Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov
Nem hárul többletkötelezettség az utasokra vasárnaptól, amikor Románia részlegesen csatlakozik a schengeni térséghez – jelentette ki csütörtökön Bogdan Despescu.
2024. március 28., 15:462024. március 28., 15:46
A belügyi államtitkár a bukaresti Henri Coandă repülőtéren tartott sajtótájékoztatón rámutatott, március 31-től megszűnnek a határellenőrzések a légi és tengeri közlekedésben, de az utasoknak nem lesznek többletkötelezettségeik, ezek kizárólag a hatóságokra hárulnak.
A részletekről elmondta:
A repülőtéri biztonsági ellenőrzési eljáráson való áthaladás után, amely minden nemzetközi repülőtéren, így a schengeni övezetben lévő repülőtereken is kötelező, a terminálba belépő személyeket nem kell majd határellenőrzésnek alávetni, mint ma.
Az utasok közvetlenül a beszállókapukhoz mennek majd, ugyanakkor útjuk során a határrendészet, a rendőrség, a csendőrség és a Bevándorlási Főfelügyelőség közös csapatai ellenőrizhetik őket.
A nem schengeni országokba való utazás esetében, mind a felnőttek, mind a romániai kiskorúak esetében az utazási feltételek változatlanok maradnak, az okmányok ellenőrzése a határrendészeti ellenőrzőpontokon történik majd.
A belügyi illetékes szerint szúrópróbaszerű ellenőrzéseket fognak végezni, hogy kiszűrjék azokat, akik hamis úti okmányokkal rendelkeznek, akiket köröznek, vagy akiknek megtiltottak az ország elhagyását. Ha az ellenőrzési eljárások során nem találnak problémát, az utasok gond nélkül folytatják útjukat, ha pedig szabálytalanságot fedeznek fel, az érintett személyt a második ellenőrzési vonalra viszik, ahol tisztázzák a helyzetet.
„Az ellenőrzési idő csökkentése érdekében a belügyminisztérium javította az ellenőrzési mechanizmust azáltal, hogy munkatársainkat szkennelő rendszerekkel, digitális dokumentumellenőrző készülékekkel és mobil rendszerekkel szerelte fel, amelyek menet közben is használhatók.
– mondta az államtitkár.
Elmondása szerint március 31-től többletszemélyzet lesz a repülőtereken és a kikötőkben, és kutyás csapatok is lesznek a kábítószerek felderítésére.
Despescu beszámolt arról is, hogy
Utóbbiak 66 százaléka a schengeni övezeten belüli járat volt. A több mint 23 millió utasból mintegy 14 milliót az otopeni-i, 3 milliót a kolozsvári, 2 milliót a iaşi-i repülőtéren jegyeztek. Hozzávetőlegesen 300 ezren kiskorúak voltak, és közülük mintegy 2500-at nem engedtek kilépni az országból – sorolta az adatokat az államtitkár.
Románia repülőterein jövő héttől megszűnik a határellenőrzés a schengeni térség más országaiba utazó vagy azokból érkező utasok számára, de a határrendészet mobil egységei továbbra is végezhetnek bejelentetlen ellenőrzéseket.
Mégsem bonyolítják túl a romániai hatóságok a kiskorúak külföldre utazásának feltételeit az országnak a schengeni légtéréhez történő március 31-ei csatlakozása után, „utasbarátabbá” tették a korábban bejelentett intézkedéseket.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!