Fotó: A szerző felvétele
A település legszebb kilátását biztosító Somostető beépítésével a telekárak a város peremén is megugrottak. Ugyanakkor rendkívül keresettek a Vásárhellyel szomszédos falvak is, melyeknek területén egyre többen építenek családi házat. Szintén ezeket az övezeteket szemelték ki lakóparkok felhúzására az építkezési cégek is.
Ajándékterületek a Benţa testvéreknek
A Csereerdő alá, a Hidegvölgy szomszédságába a régió egyik legnagyobb építkezési vállalata, a Benţa testvérek által működtetett cég négyszáz lakás építését vállalta. Az egykori városi legelőt a polgármesteri hivatal átadta a beruházónak, amely felvállalta a terület közművesítését. Dorin Florea polgármester és az önkormányzat egy további „szívességgel” toldotta meg ajánlatát, felvállalva a közelben fekvő és a kilátást zavaró cigányputrik eltakarítását. Ahogy a Belvedere negyed házai nőnek ki a semmiből, úgy tűnnek el a néhány száz méterre lévő viskók is. Helyükben a városháza mutatós társasházakat épít. Az önkormányzat a Belvedere lakópark területével egy számára teljesen előnytelen szerződést kötött. A megállapodás értelmében a Benţa fivérek cége az ingatlanok értékesítése után 11,8 eurót fizet ki minden egyes eladott négyzetméter telekért. „Már amikor a szerződést megkötöttük, a főút mentén ennek az összegnek a kétszeresére vagy a háromszorosára emelkedett a telek ára. Kénytelenek voltunk viszont 11,8 euróra visszaengedni az árat, hisz az infrastruktúra kialakítása rengeteg pénzt emészt fel” – védte a városháza álláspontját Csegzi Sándor alpolgármester. Ennek ellenére a szakemberek azt állítják, hogy a vásárlónak legalább 15 eurót kell kifizetnie négyzetméterenként a városszéli zöldmezős beruházások esetében is.
Az említett építkezési cég tulajdonosai emellett egy, még ennél is előnyösebb vásárt is kötöttek az önkormányzattal. A Tudor negyed szívében, a Pandúrok útján ingyen kaptak egy jókora területet, amelyre a magukról elnevezett toronyházakat húzzák fel. Az ortodox templom, a vele szemközt lévő benzinkút és az alatta fekvő hipermarket korábbi, illetve a mostani négy, 16-16 emeletes Benţa Tower felépítése után a környék több ezer lakója végleg elbúcsúzhat régi vágyától, hogy parkot alakítsanak ki a területen.
Tömbházak – ha kellenek, ha nem
A város egyik legcsendesebb, szellősebb és kellemesebb részeként számon tartott Kárpátok sétányára az önkormányzat lakásgazdálkodási vállalata, a Locativ Rt. épít egy négyemeletes tömbházat. „Van ott hely bőven, ez a tömbház senkit nem fog zavarni” – érvelt még az építkezés megkezdése előtt lapunknak Angela Kovács, a város főépítésze. Az egykori bölcsőde bokros, fás udvarára betuszkolt épület felhúzása viszont számos környékbeli lakó nemtetszését váltotta ki. A Locativ akkor is ragaszkodott terve megvalósításához, amikor kiderült: más beruházókkal szemben, neki nem sikerül még a felépítés előtt értékesíteni a lakásokat.
A Jeddi úton jelenleg két cég is építkezik. Az egyik sorházakat épít, a másik családi házakat. Ugyanebben a városrészben egy, eddig kereskedelemmel foglalkozó cég négy újabb tömbház építését kezdte el. A tervek szerint két-három éven belül mintegy ezer lakással gyarapodna a peremvidéki környék.
A városháza a Maros-híd melletti övezetbe, a kábelgyár területére szándékozik 80–100, szerencsés esetben akár 120 szociális lakást építeni. A kormány a Belvedere negyedet szemelte ki, ahova az állami lakásügynökségen keresztül négy darab ötszintes tömbházat szándékszik felhúzni.
Kérdésünkre, hogy a városháza miért engedélyezi minden talpalatnyi zöld beépítését, Csegzi a lakossági igényekkel magyarázta a múlt rendszerből átmentett mentalitást. „Van, aki amellett érvel, hogy hagyjuk meg a zöldövezeteket. Más viszont azt mondja, ha a környék már amúgy is egy betonrengetegből áll, nem gond, ha oda kerül még egy-kettő. A jelenlegi trend az, hogy minél rövidebb idő alatt, minél több lakást építsünk” – mondta az alpolgármester. Szerinte az ingatlanpiac robbanásának a legnagyobb előnye, hogy szabályozni, azaz csökkenteni fogja az árakat. Csegzi elismerte, hogy a tömbházak összezsúfolásának számos hátránya is van, a legnagyobbikat a gépkocsiforgalom jelentené.
Betonskatulya helyett vidéki házikó
Az ingatlanpiac szakértői szerint a tömbházépítés nem csak városrendezési szempontból kérdéses. Az utóbbi hónapokban tapasztalt 10-15 százalékos árzuhanás és az új lakások iránti mérsékelt érdeklődés kezdi elgondolkodtatni a beruházókat.
Puni Éva, az Eva Style cég tulajdonosa azt látja, hogy aki csak teheti, menekül a betonskatulyából. „Akinek van egy kis spórolt pénze, eladja a háromszobás tömbházlakását, kipótolja húszezer euróval, és családi házat vásárol valamelyik városszéli lakóparkban” – állítja. Ezt a lépést megteszi az is, aki nem rendelkezik készpénzzel, de nem riad vissza a bankkölcsön felvételétől. Puni Éva szerint egyre nagyobb azon városlakók száma, akik eladják a tömbházlakást, majd önerőből építkeznek. „Abból a pénzből, amiből a városban telket lehet vásárolni, Marosvásárhelytől 15-20 kilométerre négy-öt vagy akár hatszobás házat is fel lehet húzni” – teszi hozzá. A legkedvezőbb áron fémszerkezetű faházakat lehet építeni. Ma már egyre több cég vállalja a nálunk még szokatlannak számító, de rendkívül előnyös technológiával készülő házak felhúzását.
Trella Várhelyi Tamás, a Tresser Com. vezetője szerint is elszámították kissé magukat azok, akik új tömbházak építéséből szándékoztak vagyonukat gyarapítani. „Mivel a tömbházak iránt ma már nincs akkora kereslet, ráadásul egyre többen költöznek ki házba a város szélére,
könnyen megeshet, hogy a beruházóknak nem jön be a számításuk” – véli Trella. Kérdésünkre, hogy akkor a nagy tapasztalattal rendelkező befektetők miért erőltetik még mindig a tömbházak építését, az ingatlanügynökség tulajdonosa elmondta, hogy ma már csak azok építenek tömbházat, akik egy-két évvel korábban tették meg az első lépéseket, amikor még valójában kifizetődő beruházásnak tűnt. Mind Puni Éva, mind Trella Várhelyi Tamás úgy véli: a tömbházlakások ára a továbbiakban is csökkenni fog.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.