Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov
Nem hárul többletkötelezettség az utasokra vasárnaptól, amikor Románia részlegesen csatlakozik a schengeni térséghez – jelentette ki csütörtökön Bogdan Despescu.
2024. március 28., 15:462024. március 28., 15:46
A belügyi államtitkár a bukaresti Henri Coandă repülőtéren tartott sajtótájékoztatón rámutatott, március 31-től megszűnnek a határellenőrzések a légi és tengeri közlekedésben, de az utasoknak nem lesznek többletkötelezettségeik, ezek kizárólag a hatóságokra hárulnak.
A részletekről elmondta:
A repülőtéri biztonsági ellenőrzési eljáráson való áthaladás után, amely minden nemzetközi repülőtéren, így a schengeni övezetben lévő repülőtereken is kötelező, a terminálba belépő személyeket nem kell majd határellenőrzésnek alávetni, mint ma.
Az utasok közvetlenül a beszállókapukhoz mennek majd, ugyanakkor útjuk során a határrendészet, a rendőrség, a csendőrség és a Bevándorlási Főfelügyelőség közös csapatai ellenőrizhetik őket.
A nem schengeni országokba való utazás esetében, mind a felnőttek, mind a romániai kiskorúak esetében az utazási feltételek változatlanok maradnak, az okmányok ellenőrzése a határrendészeti ellenőrzőpontokon történik majd.
A belügyi illetékes szerint szúrópróbaszerű ellenőrzéseket fognak végezni, hogy kiszűrjék azokat, akik hamis úti okmányokkal rendelkeznek, akiket köröznek, vagy akiknek megtiltottak az ország elhagyását. Ha az ellenőrzési eljárások során nem találnak problémát, az utasok gond nélkül folytatják útjukat, ha pedig szabálytalanságot fedeznek fel, az érintett személyt a második ellenőrzési vonalra viszik, ahol tisztázzák a helyzetet.
„Az ellenőrzési idő csökkentése érdekében a belügyminisztérium javította az ellenőrzési mechanizmust azáltal, hogy munkatársainkat szkennelő rendszerekkel, digitális dokumentumellenőrző készülékekkel és mobil rendszerekkel szerelte fel, amelyek menet közben is használhatók.
– mondta az államtitkár.
Elmondása szerint március 31-től többletszemélyzet lesz a repülőtereken és a kikötőkben, és kutyás csapatok is lesznek a kábítószerek felderítésére.
Despescu beszámolt arról is, hogy
Utóbbiak 66 százaléka a schengeni övezeten belüli járat volt. A több mint 23 millió utasból mintegy 14 milliót az otopeni-i, 3 milliót a kolozsvári, 2 milliót a iaşi-i repülőtéren jegyeztek. Hozzávetőlegesen 300 ezren kiskorúak voltak, és közülük mintegy 2500-at nem engedtek kilépni az országból – sorolta az adatokat az államtitkár.
Románia repülőterein jövő héttől megszűnik a határellenőrzés a schengeni térség más országaiba utazó vagy azokból érkező utasok számára, de a határrendészet mobil egységei továbbra is végezhetnek bejelentetlen ellenőrzéseket.
Mégsem bonyolítják túl a romániai hatóságok a kiskorúak külföldre utazásának feltételeit az országnak a schengeni légtéréhez történő március 31-ei csatlakozása után, „utasbarátabbá” tették a korábban bejelentett intézkedéseket.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
szóljon hozzá!