2010. szeptember 17., 10:362010. szeptember 17., 10:36
Lanyhuló érdeklődés mellett folytatódik az Első otthon program. Az év elején még napi 200 igénylés került az ezeket elbíráló Garancia Alap elé, ám az utóbbi hónapokban ezek száma napi 80-ra csökkent.
A program június 18-án hatályba lépett új szabályzata értelmében az igénylő által építendő lakásra is lehet hitelt igényelni, maximum 70 ezer euró értékben, s jogi személyiséggel nem rendelkező, legkevesebb hét emberből álló társulások is folyamodhatnak kölcsönért, melynek felső határát 75 ezer euróban állapította meg a kormány.
Jelen pillanatig még egyetlen olyan igénylés sem jutott el a Garancia Alaphoz, melynek haszonélvezője e két utóbbi lehetőség egyikével kívánt volna élni. „Hallottam, hogy a bankoknál már jelentkeztek olyanok, akiket ezen finanszírozási lehetőségek érdekelték, de az elbírálási folyamat eléggé nehézkes” – nyilatkozta Irina Constantinescu, a Garancia Alap ügyvezető igazgatója.
A valóság ezzel szemben az, hogy a bankok nem foglalkoznak érdemben az ilyen jellegű igénylésekkel. „A bankok nem dolgoztak ki egy olyan rendszert, amely lehetővé tenné, hogy nyomon kövessék a finanszírozott építkezések lefolyását. Kezdettől fogva bonyolultnak tűnt, azért is nem vágtak bele. Van egy másik probléma is: mi történik, ha a beruházás folyamán, az építőanyagok drágulására hivatkozva a kivitelező a költségvetés növelését kéri, a bank azonban nem fogadja ezt el?” – indokolta meg a hitelintézetek tartózkodását Daniel Tudor, a Volksbank ingatlanhitel-részlegének vezetője.
A szakemberek szerint a jelenlegi gazdasági viszonyok mellett logikus, hogy az Első otthon program népszerűsége leszállóágon van. „Az emberek nem tolakodnak a hitelekért. Mostanáig az Első otthon program idei hitelkeretének alig valamivel több mint 50 százaléka fogyott el, ami lényegesen gyengébb eredmény, mint a tavalyi. Azt gondolom, hogy a piaci viszonyok az albérlet malmára hajtják a vizet. Ha az ember utánaszámol, arra a következtetésre jut, hogy jobban jár, ha albérletben lakik, mintha 400 eurós havi törlesztőrészletet fizetne ki, s utána a bank elvenné a lakását. Arról nem is beszélve, hogy az albérletek jóval olcsóbbak lettek az utóbbi időben” – nyilatkozta Claudiu Georgescu, az építőanyagokat gyártó cégek szakmai érdekképviseletének (APMCR) az elnöke.
A CEC Bank adna hitelt társuló magánszemélyeknek is, ám nemigen van kinek. „Tárgyaltunk néhány ügyféllel, de nem hiszem, hogy lett volna bármi a dologból. Nagyon nehéz találni hét olyan embert, aki egyet akar. Egy egyedülálló ügyfél, aki lakást akar venni, néhány hét leforgása alatt meghozza a döntést. Egy család esetében már kétszer annyi időre van szükség. Mire számíthatunk akkor, ha hét családnak kell közös nevezőre jutnia?” – tette fel a költői kérdést Radu Gheţea, a CEC Bank elnöke.
A saját kivitelezésű ingatlanokra adott hitelek ellenben hosszú távon népszerűek lehetnek, vélik egyes szakértők. „Ezen kategória esetében az érdeklődés hiánya valószínűleg a nem kielégítő népszerűsítésnek tudható be. A potenciális haszonélvezőkhöz nem jutottak el a fontos információk. Ha nem így volna, akkor lennének olyanok, akik maguk építenék fel a házukat, mivel ez olcsóbb, mint ha készen vásárolnának lakást” – fejtette ki Ştefania Baldovinescu, a Colliers International ügynökség részlegvezetője.
Az Első otthon II életbelépése óta eltelt mintegy három hónap alatt leadott hiteligénylések száma a 9000 felé közelít. A jóváhagyott kölcsönök összértéke 370 millió euró. Szakemberek szerint, mivel az év vége felé a lakásvásárlási kedv általában csökkenni szokott, nagy valószínűséggel nem fog elfogyni a program idei, 700 millió eurós keretösszege.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.