Hosszas vajúdás után talán idén lesz ipari park Sepsiszentgyörgy határában
Már csak a pénzügyi szaktárca jóváhagyására van szükség Kovászna megye első ipari parkjának megvalósulásához. A státus megszerzéséhez szükséges dokumentációt több mint egy éve
Az ipari park létrehozására kiszemelt 16 hektáros gidófalvi területet a felszámolt sepsikőröspataki bányától utalta át az ipari szaktárca a megyei tanács fennhatóságába. A sepsikőröspataki bánya és így az állami tulajdonú terület is korábban a ploieºti-i Lignit társaság kezelésében volt, amelynek vezetőségét azonban a tárca nem értesítette hivatalosan a változásról. Időközben kiderült, hogy az iparipark-státus elnyeréséhez nem elég, ha a terület az önkormányzat kezelésében van, a tulajdonjoggal is rendelkeznie kell. A ploieºti-i vállalat pedig sokáig nem adta ki a Kovászna Megyei Tanácsnak a szükséges dokumentumokat, ami alapján a kormány elé terjeszthették volna a határozattervezetet a tulajdonjog megszerzéséről. Csak az elmúlt év végén sikerült tisztázni a félreértést, a ploieºti-iek megértették, már nincs a kezelésükben a gidófalvi terület, és átadták a szükséges dokumentumokat. Demeter János, a Kovásza Megyei Tanács elnöke a Krónikának elmondta, a decemberben kidolgozott kormányhatározat-tervezetet a terület tulajdonjogáról már jóváhagyta az ipari és a közigazgatási szaktárca, és napokon belül megszerzik a pénzügyminisztérium engedélyét is. Ezzel elhárul az utolsó akadály, hiszen ha csatolják a tulajdonjogról szóló bizonylatot, azonnal megkapják az iparipark-státust.
Az Észak-Sepsiszentgyörgy Ipari Park társszerződés révén valósul meg a Kovászna Megyei Tanács és a sepsiszentgyörgyi Gyppa Rt. együttműködésében. Várakozásaik szerint gazdasági tevékenységet, tudományos kutatást, ipari termelést, szolgáltatásokat és a tudományos kutatások értékesítését lehet majd végezni az ipari létesítményen. A gidófalvi terület közel fekszik az országúthoz, így könnyen elérhető a befektetők számára, mondta Demeter. „Az ipari park iránti érdeklődés annak ellátottságától és a bérleti díjszabástól függ” – fejtette ki a tanácselnök. A háromszéki létesítmény üzleti tervében az szerepel, hogy egy négyzetméter területért 25 eurócentet kérnek. Demeter szerint az ajánlat annyira kecsegtető, hogy érzékenyek lesznek rá a beruházók. Valóban alacsony áron kínálják a Kovászna megyeiek a telket, hiszen Kolozsváron a kettes számú ipari parkban négyzetméterenkénti két eurót kért a Kolozs Megyei Tanács, miközben a Maros megyei nyárádtői létesítményt négyezetméterenkénti 2,34 euróért kínálták. Ám a Maros megyeiek most már kedvezőbb ajánlatot latolgatnak, miután egyetlen parcellát sem sikerült bérbe adniuk.
Demeter János ugyanakkor abban bízik, hogy az ipari parkban új munkahelyek jönnek létre, hisz Kovászna megyében a munkanélküliségi arány az országos átlag fölött van, és az alkalmazottak többsége az országos átlag alatt keres. „A legfontosabb, hogy megszerezzük az iparipark-státust, majd az adminisztráló cég a belügyminisztérium egyik igazgatóságánál, az ipari parkok fejlesztésére elkülönített költségvetési összegre pályáz, hogy bevezessék a vizet, a gázt és a villanyt” – tette hozzá.
szóljon hozzá!