2008. március 21., 00:002008. március 21., 00:00
A tojás csaknem minden kultúrában ugyanazt a jelképes jelentést hordozza: a tavasz, a fény, az élet győzelmét. A tojásfestés szokása ismert volt a régi Kínában, Görögországban és a Római Birodalomban is. A kereszténység elterjedésével pedig a húsvét legfőbb szimbólumává vált. Sok családban ma is hagyomány a húsvéti tojásfestés: dekoratív tojásokkal díszíthetjük az ünnepi asztalt, ugyanakkor közös családi programnak is kitűnő foglalatosság a tojásfestés. Természetesen felhasználhatjuk a boltokban beszerezhető tojásfestéket, de a vállalkozó kedvű locsolóvárók szebb, különlegesebb színeket kaphatnak, ha növényi színezékeket használnak. Gyógyfüvek, fűszerek, gyökerek, gyümölcshéjak is alkalmasak erre. Az almahéj, a zöld dió levelének főzete a savanyú káposzta levével együtt sárga színt ad. A vöröshagymából – ha többet használunk, vörösesebb, kisebb mennyiség esetén – szép mályvaszínű tojásfestéket nyerhetünk. A lencse főzete kék színű, a csalánlevél vagy petrezselyem főzetével pedig zöldre festhetjük a tojásokat. A cékla leve lilásbordó, a kutyatej gyökere narancssárga, a dió héja pedig ragyogó barna színt ad a tojásoknak.
Tegyük a természetes színező anyagokat egy nagy lábos vízbe, forraljuk fel, majd főzzük meg benne a tojásokat, és hagyjuk a lében, amíg kihűl. Általában minél több természetes színezéket használunk, s minél hosszabb ideig áztatjuk a lében a tojásokat, annál sötétebb színt érünk el. A festett tojásokat szalonnabőrrel, esetleg vajjal vagy olajjal átitatott ronggyal töröljük aztán fényesre.
Karcolt, vakart tojások
Az egyszínűre festett tojásokra a mintákat tűvel, szeggel karcoljuk, vakarjuk rá.
Szivaccsal festett tojások
Először világos színűre festjük a tojást vízfestékkel. Ha megszáradt, a választott szín sötétebb árnyalatát kikeverjük, s ebbe mártott szivacsdarabbal óvatosan ütögetve juttatjuk fel a felületre, úgy, hogy csak helyenként érintjük. Száradás után a szín még sötétebb árnyalatával megismételjük az előbbieket.
Pöttyös tojások
Tojásfestéket használjunk ehhez. Amikor megszáradtak a tojások, csőrös-tubusos textilfestékkel kidomborodó pöttyöket nyomunk rájuk. Olyan tartóba, pohárba tegyük száradni, hogy könnyen tudjuk forgatni. Fehér héjúakon szebben mutatnak az élénk színek, de a barna héjúakon is érdekes, különleges színhatás érhető el, különösen barna árnyalatokkal festve.
Levélrátétes technika
A megfőzött tojásokra apró leveleket teszünk, cérnával ráerősítjük. Erezetük felülre kerüljön. Ezután a festőlébe tesszük, 1-2 óra múlva kivesszük, és a leveleket eltávolítjuk. A levél kontúrja, erezete jól láthatóvá válik. Végül a tojásokat kifényesítjük. A másik módszer, hogy helyezzük a levélkét a tojásra, húzzunk rá jó szorosan vékony nejlonharisnyát és cérnával rögzítsük. Majd áztassuk tojásfestékben 10 percig. Végül szedjük le a harisnyát és a levelet. Levél helyett különféle alakú papírdarabokkal is mutatós mintájú tojásokat lehet készíteni.
Fröcskölt tojások
Tojásfestékkel befestjük a tojásokat. Papírtányérba sötétebb árnyalatú sűrű temperafestéket teszünk. Rövid szőrű kis kefét vagy fogkefét belemártunk, s ujjunkat végighúzva rajta a tojásokra fröcsköljük a festéket.
Ragasztásos technika
Ecsettel vigyük fel a ragasztót a tojásra a minta helyére, majd szórjunk rá mákot, vagy ragasszunk rá papírdarabokat. Mák helyett gyöngyöt is lehet használni. Igen szép gyöngyös tojásokat lehet ezzel a módszerrel készíteni.
Egyszerű festés matricával
A boltban kapható tojásfestéket használjuk a színezéshez. Annál sötétebb árnyalatot kap a tojás, minél tovább hagyjuk a lében. Ha a tojás kihűlt, fényesre dörzsölhetjük, és mintás matricákkal díszíthetjük.