Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Közös levélben fordultak pénteken kárpátaljai magyar szervezetek és történelmi egyházak az ukrán állam vezetőihez, azt kérve, hogy a közoktatási törvény szeptemberben tervezett módosítása során messzemenően vegyék figyelembe a kisebbségek jogait, és továbbra is garantálják a nemzeti kisebbségek nyelvhasználati, azon belül az anyanyelvű oktatásra vonatkozó jogait.
2017. szeptember 01., 14:092017. szeptember 01., 14:09
A Petro Porosenko elnöknek, Volodimir Hrojszman miniszterelnöknek és Andrij Parubij parlamenti elnöknek címzett, az MTI-hez is eljuttatott levél szerint a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ), a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ), a Kárpátaljai Református Egyház, a Kárpátaljai Római Katolikus Egyházmegye, a Munkácsi Görög Katolikus Egyházmegye Beregszászi Esperesi Kerülete aggodalommal figyeli az Ukrajnában zajló törvényalkotási folyamatot.
Ugyanis a közoktatásról szóló törvény módosításánál olyan passzusok is bekerültek a Legfelsőbb Tanácshoz benyújtott, s ott bizottsági szinten támogatott javaslatok közé, amelyek
„A többi ukrajnai nemzeti kisebbséggel együtt számos alkalommal fordultunk a törvényalkotókhoz, az illetékes minisztériumhoz, azonban azt kellett tapasztalnunk, hogy a benyújtott javaslatok megfogalmazásakor a szakmai és jogi szempontokat nem vették figyelembe” - emlékeztetnek a dokumentum aláírói.
„A kisebbségek jogainak védelmét, azok megőrzését - Ukrajna alkotmányán kívül - mindazon nemzetközi szerződések és kötelezettségvállalások garantálják, amelyeket parlamentünk Ukrajna fennállásának 26 esztendeje során hagyott jóvá” - mutatnak rá a levél küldői. Éppen ezért tartjuk aggasztónak - teszik hozzá -, hogy
A kárpátaljai magyar szervezetek és történelmi egyházak levelet jegyző vezetői szerint a tervezett törvényi módosítások ellentmondanak Ukrajna alkotmányának és Ukrajna emberi jogokra és szabadságjogokra, azon belül a nemzetiségi kisebbségekre vonatkozó nemzetközi jogi kötelezettségvállalásainak is, s olyan lépésnek tekinthetők, amely mesterségesen kívánja felgyorsítani a kisebbségek asszimilációját.
Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter pontosabban meg nem határozott jogi és politikai lépésekre utasította minisztériumát Emmanuel Macron francia elnökkel szemben – jelentette be X-en a miniszter vasárnap.
Tízezrek tüntettek előrehozott választásokat és Pedro Sánchez miniszterelnök lemondását követelve a spanyol fővárosban vasárnap.
Több mint száz rakétát indítottak Libanonból Izrael felé, s az izraeli harci gépek az északi és a déli fronton, Libanon mélyén, valamint a Gázai övezetben is célpontokat támadtak vasárnap, a háború 380. napján, vasárnap.
Őrizetbe vettek Berlinben egy líbiai férfit, aki gyaníthatóan terrormerényletet tervezett az izraeli nagykövetség ellen.
Válaszcsapással fenyegette meg Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a libanoni Hezbollah terrorszervezetet, miután az szombaton az egyik háza ellen intézegt dróntámadást Izraelben.
Drónokkal támadta Ukrajna Moszkvát és Nyugat-Oroszországi célpontokat - közölték regionális tisztségviselők vasárnap reggel.
Feszült hangulatban, orosz és nyugati befolyásolási kísérletek közepette kezdődött meg vasárnap reggel a Moldovai Köztársaságban az elnökválasztás.
Halálos ítéletet hajtottak végre Alabama államban egy többszörös gyilkoson, miközben Texasban alig néhány órával az ítélet végrehajtása előtt kapott átmeneti kegyelmet egy elítélt csütörtökön.
Négy ember életét vesztette, tizenketten megsérültek az észak-lengyelországi Gdansk városánál, az S7-es gyorsforgalmi úton szombatra virradóra történt balesetben – közölte a Polsat News lengyel kereskedelmi hírtelevízió.
Egy olasz bíróság nem hagyta jóvá pénteken, hogy az Albániában létesített migránstáborokban helyezzék el az elsőként odaszállított 12 embert, bangladesi és egyiptomi férfiakat.
szóljon hozzá!