Erdélyi gabonasilók. A felvásárlók egyre alacsonyabb árat kínálnak a kenyérgabonáért
Fotó: Makkay József
A romániai és magyarországi piacon jóval a világpiaci ár alá zuhant a búza felvásárlási ára. Míg a lengyel mezőgazdasági miniszter csak tranzitszállításra engedélyezi az ukrán gabonát, az Ukrajnával szomszédos többi országba továbbra is érkezik olcsó és gyenge minőségű importbúza, nehéz helyzetbe hozva a helyi gazdákat.
2023. március 29., 13:382023. március 29., 13:38
2023. március 29., 16:212023. március 29., 16:21
A búza alacsony világpiaci ára egyre nehezebb helyzetbe hozza a kelet-európai termelőket. A mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek a baj fő okát abban látják, hogy az Ukrajnával határos országokban a gabona ára a nemzetközi tőzsdék áraihoz képest is jóval alacsonyabb. Az eredeti elképzeléssel ellentétben – amikor arról volt szó, hogy az Ukrajnából érkező olcsó búzát tranzitországként szállítják Magyarországon, Románián, Lengyelországon vagy Szlovákián keresztül – a szállítmányok nagy része helyben maradt, és a belföldi piacon értékesítik.
Az államközi egyezmény előírja, hogy harmadik országba irányuló ukrán mezőgazdasági termék vasúton vagy közúton történő szállítással csak akkor léphet be lengyel területre, ha az szigorúan leplombált szállítóeszközön ki is lép az országból. Az Ukrajnával szomszédos államok közül ilyen megállapodást csak a lengyel mezőgazdasági minisztériumnak sikerül aláírni az ukrán kormánnyal.
A rotterdami árutőzsde 300 euró/tonna körüli búzaárához képest az elmúlt napokban Magyarországon és Romániában is 220 eurós áron cseréltek gazdát a gabonaszállítmányok, miközben a készletekkel rendelkező gabonatermelők arra panaszkodnak, hogy önköltségi ár alatt sem tudják értékesíteni a saját termelésű búzát.
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy több kelet-európai országban teljesen felborult a gabonapiac, amit az uniós forrásból érkező 56,3 millió eurós támogatás nem tud orvosolni. Az unió által kedvezményezett lengyel, bolgár és román gazdák sem elégedettek a támogatással, miközben a cseh, szlovák és magyar gabonatermesztők semmiféle különtámogatást nem kaptak.
,,Az Európai Bizottság azt állítja, hogy az Ukrajnából beérkező gabona nincs letörő hatással a gabonapiaci árakra, azonban amíg a rotterdami tőzsdei ár 300 euró/tonna körül mozog, addig Magyarországon ez 217 euróra esett vissza. Ezt nem hagyhatjuk szó nélkül és azt a súlyos szakmai tévedést sem, miszerint nem az ukrán gabona bejövetele idézte elő ezt a nagy árcsökkenést” – fogalmazott az elmúlt napokban Nagy István magyar agrárminiszter.
Az Európai Unió új károsanyag-kibocsátási normája véget vethet a fapados repüléseknek, ugyanis 2026-tól a légitársaságoknak is fizetniük kell a kibocsátási kvótáért, aminek az árát várhatóan rá fogják terhelni a fogyasztókra.
Andrij Melnik ukrán külügyminiszter-helyettes szerint nem lehetetlen, hogy Kína béketeremtőként lép fel az ukrajnai háborúban.
Ferenc pápa hivatalos búcsúztatás után vasárnap elutazott Budapestről, gépe nem sokkal délután hat óra után szállt fel a Liszt Ferenc-repülőtérről. A katolikus egyházfő háromnapos apostoli látogatást tett Magyarországon.
A kommunizmus veszélyeit váltó konzumizmus veszélyeire figyelmeztetett Ferenc pápa a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) információs technológiai és bionikai karán mondott beszédében vasárnap délután.
Magyarország magatartása és Oroszországgal való kapcsolata nem felel meg NATO-szövetséges státusának – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök finn, svéd, dán és norvég újságíróknak a hétvégén adott interjújában.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint ,,szerencsére” nem az ukrán elnök dönti el, hogy Magyarország viselkedése NATO-tagországként megfelelő-e.
Öt szomszédja lelövésével gyanúsított férfi után kutatnak a hatóságok az Egyesült Államok Texas államában.
Árokba borul Kiskunhalas térségében szombat reggel egy szerbai autóbusz. A magyarországi balesetnek kilenc sérültje van.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság igyekszik megnyugtatni az embereket, hogy nem került közfogyasztásba szennyezett ukrán gabona. Ezzel szemben Szlovákiában 1500 tonnás tételben koboztak el súlyosan szennyezett búzát.
Magyar bank ügyfeleinek a banszámláit fosztotta ki két ukrán férfi, akik telefonos adathalászással szerezték meg az áldozatok adatait. A magyar rendőrség által őrizetbe vett bűnözök több ezer megtévesztő sms-t küldtek szét az országba.
szóljon hozzá!