Nem vonulnak ki a törökök

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Szászrégenben már nem kell tartani a Prolemn elköltözésétől A híresztelések és a török beruházók eredeti szándéka ellenére sem vonul ki Szászrégenből a Prolemn Rt. Az egykori fafeldolgozó vállalatot 1998-ban privatizáló törökök meggondolták magukat, és újabb 25 millió dolláros beruházást eszközöltek ki Európa legnagyobb, ajtólapokat gyártó cégénél.

Szucher Ervin

Szucher Ervin

2006. június 23., 00:002006. június 23., 00:00

Ezennel a szászrégeni gyár a legnagyobb romániai török beruházásnak számít. A Prolemn egyik leányvállalata, a Door Skin az európai piac 40, míg a világpiac 10 százalékát fedi le a HDF (High Density Fibreboard) ajtók gyártásával. Az amerikai technológiával készülő ajtók 95 százalékát a világ négy sarkába exportálják.
„Az Egyesült Államokon kívül mindenhová exportálunk. Az amerikai piacra csak azért nem törtünk be, mert onnan ered a HDF-technológia. Európában viszont mi kezdtük el az ilyen típusú, préseltlemez borítású, könnyű és mégis masszív ajtók gyártását” – mondta el a Krónikának Lengyel Károly, a Doorskin igazgatója. A szakember fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a két héttel ezelőtt avatott új gépsorra azért volt szükség, mert a vállalat nem tudott eleget tenni a rendelésnek. A 2001-ben beindult cég az eddigi 7 millió helyett ezentúl évi 15 millió ajtó gyártására lesz képes.
Visszapergetve a Prolemn sikertörténetét Dogan Güres vezérigazgató felidézte a 90-es évek végét, amikor egy városszéli lerobbant fűrésztelepet vettek meg, ahol a valamikori több ezer munkásból már csak 250-en maradtak. A Prolemn leányvállalatainál ma már közel másfél ezer szászrégeni és környékbeli dolgozik. „Az akkori fafeldolgozó válalatnál egy roncs- és szeméttelepet találtunk, ahol egyetlen gépet sem lehetett már használni. Nem volt víz, nem volt villany. A vállalatot a teljes csőd fenyegette. Az elején az is nehezítette a dolgunkat, hogy az emberek sokat loptak, de amint látták, hogy komoly szándékkal érkeztünk, és felfuttatjuk a céget, megváltozott a felfogásuk” – mesélte Güres. A török vezérigazgató, bár nem rokonszenvez a román politikusokkal, büszke Ovidiu Muºetescu volt privatizációs miniszter kijelentésére, miszerint a Prolemn magánosítása a román kormány egyik legsikeresebb privatizációja volt. Hasonlóan jó érzés tölti el Abdullah Göktaºt is, az első törökországi vállalkozót, aki céget nyitott Maros megyében. Az egykori kenyérgyáros, a Román–Török Kereskedelmi Kamara erdélyi vezetője egyike volt azoknak, aki a Kastamonu Entekre céget Szászrégenbe irányította, és a fafeldolgozó vállalat megvásárlására biztatta.
Nagy András szászrégeni polgármester is úgy véli, a Prolemn Rt. jelentős szerepet játszik a város és a környék életében. Többek között a négy vállalatból álló részvénytársaságnak köszönhetően Régenben a munkanélküliségi ráta jóval az országos áltag alatt áll. „Míg más városokban hat-hét százalék körül mozog a munkanélküliek aránya, nálunk ez mindössze 2,3 százalékosra csökkent. Éppen ezért az önkormányzat mindent megtett annak érdekében, hogy a Prolemn maradjon Szászrégenben, és ne költözzön át Marosvásárhelyre” – nyilatkozta lapunknak a város elöljárója. Hozzátette, az érintettek most már nyugodtan felszusszanhatnak, mert a törökök megvetették a lábukat az egykori szász kis városban.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?