Fotó: Biró István
2010. november 19., 10:272010. november 19., 10:27
Nem az eredeti elképzeléseknek megfelelően adták bérbe az ANL-lakásokat, nem olyanok laknak bennük, mint akiknek szánták őket, s ez a fő oka annak, hogy az értékesítésük nagyon nehézkesen halad, véli Liviu Marchiş, az országos lakásügynökség aligazgatója.
Az odaítélési kritériumok folyamatos változtatásának eredményeként ezek lassanként szociális lakásokká váltak, annak ellenére, hogy alapvetően felsőfokú végzettséggel rendelkező, közepes, vagy annál magasabb jövedelemmel rendelkező személyeknek, családoknak építették őket. „Megértem, hogy nem a polgármester vagy az önkormányzat a hibás azért, hogy egyes településeken nem lehet eladni az ANL-lakásokat. Mi is hibásak vagyunk, mivel a jogosultsági kritériumok révén hagytuk, hogy a program szociális színezetet kapjon.
Jelenleg nem a megfelelő személyek laknak ezekben a lakásokban. Ha azok lennének a bérlők, akiknek eredetileg szólt az ANL-program, akkor meggyőződésem, hogy a lakásállománynak a felét már eladtuk volna. Hogy távolról sem így áll a helyzet, annak az oka az, hogy a jelenlegi albérlők problémás emberek, olyanok, akiknek nem lenne ott keresnivalójuk” – jelentette ki Liviu Marchiş szerdán Zilahon, ahol polgármesterekkel és a bankok képviselőivel találkozott.
Mostanáig az ANL-lakásoknak csupán egy százalékát sikerült értékesíteni. Liviu Marchiş elismerte, a siralmasan gyenge eredményhez az is hozzájárult, hogy a lakásokat négyzetméterenként 407 euróért próbálják meg eladni, ami a települések jelentős részén nagyobb, mint az átlagos piaci ár.
Árleszállításra azonban nem lehet számítani, az állam ugyanis nem engedheti meg magának, hogy az önköltségi árnál olcsóbban értékesítsen ingatlanokat, mint azt sok ingatlanfejlesztő teszi. A kormány irányárakat szabott meg, melyeknél az önkormányzatok nem kérhetnek kevesebbet egy ANL-lakásért: egy garzon esetén ez 19 ezer euró, egy kétszobás lakásé 27 ezer, míg egy háromszobásé 36 ezer euró. Ez nem hat ösztönzően a lakókra akik 100 lejnél kevesebbet fizetnek bérleti díjként, aminél a havi törlesztőrészlet lényegesen több volna.
Ennek ellenére az aligazgató arra számít, hogy az elkövetkező hónapokban javulni fog a statisztika, mivel sok önkormányzat még csak ezután fogja elkezdeni a lakások értékesítését. Liviu Marchiş hangsúlyozta, hogy jövőre főleg azon településeken fognak ANL-lakások épülni, melyek jó eredményt értek el az eladások tekintetében is.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.