Módosították a CEC privatizálásának körülményeit

A Takarék- és Letéti Pénztár (CEC) privatizációs stratégiájának megváltoztatásáról döntött legutóbbi ülésén a kormány. A negyedik legnagyobb romániai kereskedelmi bank állami tulajdonban levő részvénycsomagjából a korábban tervezett 85 százaléknyi hányad helyett csupán 69,9 százaléknyi tulajdonrészt privatizálnak.

Gazda Árpád

2006. április 28., 00:002006. április 28., 00:00

Ugyanakkor beigazolódtak a híresztelések, miszerint változott az érdeklődő bankok ajánlattételének programja. Bár április 12-én még Oana Marinescu kormányszóvivő megerősítette azt a márciusi döntést, hogy az érdeklődők április 25-éig tehetik meg a kötelező érvényű vételi ajánlatukat, a most elfogadott privatizációs stratégia keretében ez változott.
A kormányülést megelőzően Sebastian Vlãdescu pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, elképzelhető, hogy némileg módosítják a tranzakció sarokszámait is, erről azonban előzetesen még egyeztetnek az érdeklődő bankokkal. A végső ajánlatok beadási határideje a privatizációs pályázat keretében így várhatóan a nyár közepéig csúszik. Az érdeklődőket ugyanis arra kérik majd fel, hogy tegyenek még egy előzetes ajánlatot, közölte a kormányszóvivő. Ezt követően a privatizációs bizottság tárgyalni kezd a két legjobb ajánlatot benyújtóval, ezután pedig a két befutónak kötelező érvényű ajánlatot kell tennie. A nem kötelező érvényű ajánlatok 300 millió euró körüliek voltak, jócskán elmaradva a kormány által várt 500–600 millió eurótól.
Oana Marinescu továbbá bejelentette, hogy a hét bank közül, amelyek októberben nem kötelező érvényű ajánlatot tettek, hat maradt a versenyben: a magyarországi OTP Bank Rt., a francia–belga Dexia, az osztrák Raiffeisen Zentralbank, a görög Ethniki Trapeza, az ugyancsak görög EFG Eurobank Ergasias és az olasz Banca Monte dei Paschi di Siena. A kormány most arról is határozott, hogy az eladásból származó bevétel 9,99 százalékát a Proprietatea befektetési alapnak folyósítják, amelyet decemberben hoztak létre, hogy kárpótolja azokat, akiknek a vagyonát elkobozták a kommunista időszakban. A CEC dolgozói ötszázaléknyi hányadot szerezhetnek meg a kormánydöntés értelmében. A CEC eladásával a romániai bankoknak már a 90 százaléka lesz külföldi kézben, és ezzel a bankprivatizáció gyakorlatilag lezárul. A CEC 20 millió eurós nyereséggel zárta a tavalyi évet, ám piaci részesedése 4,4 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 5,7 százalékról.

Visszaküldik a szakbizottsághoz
a magánosítási tervezeteket
A képviselőház plénuma a héten úgy határozott, visszaküldi az alsóház gazdaságpolitikai és privatizációs ügyletekkel megbízott szaktestülete elé a CEC, a Lottótársaság, valamint az Állami Nyomda magánosításáról szóló jogszabálytervezeteket. Az ajánlattal a liberális párti Cornel Popa képviselő rukkolt elő, aki szerint a privatizációs képviselőházi bizottság csupán azért véleményezte negatívan a törvényjavaslatot, mert a bizottsági vitán nem jelent meg Sebastian Vlãdescu pénzügyi tárcavezető, a tervezet kezdeményezője. A visszaküldés mellett szavazott egyébként 105 honatya, míg csupán tizenketten ellenezték ezt. Hírösszefoglaló
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?