Mol és Petrom kútcsere

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Harminc benzinkutat és a repülőgépüzemanyag-ágazatot is eladja a MOL Harminc benzinkutat ad el a MOL Románia Kft. a legnagyobb romániai olajipari vállalatnak, a Petrom Rt.-nek. Ezt a múlt héten jelentették be a Petrom és a MOL illetékesei.

2006. április 12., 00:002006. április 12., 00:00

A két vállalat közleményéből kiderül, a benzinkutakért a román vállalat 11 töltőállomást ad át saját hálózatából a MOL-nak, a fennmaradó összeget pedig készpénzben fizeti ki. A felek abban állapodtak meg, hogy nem hozzák nyilvánosságra ezt az összeget, ám a piaci szakértők úgy vélik, a kutak értékkülönbsége alapján a Petrom a MOL-nak mintegy 20–30 millió eurót fizet a tranzakcióért.
„A 30 kút közül 15 Bukarestben található, a többi 15 pedig szétszórtan az országban. Hollétük egyelőre nem nyilvános” – tájékoztatta a Krónikát Csog Éva. A MOL Románia szóvivője annyit elárult, hogy a Petromtól a MOL tulajdonába átkerülő 11 kút főként olyan településeken van, ahol a magyarországi olajipari társaság még nincs jelen. Többnyire volt Shell-kutakról van szó, de akad köztük MOL-töltőállomás is. A Shell romániai töltőállomásainak felvásárlása nyomán ugyanis több településen közel került egymáshoz két MOL kút, s így egymás konkurenseivé váltak. A MOL-vezetés úgy határozott, hatékonyabbá kell tenni a hálózatot.
Slavomir Jankovic, a MOL Rt. délkelet-európai tevékenységét összehangoló igazgató egyébként még tavaly tavasszal jelezte, hogy az egyik legjobb megoldás az egymás közelében levő MOL-kutak problémájára az lenne, ha egy nagy benzinkúthálózattal rendelkező céggel cserélnének. Az igazgató azonban akkor még nem kívánt részleteket elárulni erről a témáról. Mint a napokban kiderült, a MOL és a Petrom vezetősége már tavaly nyáron elkezdte a tárgyalásokat ez ügyben, a szerződést pedig várhatóan idén július elsején véglegesítik. Addig különböző engedélyeket kell beszerezniük, és a versenytanácsnak is rá kell bólintania az ügyletre.
A MOL szintén a Petromnak adja el a bukaresti Henri Coandã nemzetközi repülőtéren üzemelő, repülőgép-üzemanyagot forgalmazó Aviation Petroleum céget is. A repülőgépüzemanyag-ágazat eladása kapcsán a MOL Románia szóvivője elmondta, számukra nem jelentett prioritást ez a piac, a MOL-nak más országokban sincs ilyen jellegű tevékenysége. Romániában is csak a Shell Románia átvétele után került a tulajdonukba ez a szegmens.
A Petrom a MOL-tól átvett kutak révén benzinkúthálózatának hatékonyabbá tételére törekszik, azokat Petrom-V-kutakká fogja fejleszteni. Ez utóbbit 2005 októberében vezették be a hazai piacra 2010-re már 250-et fognak működtetni belőle, piaci részesedésük pedig eléri a 30 százalékot. A MOL-nak 135 benzinkútja volt az ügyletet megelőzően Romániában, ami a becslések szerint a kiskereskedelmi piac 13 százalékát jelenti. Ez a piaci részesedés pedig nem változik számottevően a tranzakció miatt. Csog Éva közölte, további hat új töltőállomás megnyitását tervezik az idén, és céljuk a 15 százalékos piaci részesedés elérése. A MOL Románia Kft. két ízben, 2003 júniusában és 2004 novemberében vásárolt meg összesen 82 töltőállomást és a repülőgép-üzemanyag üzletágát a hollandiai székhelyű Shelltől, amelynek vezetősége teljes mértékben kivonta a vállalkozást Romániából. A magyarországi olajipari vállalat romániai cége akkor több mint 90 millió eurót fizetett a Shellnek.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?