Fotó: Haáz Vince
Mégsem bonyolítják túl a romániai hatóságok a kiskorúak külföldre utazásának feltételeit az országnak a schengeni légtéréhez történő március 31-ei csatlakozása után, „utasbarátabbá” tették a korábban bejelentett intézkedéseket.
2024. március 22., 16:452024. március 22., 16:45
A belügyminisztérium és a határrendészet véglegesítette azokat az eljárásokat, amelyek alapján a gyerekeket március 31-étől, Románia schengeni légtérhez történő csatlakozásától kezdve ellenőrzik a határon – adta hírül pénteken az Adevărul.ro portál.
A nyilatkozatokat az országban közjegyzőnek kell hitelesítenie, külföldön pedig a román diplomáciai vagy konzuli képviseleteknek, vagy ha külföldi hatóságok előtt készültek, akkor meg kell felelniük a törvényben előírt felülhitelesítési feltételeknek, vagy a külföldi hivatalos iratok felülhitelesítésének eltörléséről szóló, 1961. október 5-én Hágában elfogadott egyezménynek, amelyhez Románia az 1999/66-os számú kormányrendelettel csatlakozott” – áll a dokumentumban.
Viszont nem szükséges a szülői beleegyezés azon 16. életévüket betöltött romániai kiskorúak esetében, akiknek lakóhelye vagy tartózkodási helye a célországban van. Mint ismeretes, 2023 augusztusától a 16. életévüket betöltött romániai tizenévesek a szülők vagy törvényes képviselőik beleegyezésével, kísérő nélkül utazhatnak külföldre rokonlátogatás, tanulás, hivatalos versenyeken való részvétel vagy olyan orvosi kezelés céljából, amely nélkül életük vagy egészségük veszélyben lenne.
Az Adevărul rámutat:
Emellett azt is megvizsgálták volna, hogy a kísérő személyek megfelelnek-e a román állampolgárok szabad mozgásáról szóló törvény szabályainak külföldön. A Romániai Repülőterek Szövetsége az előírások láttán közölte: egy ilyen eljárás megnehezítené az utasforgalmat, és azt javasolta, hogy a gyermekek esetében is ugyanazokat a szabályokat kövessék, mint a belföldi járatok esetében.
A román határrendészet előkészítette az ország 17 repülőtéri és öt vízi határátkelőjét a március 31-től esedékes részleges schengeni csatlakozásra – jelentette ki hétfőn az országos hattárendészeti felügyelőség vezetője.
Március 31-ig a repülőtereknek készen kell állniuk a schengeni és a nem schengeni beszállási forgalom elkülönítésére. Március 31-e után a járatok 70 százaléka a schengeni térségen belüli (beleértve a belföldi járatokat is), 30 százaléka pedig a schengeni térségen kívüli lesz – vetítették előre a szakértők. A román állampolgároknak már nem kell majd okmányokat bemutatniuk a határrendészetnek, amikor a térség másik 28 országába (beleértve Bulgáriát is) utaznak. A schengeni országokba utazó utasoknak csak a beszállási ponton kell majd bemutatniuk személyazonossági okmányukat, ahol a légitársaság megköveteli azt.
Továbbra sem kecsegteti a siker lehetőségével a teljes körű schengeni tagságra vonatkozó román törekvéseket az osztrák kormány.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) 2025. június 18-án, szerdán megkezdte a 2024-es kampányhoz kapcsolódó termeléshez kötött támogatások összegeinek átutalását.
A szociáldemokraták a péntekre és szombatra beütemezett két ülésen döntenek a párt kormányra lépéséről, illetve a miniszterjelöleltek kijelöléséről – jelentette be szerdán koradélután Florin Manole, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője.
Senki nem mérlegeli jelenleg a tanügyi alkalmazottak bérének csökkentését, és elbocsátások sem lesznek a rendszerben – jelentette ki szerdán Daniel David ügyvivő oktatási miniszter.
Romlott Ion Iliescu volt államfő állapota, ezért ismét meg kellett műteni – jelentette be szerdán a Román Hírszerező Szolgálat (SRI) kórháza.
Megtörténhet, hogy az RMDSZ nem lesz része a következő kormánykoalíciónak – jelentette ki Kelemen Hunor.
Hamisak azok az online térben terjedő videók és klipek, amelyek szerint Románia izraeli állampolgárok millióit készül befogadni és 3 millió lakást utal ki számukra – figyelmeztetett az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Miközben a Nicușor Dan államfő által kormányalakításra felkért négy párt kedden többórás tárgyalást követően részben elosztotta egymás között a minisztériumokat, a PSD még mindig nem mondja teljesen biztosra a kormányrészvételt.
Japánsztrájkot tartanak szerdán a tanügyi szakszervezetek. A közoktatásban, felsőoktatási intézményekben, egyetemi könyvtárakban és kutatóintézetekben dolgozó tagok karszalagal fejezik ki a kiadáscsökkentő intézkedésekkel szembeni ellenvetésüket.
Összesen mintegy 216 millió lej prémiumot fizetett ki jogtalanul alkalmazottainak 2021-ben és 2023-ban a Romsilva.
Terhes fiatal nőt gyilkolt meg élettársa Prahova megyében a gyerekei és édesanyja szeme láttára. A férfit családtag ellen elkövetett emberölés miatt őrizetbe vették.
szóljon hozzá!