Fotó: Haáz Vince
Mégsem bonyolítják túl a romániai hatóságok a kiskorúak külföldre utazásának feltételeit az országnak a schengeni légtéréhez történő március 31-ei csatlakozása után, „utasbarátabbá” tették a korábban bejelentett intézkedéseket.
2024. március 22., 16:452024. március 22., 16:45
A belügyminisztérium és a határrendészet véglegesítette azokat az eljárásokat, amelyek alapján a gyerekeket március 31-étől, Románia schengeni légtérhez történő csatlakozásától kezdve ellenőrzik a határon – adta hírül pénteken az Adevărul.ro portál.
A nyilatkozatokat az országban közjegyzőnek kell hitelesítenie, külföldön pedig a román diplomáciai vagy konzuli képviseleteknek, vagy ha külföldi hatóságok előtt készültek, akkor meg kell felelniük a törvényben előírt felülhitelesítési feltételeknek, vagy a külföldi hivatalos iratok felülhitelesítésének eltörléséről szóló, 1961. október 5-én Hágában elfogadott egyezménynek, amelyhez Románia az 1999/66-os számú kormányrendelettel csatlakozott” – áll a dokumentumban.
Viszont nem szükséges a szülői beleegyezés azon 16. életévüket betöltött romániai kiskorúak esetében, akiknek lakóhelye vagy tartózkodási helye a célországban van. Mint ismeretes, 2023 augusztusától a 16. életévüket betöltött romániai tizenévesek a szülők vagy törvényes képviselőik beleegyezésével, kísérő nélkül utazhatnak külföldre rokonlátogatás, tanulás, hivatalos versenyeken való részvétel vagy olyan orvosi kezelés céljából, amely nélkül életük vagy egészségük veszélyben lenne.
Az Adevărul rámutat:
Emellett azt is megvizsgálták volna, hogy a kísérő személyek megfelelnek-e a román állampolgárok szabad mozgásáról szóló törvény szabályainak külföldön. A Romániai Repülőterek Szövetsége az előírások láttán közölte: egy ilyen eljárás megnehezítené az utasforgalmat, és azt javasolta, hogy a gyermekek esetében is ugyanazokat a szabályokat kövessék, mint a belföldi járatok esetében.
A román határrendészet előkészítette az ország 17 repülőtéri és öt vízi határátkelőjét a március 31-től esedékes részleges schengeni csatlakozásra – jelentette ki hétfőn az országos hattárendészeti felügyelőség vezetője.
Március 31-ig a repülőtereknek készen kell állniuk a schengeni és a nem schengeni beszállási forgalom elkülönítésére. Március 31-e után a járatok 70 százaléka a schengeni térségen belüli (beleértve a belföldi járatokat is), 30 százaléka pedig a schengeni térségen kívüli lesz – vetítették előre a szakértők. A román állampolgároknak már nem kell majd okmányokat bemutatniuk a határrendészetnek, amikor a térség másik 28 országába (beleértve Bulgáriát is) utaznak. A schengeni országokba utazó utasoknak csak a beszállási ponton kell majd bemutatniuk személyazonossági okmányukat, ahol a légitársaság megköveteli azt.
Továbbra sem kecsegteti a siker lehetőségével a teljes körű schengeni tagságra vonatkozó román törekvéseket az osztrák kormány.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!