Fotó: Ilusztráció
2010. december 17., 10:512010. december 17., 10:51
Elakadt a gazdasági válság miatt a sepsiszentgyörgyi önkormányzat Gyere haza! programja. Antal Árpád, a város polgármestere (képünkön) csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, eddig húsz jelentkezőnek parcellázták ki a házhelyet, de csak egy család írta alá a szerződést, vállalva, hogy határidőre fel is építi a házat.
A gazdasági válság visszavetette a hitelezést, a fiatal házasok nem jutnak bankkölcsönhöz, így nem tudják előteremteni az 55 százalékos önrészt, hogy az önkormányzat által ingyen felajánlott telekre felépítsék a szabványházat. A polgármester 2008-ban indította útjára a Gyere haza! programot, a hazatelepedni vágyó vagy már a városban lakó fiatal házasoknak a Sugásfürdő felé vezető Borvíz utcában ajánlottak 300 és 500 négyzetméteres ingyentelket. Elkészítettek három típustervet, ezek betartásával kell a szerződés aláírása után legkésőbb két esztendő alatt pirosba felhúzni a házat.
Az első ötven parcellára négyszeres volt a túljelentkezés. A kéréseket pontrendszer alapján rangsorolták: az iskolai végzettség jelentősen befolyásolta a végeredményt, hiszen a doktorátussal rendelkezők 30, az egyetemet végzettek 20 pontot kaptak, a főiskoláért, szakképesítésért 10 pont, a középfokú végzettségért 5 pont jár. Az ingyentelekhez jutó fiataloknak fel kell mutatniuk, hogy rendelkeznek a ház felépítéséhez szükséges összeg 55 százalékával.
Az ár a tervek függvényében módosul, jelenleg mintegy 100 ezer lej lenne az 55 százalék. Időközben bekövetkezett a gazdasági válság, a jelentkezők nem jutottak hitelhez, így nem tudták teljesíteni a feltételeket. Antal Árpád elmondta, a program nem állt le, az önkormányzat folytatja az infrastruktúra kiépítését. A város területén egy másik, több mint egyhektáros területet jelöltek ki, amit ugyancsak felparcelláznak, és ingyen felajánlják a hazatelepedő fiataloknak.
A napokban Sepsiszentgyörgyre látogató Elena Udrea fejlesztési miniszternek javasolni fogja, hogy ezekre a telkekre az Országos Lakásügynökség (ANL) építse meg a házakat, mondta az elöljáró. Antal Árpád szerint az ANL által építetett házakat kis összegért öt évre bérbe adják a kedvezményezett fiataloknak. Öt év után talán fellendül a gazdaság, könnyebben lehet hitelhez jutni, és akkor a bérlők megvásárolhatják ezeket a magánházakat. Sepsiszentgyörgyön eddig csak tömbházakat építtetett a lakásügynökség, ezeket a lakásokat nem vásárolják a benne lakók.
A városban 61 ANL-lakás eladó, a polgármesteri hivatal körlevelére a bérlők azt válaszolták, elvben megvennék a lakásokat, de a piaci árnál többet nem fizetnek érte, a négyzetméterenként 409 eurót sokallják. Antal Árpád szerint egy szorzót kellene életbe léptetni, figyelembe véve a különböző térségek piaci árait és a település népességét. A decentralizáció lenne a megoldás, az önkormányzatnak kellene eladnia a lakásokat, és a befolyt pénzből megépítenie az újakat. Jelenleg az önkormányzatnak sem érdeke, hogy eladja ezeket a lakásokat, hiszen a bérből bevétele származik, viszont a vételár az ügynökséghez folyik be, és nem biztos, hogy ebből a pénzből éppen azon a településen építenek új lakásokat.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.