Fotó: Gozner Gertrud
Nyolcvan helyett száz
Egy ingatlanért, melyet hagyományos adásvételben 80 000 euróért lehetne értékesíteni, a részletben fizető vevőnek 100 000 euróért ad el a tulajdonos. A vásárló 25 000 euró előleget ad, a fennmaradó összeget pedig öt év leforgása alatt havi 1250 eurós részletekben törleszti. A részleteket a vásárló közjegyző előtt adja át a volt tulajdonosnak vagy két tanú jelenlétében, akik írásban igazolják, hogy megtörtént a kifizetés. A vásárlók leginkább olyan személyek, akik igazolható jövedelmük alapján nem kaphatnák meg a szükséges kölcsönt egy banktól, vagy egyszerűen csak meg akarnak szabadulni a hiteligényléssel járó hosszadalmas hercehurcától.
A tulajdonosok biztonsága érdekében több óvintézkedést szoktak foganatosítani ilyen tranzakciók esetében, mondják a közjegyzők. A telekkönyvbe bevezetik, hogy az új tuladonos nem adhat túl az ingatlanon, amíg a kölcsönt nem törleszti. A szerződésbe belefoglalnak olyan kitételt, hogy amenynyiben bizonyos számú részlet törlesztése elmarad, az ingatlan visszaszáll az eladóra, a vásárló pedig az előleget és a már kifizetett részleteket is elveszti.
Rejtett veszélyek
Bármennyire is szigorúan, az eladó érdekeit szem előtt tartva állítják is össze a szerződést, az ilyen adásvételek komoly veszélyeket rejtegetnek, figyelmeztetnek a szakértők. „Az eladónak be kell bizonyítania, hogy nem kapta meg az esedékes részletet. Számomra ez elég primitív hitelezési eljárásnak tűnik, amivel az eladó a saját életét nehezíti meg. Biztos, hogy nem adnám el a házamat ilyen feltételek mellett” – mondja egy pénzügyi tanácsadó.
Veszélyei ellenére a módszer terjedőben van. Ez főként annak tudható be, hogy az ingatlanpiacon túlkínálat van, ugyanakkor a szigorodó hitelezési feltételek következtében a kereslet további csökkenésére lehet számítani. A tulajdonosok számára az is kecsegtető, hogy ily módon a piaci árnál drágábban tudják értékesíteni ingatlanjukat.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.