Modern eljárással hőszigetelnék a tömbházakat Sepsiszentgyörgy központjában

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Az országban először Sepsiszentgyörgyön próbálják ki a szellőző homlokzat elnevezésű hőszigetelési eljárást. A módszer drágább, mint a klasszikus, polisztirénes szigetelés, de a szakértők szerint hosszú távon kifizetődőbb, magasabb szintű hőenergetikai biztonságot nyújt és esztétikusabb.

Bíró Blanka

2010. február 26., 10:442010. február 26., 10:44

Új technológiával  hőszigetelik a Sepsiszentgyörgy központjában lévő tömbházakat. Az országban először a háromszéki városban és Brassóban próbálják ki a szellőző homlokzat elnevezésű hőszigetelő rendszert.

Antal Árpád polgármester elmondta, a sepsiszentgyörgyi Szépmezőre betelepülő Corus Building System, a világ egyik legnagyobb acéltermelője által előállított hőszigetelő rendszer rétegelt alumíniumlemezekből áll, a közöttük levő anyag a hőt és a hangot is kiválóan szigeteli, ugyanakkor lehetőséget teremt modern építészeti vonalak megvalósítására. Az épületek homlokzata sokkal esztétikusabb lesz, és jobban illeszkedik a történelmi városközpont jellegéhez, mint a hagyományos hőszigetelő rendszerek esetében.

Ez a módszer drágább, de hosszú távon kifizetődőbb, A kategóriás hőenergetikai biztonságot nyújt, és jobban néz ki. A tervek szerint a belvárosban levő tömbházakat három év leforgása alatt szigetelnék le ezzel a technológiával, idén a központi ingatlanok 20 százalékának a felújítására kerülhet sor. Az új módszert is a kormány hőszigetelési programjából kivitelezik, a lakosság 20 százalékos önrészét a klasszikus technológia ára szerint számolják ki, a drágább eljárás miatt adódó  különbözetet az önkormányzat átvállalja. A város többi negyedében a klasszikus technológiával folytatják a hőszigetelést.

Száz új munkahely

Az új hőszigetelési technológiát ajánló cég több mint száz munkahelyet teremt a sepsiszentgyörgyi beruházással. A brit Corus Building System a közigazgatásilag a megyeszékhelyhez tartozó Szépmezőn indítja be az iparicsarnok-keretek, úgynevezett szendvicspaneleket előállító gyárát. A cég már folyamodott környezetvédelmi engedélyért, és a sepsiszentgyörgyi önkormányzattól kérte a szépmezői terület városrendezési tervének jóváhagyását. A befektetés értéke egyelőre nem nyilvános, de azt már nyilvánosságra hozták, hogyha a gyár beindul, több mint száz új munkahely jön létre.

A Corus Building System a világ egyik legnagyobb acéltermelője, kiterjedt fejlesztési és kutatási létesítményekkel. Az indiai cég az elmúlt évben 20 millió tonna acélt állított elő,  12 milliárd fontsterling volt az éves fogyasztás. A Corus az indiai Tata Steel leányvállalata.

Sikertörténet a hőszigetelés

Sepsiszentgyörgyöt modellértékűnek tartják a hőszigetelés terén, s a városvezetés szeretné, ha ez továbbra is megmaradna – mondta Antal Árpád András. A sikertörténet úgy kezdődött, hogy Dulányi Enikő tulajdonositársulás-vezető irányításával az országban elsőként sikerült felújítani és leszigetelni egy teljes negyedet, vagyis 410 lakrészt. 

Több sepsiszentgyörgyinek nem volt türelme kivárni, amíg sor kerül rá a programban, és saját költségére szigetelte a lakását. Az önkormányzat tavaly ezt határozatban tiltotta meg, arra hivatkozva, hogy ezek az elszigetelt felújítások rontják a városképet. Sepsiszentgyörgyön azért is népszerű a program, mivel ahol már elvégezték, 20 százalékkal csökkentek a költségek, és a több mint 30 éves házak teljesen megfiatalodtak. Tavaly a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a lakástulajdonosi-társulások 800 tömbházlakás hőszigetelésére nyertek el támogatást a Regionális Fejlesztési és Lakásügyi Minisztériumtól.

A munkát tavaly nyáron kellett volna elkezdeni, de a kivitelezésre pályázó egyik vesztes cég megfellebbezte a versenytárgyalás eredményét, így a felújítás késedelmet szenvedett, idén indul a munka. A nyolcszáz lakrész hőszigetelése 18,3 millió lejbe kerül, ennek a felét állja a szaktárca, 30 százalékát az önkormányzat és 20 százalékát a lakók. A város időközben újabb ötszáz lakrész hőszigetélésére nyújtott be pályázatot, mely beruházás összértéke 8,7 millió lej.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók