Adásvételi kiskapu

•  Fotó: Gozner Gertrud

Fotó: Gozner Gertrud

A szigorodó hitelezési feltételek miatt az ingatlantranzakciók új válfaja van terjedőben. Központi napilapok arról számolnak be, hogy egyre több eladó maga hitelez ügyfelének. A módszer egyszerű: az ingatlantulajdonosok részletre adják el lakásukat vagy telküket azon vásárlóknak, akik nem tudnak bankkölcsönt felvenni. Közjegyzők elmondása szerint az eladók a jelenlegi áraknál mintegy 20–25 százalékkal többet kérnek ingatlanjukért, ám a vevők számára ez még így is kedvező, hiszen ha banktól vennének fel kölcsönt, akkor az ár dupláját vagy még annál is többet kellene törleszteniük.

Pengő Zoltán

Pengő Zoltán

2008. szeptember 26., 00:002008. szeptember 26., 00:00

Nyolcvan helyett száz
Egy ingatlanért, melyet hagyományos adásvételben 80 000 euróért lehetne értékesíteni, a részletben fizető vevőnek 100 000 euróért ad el a tulajdonos. A vásárló 25 000 euró előleget ad, a fennmaradó összeget pedig öt év leforgása alatt havi 1250 eurós részletekben törleszti. A részleteket a vásárló közjegyző előtt adja át a volt tulajdonosnak vagy két tanú jelenlétében, akik írásban igazolják, hogy megtörtént a kifizetés. A vásárlók leginkább olyan személyek, akik igazolható jövedelmük alapján nem kaphatnák meg a szükséges kölcsönt egy banktól, vagy egyszerűen csak meg akarnak szabadulni a hiteligényléssel járó hosszadalmas hercehurcától.
A tulajdonosok biztonsága érdekében több óvintézkedést szoktak foganatosítani ilyen tranzakciók esetében, mondják a közjegyzők. A telekkönyvbe bevezetik, hogy az új tuladonos nem adhat túl az ingatlanon, amíg a kölcsönt nem törleszti. A szerződésbe belefoglalnak olyan kitételt, hogy amenynyiben bizonyos számú részlet törlesztése elmarad, az ingatlan visszaszáll az eladóra, a vásárló pedig az előleget és a már kifizetett részleteket is elveszti.
Rejtett veszélyek
Bármennyire is szigorúan, az eladó érdekeit szem előtt tartva állítják is össze a szerződést, az ilyen adásvételek komoly veszélyeket rejtegetnek, figyelmeztetnek a szakértők. „Az eladónak be kell bizonyítania, hogy nem kapta meg az esedékes részletet. Számomra ez elég primitív hitelezési eljárásnak tűnik, amivel az eladó a saját életét nehezíti meg. Biztos, hogy nem adnám el a házamat ilyen feltételek mellett” – mondja egy pénzügyi tanácsadó.
Veszélyei ellenére a módszer terjedőben van. Ez főként annak tudható be, hogy az ingatlanpiacon túlkínálat van, ugyanakkor a szigorodó hitelezési feltételek következtében a kereslet további csökkenésére lehet számítani. A tulajdonosok számára az is kecsegtető, hogy ily módon a piaci árnál drágábban tudják értékesíteni ingatlanjukat.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók