggel együtt számos alkalommal fordultunk a törvényalkotókhoz, az illetékes minisztériumhoz, azonban azt kellett tapasztalnunk, hogy a benyújtott javaslatok megfogalmazásakor a szakmai és jogi szempontokat nem vették figyelembe” - emlékeztetnek a dokumentum aláírói.
„A kisebbségek jogainak védelmét, azok megőrzését - Ukrajna alkotmányán kívül - mindazon nemzetközi szerződések és kötelezettségvállalások garantálják, amelyeket parlamentünk Ukrajna fennállásának 26 esztendeje során hagyott jóvá” - mutatnak rá a levél küldői. Éppen ezért tartjuk aggasztónak - teszik hozzá -, hogy
A kárpátaljai magyar szervezetek és történelmi egyházak levelet jegyző vezetői szerint a tervezett törvényi módosítások ellentmondanak Ukrajna alkotmányának és Ukrajna emberi jogokra és szabadságjogokra, azon belül a nemzetiségi kisebbségekre vonatkozó nemzetközi jogi kötelezettségvállalásainak is, s olyan lépésnek tekinthetők, amely mesterségesen kívánja felgyorsítani a kisebbségek asszimilációját.
Tömött sorokban több tízezren állnak sorban reggel óta Ferenc pápa sírjánál a Santa Maria Maggiore-bazilikában, miközben a Szent Péter téren szászötvenezren vettek részt a Pietro Parolin bemutatta vatikáni misén vasárnap.
Tömegbe hajtott egy autós helyi idő szerint szombat este Vancouverben egy utcai fesztiválon, több ember meghalt, és többen megsebesültek – közölte a kanadai rendőrség.
Szombaton hivatalosan is megkezdődtek a romániai Moldvát a Moldovai Köztársasággal összekötő híd építési munkálatai. A Pruton átívelő híd része lesz az A8-as autópályának, amely Marosvásárhelytől a moldovai Ungheni-ig halad.
Több százan megsérültek, amikor egyelőre ismeretlen okokból hatalmas robbanás történt szombaton az iráni Bandar-Abbász kikötőjében.
Donald Trump amerikai elnök Ferenc pápa temetése előtt találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. A két vezető egyetértett abban, hogy a szertartás után további megbeszéléseket folytatnak majd az orosz–ukrán háború béketárgyalásaival kapcsolatban.
Mintegy harmincan sérültek meg, és több száz épület dőlt romba, illetve károsodott meg a legfrissebb adatok szerint abban a nagy erejű földrengésben, amely Ecuadort rázta meg helyi idő szerint pénteken.
Két napon belül másodszor nyitottak tüzet egymásra az India és Pakisztán közötti demarkációs vonalon szolgálatot teljesítő katonák. A konfliktus háborúval fenyeget a két ország között.
A húsvéthétfőn 88 éves korában elhunyt római katolikus egyházfő végrendeletében rögzítette kívánságát, hogy utolsó földi útja a Santa Maria Maggiore-bazilikában érjen véget.
Szombat délelőtt helyezik végső nyugalomra Ferenc pápát, a gyászszertartás délelőtt helyi idő szerint 10 órakor kezdődik a vatikáni Szent Péter-bazilika előtti téren.
Ukrajna javára folytatott kémtevékenység gyanúja miatt őrizetbe vett az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) egy 23 éves román állampolgárt.
szóljon hozzá!