Fotó: Haáz Vince
Mégsem bonyolítják túl a romániai hatóságok a kiskorúak külföldre utazásának feltételeit az országnak a schengeni légtéréhez történő március 31-ei csatlakozása után, „utasbarátabbá” tették a korábban bejelentett intézkedéseket.
2024. március 22., 16:452024. március 22., 16:45
A belügyminisztérium és a határrendészet véglegesítette azokat az eljárásokat, amelyek alapján a gyerekeket március 31-étől, Románia schengeni légtérhez történő csatlakozásától kezdve ellenőrzik a határon – adta hírül pénteken az Adevărul.ro portál.
A nyilatkozatokat az országban közjegyzőnek kell hitelesítenie, külföldön pedig a román diplomáciai vagy konzuli képviseleteknek, vagy ha külföldi hatóságok előtt készültek, akkor meg kell felelniük a törvényben előírt felülhitelesítési feltételeknek, vagy a külföldi hivatalos iratok felülhitelesítésének eltörléséről szóló, 1961. október 5-én Hágában elfogadott egyezménynek, amelyhez Románia az 1999/66-os számú kormányrendelettel csatlakozott” – áll a dokumentumban.
Viszont nem szükséges a szülői beleegyezés azon 16. életévüket betöltött romániai kiskorúak esetében, akiknek lakóhelye vagy tartózkodási helye a célországban van. Mint ismeretes, 2023 augusztusától a 16. életévüket betöltött romániai tizenévesek a szülők vagy törvényes képviselőik beleegyezésével, kísérő nélkül utazhatnak külföldre rokonlátogatás, tanulás, hivatalos versenyeken való részvétel vagy olyan orvosi kezelés céljából, amely nélkül életük vagy egészségük veszélyben lenne.
Az Adevărul rámutat:
Emellett azt is megvizsgálták volna, hogy a kísérő személyek megfelelnek-e a román állampolgárok szabad mozgásáról szóló törvény szabályainak külföldön. A Romániai Repülőterek Szövetsége az előírások láttán közölte: egy ilyen eljárás megnehezítené az utasforgalmat, és azt javasolta, hogy a gyermekek esetében is ugyanazokat a szabályokat kövessék, mint a belföldi járatok esetében.
A román határrendészet előkészítette az ország 17 repülőtéri és öt vízi határátkelőjét a március 31-től esedékes részleges schengeni csatlakozásra – jelentette ki hétfőn az országos hattárendészeti felügyelőség vezetője.
Március 31-ig a repülőtereknek készen kell állniuk a schengeni és a nem schengeni beszállási forgalom elkülönítésére. Március 31-e után a járatok 70 százaléka a schengeni térségen belüli (beleértve a belföldi járatokat is), 30 százaléka pedig a schengeni térségen kívüli lesz – vetítették előre a szakértők. A román állampolgároknak már nem kell majd okmányokat bemutatniuk a határrendészetnek, amikor a térség másik 28 országába (beleértve Bulgáriát is) utaznak. A schengeni országokba utazó utasoknak csak a beszállási ponton kell majd bemutatniuk személyazonossági okmányukat, ahol a légitársaság megköveteli azt.
Továbbra sem kecsegteti a siker lehetőségével a teljes körű schengeni tagságra vonatkozó román törekvéseket az osztrák kormány.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!