PHARE programból indul jövőre Szováta rehabilitációja
Mind a szovátai önkormányzat, mind pedig a Medve-tó strandját működtető Fürdővállalat Rt. magáénak tekinti Európa legnagyobb heliotermikus tavának használati jogát. Az ügyet az egymásnak ellentmondó törvények és rendelkezések teszik még kuszábbá, amelyek alátámasztják mindkét fél részigazát.
Az évek óta lappangó, időnként fellángoló konfliktusnak közvetlen módon a turisták és kezelésre érkező vendégek, közvetve pedig a szovátai polgárok isszák a levét. A nézeteltérések nemrég odáig fajultak, hogy a Fürdővállalat Rt. visszaköveteli az elmúlt években az önkormányzat számlájára befizetett kétmilliárd régi lejét. A befolyt összegből a városházának a Medve-tó környékét kellett volna rendbe tennie, erre azonban nem került sor. Péter Ferenc polgármester szerint idén – akár a fürdővállalat beleegyezése nélkül is – hozzányúlnak a 2003-ban és 2004-ben folyósított összeghez, és elkezdik a munkálatokat.
Kié a Medve-tó?
A 79 hektáros természetvédelmi területen fekvő Medve-tó 2003 óta telekkönyvileg a szovátai önkormányzat tulajdonában van. A Fürdővállalat Rt. vezetősége egy ideig nem is vitatta a tulajdonjogot, Fülöp Nagy János vezérigazgató és a budapesti részvényesek megbízottja, Wisky Péter révén szerződést kötöttek a polgármesteri hivatallal, miszerint a használati jogért évi egymilliárd régi lejt fizetnek. „A pénzügyi ellenőrző szervek megállapították, hogy cégünk jogszabályt sértett, amikor évente egymilliárd lejt utalt az önkormányzatnak. A pénzügyőrség szerint az önkormányzatnak saját költségén kell rendbe tennie a tó környékét. A Román Akadémia képviselői is rácsodálkoztak, hogy a tó használatáért mi fizetünk az önkormányzatnak” – nyilatkozta a Krónikának Fülöp Nagy János, az rt. vezérigazgatója. A turisztikai és gyógyászati cég képviselője szerint az önkormányzat becsapta őket. A fürdővállalatot az akadémia tagjai világosították fel arról, hogy egy természetvédelmi területen fekvő heliotermikus tó nem képezheti a helyi tanács tulajdonát. Fülöp szerint a törvény értelmében a Medve-tó állami tulajdon, a Természeti Kincseket Kezelő Országos Ügynökség (ANRN) fennhatósága alá tartozik. A fürdővállalat részvénycsomagját megvásároló budapesti Danubius Rt. a magánosítási folyamat keretében húsz évre vette koncesszióba az ANRN-től a szovátai tavakat. „Ha a tó tényleg az önkormányzaté, mi hajlandók vagyunk megvásárolni” – jelentette ki a vezérigazgató, aki szerint azonban nyilvánvaló, hogy a helyi tanács nem adhatja el azt, ami nem a tulajdona.
Péter Ferenc polgármester szerint viszont az önkormányzat szabályosan járt el, amikor telekelte a sós vizű tavakat. „Éltünk a törvény adta lehetőségekkel – jelentette ki. – Hat évvel ezelőtt, 1998-ban a közvagyonra vonatkozó törvény alapján a sóstavak felkerültek az önkormányzat lajstromára. Két év múlva ugyan megjelent egy másik rendelkezés, miszerint a védett területek országos érdekeltségűek, de 2002-ben napvilágot látott a 964-es kormányhatározat, amely szentesíti a ’98-as listát. Ennek alapján 2003-ban telekkönyveztük a tavakat. A Számvevőszék felkért a helyzet tisztázására, de kérdem én, mit tegyünk: pereljük be önmagunkat, hogy miért az egyik, és nem a másik törvény szerint jártunk el?”
Kié az iszap, kié a víztükör?
A szovátai polgármester értelmezésében telekkönyvileg bárkié is legyen a Medve-tó, a Román Akadémia és a környezetvédelmi minisztérium döntése alapján a kezelési jog a helyi polgármesteri hivatalt illeti. „A fürdővállalat valóban elnyerte az ANRN-től a kitermelési jogot, de csak az iszapra vonatkozóan. A vízügyi igazgatóság is engedélyezte a sós víz használatát, de csak gyógykezelés céljából. Mivel azonban a cég nem a tavat koncesszionálta, a strand napozója alatti vízfelület hozzánk tartozik” – ecsetelte a helyzetet a település polgármestere. Felvetésünkre, miszerint ezek alapján a tó túlsó partjára akár az önkormányzat is építhetne egy másik strandot, Péter Ferenc elmondta: jogában állna, de nem a háború, az esztelen versengés a cél. Ahhoz képest, hogy az Európában egyedülálló gyógyhatású tó paramétereinek megőrzése érdekében milyen szabályokat kellene betartani, csúcsidényben még így is túl sok fürdőzőt engednek a vízbe.
Mi lesz a környékkel
és a kétmilliárd lejjel?
Betegh Sándor, a Danubius Hotels igazgatótanácsának tagja több ízben panaszkodott a felújított Szováta Szálloda környezetére, amiért szerinte ugyancsak az önkormányzat okolható. „Mi hiába korszerűsítettünk egy lerobbant szállodát és kezelőbázist, ha az ide látogatót a gödrös utak, szemetes járdák fogadják” – hangoztatta a turisztikai szakember. Betegh úgy véli: az önkormányzat csak a városra áldoz, a fürdőtelepet mellőzi, holott az ingatlanadók jelentős része a turisztikai egységektől származik.
Péter Ferenc polgármester adatai szerint viszont az idei költségvetésben közvilágításra elkülönített ötmilliárd lej egyharmada a telepre „vándorol.” „Nem kis összeg, s akkor még hol van a takarítás vagy a hókotrás? – kérdezett vissza az elöljáró. – A fürdő vezetőinek inkább azzal kellene törődniük, hogy a strandon a vendégek ne rozsdás szegekre akasszák a ruhájukat.”
Péter Ferenc a Krónikának elmondta: eddig 2,5 milliárd lejt fordítottak a fürdőtelep korszerűsítésének előtanulmányára. Mivel a polgármesteri hivatalt ellenőrző Számvevőszék szakemberei semmi kivetnivalót nem találtak a külön számlára befizetett kétmilliárd lejjel kapcsolatosan, az önkormányzat úgy döntött: nem szolgáltatja vissza a 2003-ban és 2004-ben befizetett öszszeget. „Egyelőre várjuk a fürdővállalat vezetőit, hogy megbeszéljük, mi legyen a kétmilliárd lej sorsa. A pénzt viszont semmiképpen sem utaljuk vissza” – szögezte le a polgármester. Ha nem sikerül megegyezni, az önkormányzat beolvasztja a kétmilliárdot a rehabilitációs munkálatokra szánt összegbe.
Kivilágított séta a sós levegőn
A szovátai önkormányzat a PHARE program keretében 3,6 millió eurós támogatást nyert el a fürdőtelep úthálózatának korszerűsítésére és a hat sóstó között kialakítandó gyógyászati park létrehozására. Az elképzelések szerint a tavakat padokkal ellátott, kivilágított sétányok kötnék össze. „A gyógyászati parknak az lenne a célja, hogy a Szovátára érkező beteg vagy turista télen-nyáron civilizált körülmények között, és ne pedig sáros ösvényeken sétáljon a sós levegőn” – vázolta a polgármester. A terveket egy bukaresti cég készíti, a munkálatokat 2007-ben kezdik el. A program keretében 3,2 kilométer sétányt alakítanak ki, és 14,2 kilométer műutat hoznak rendbe. Egy másik terv szerint az önkormányzat átépítené, és összekötné a Petőfiről és Bãlcescuról elnevezett két kisparkot, valamint sétálóövezetet alakítana ki a fürdő központjában.
szóljon hozzá!