Pedro Sanchez és Marcel Ciolacu Rómában
Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
A Spanyolországban élő románok kettős állampolgárságáról egyeztetett Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke Rómában Pedro Sanchez spanyol miniszterelnökkel.
2024. március 02., 16:372024. március 02., 16:37
2024. március 02., 16:452024. március 02., 16:45
Az Európai Szocialisták Pártjának (PES) Rómában zajló kétnapos kongresszusán részt vevő Ciolacu szombaton Facebook-bejegyzésben számolt be a találkozóról, rámutatva, hogy Spanyolország és Románia közös projektjeiről tárgyaltak.
– hangsúlyozta az Agerpres szerint a PSD elnöke. A kormányfő ugyanakkor megköszönte a spanyol miniszterelnöknek az EU Tanácsának spanyol elnöksége által Románia részleges schengeni csatlakozásához nyújtott támogatást.
Amint arról beszámoltunk, nemrég Ciolacu kormányfő elődje, Nicolae Ciucă, a bukaresti szenátus elnöke is közölte: ettől az évtől kettős állampolgárságot kaphatnak a Spanyolországban élő román állampolgárok. Hivatalos adatok szerint a 47 milliós dél-európai országban élő román állampolgárok vagy román nemzetiségű polgárok száma meghaladja az 1 millió főt, ám valójában ennél többen élhetnek ott.
Ettől az évtől kettős állampolgárságot kaphatnak a Spanyolországban élő román állampolgárok – jelentette ki Nicolae Ciucă, a bukaresti szenátus elnöke a spanyol hivatali kollégájával, Pedro Rollan Ojedával folytatott megbeszélést követően.
Például 2004-ben magyar–román diplomáciai botrány robbant ki, miután az akkori román külügyminiszter (Mircea Geoană akkori szociáldemokrata tárcavezető, jelenlegi NATO-főtitkárhelyettes, aki most a legnépszerűbb romániai politikus) levélben arról értesítette magyar kollégáját, hogy egy Románia és Magyarország közötti egyezmény értelmében nem ismerik el a kettős állampolgárságot a két ország között. Ezért az erdélyi magyaroknak választaniuk kell: magyar vagy román állampolgárok akarnak lenni.
Azóta egyre csendesebbé váltak a Budapest által 2010 óta már törvényesen felkínált könnyített honosítás ellen agitáló romániai hangok – legalábbis a legmagasabb szintű politikai közbeszédben. Ugyanakkor számos nacionalista-idegengyűlölő hangadó ma is kiemelt nemzetbiztonsági problémaként tekint a romániai magyar kettős állampolgárokra, és „kizavarná” őket szülőföldjükről, az országból.
Az elmúlt öt évben csaknem 300 ezer fővel bővült a román állampolgárok száma – derül ki a bukaresti igazságügy-minisztérium hétfőn közölt adataiból.
Meghaladta a 60 százalékot a magyar állampolgársággal rendelkező felnőtt korú romániai magyarok aránya – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
A Kolozsváron és Csíkszeredában történtekkel kapcsolatban nem nagyköveti, hanem rögtön külügyminiszteri szinten került sor lépésekre – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője.
Az izraeli csapatok kiterjesztették ellenőrzésüket a Gázai övezet északi részén – közölte a hadsereg pénteken, napokkal azután, hogy a kormány bejelentette, hogy jelentős területeket akar elfoglalni egy déli hadművelettel.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken kijelentette, hogy az európai katonai tervezők egy hónapon belül kidolgozhatják az Ukrajnában állomásozó külföldi csapatkontingens telepítésének részleteit.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
szóljon hozzá!