2012. június 13., 08:072012. június 13., 08:07
– Mi lehet Ön szerint a kudarc oka?
– Valószínűleg a magyarság számarányának csökkenése és a románság balkanizálódása áll a dolog hátterében. Ez egy sajnálatos jelenség, de nem Szatmárnémeti az egyedüli város, ahol előfordult. Hasonló helyzetben volt korábban Kolozsvár, amikor Gheorghe Funart újraválasztották, de ehhez hasonló Marosvásárhelyen Dorin Florea esete is. Az USL, valamint a központi tévéadók populizmusa, a felelőtlen ígéretek, a töltöttkáposzta-osztás megtette hatását. Annak ellenére veszítettem, hogy több szavazatot kaptam, mint négy évvel ezelőtt. Az történt viszont, hogy körülbelül tíz százalékkal nagyobb volt a részvételi arány, a pluszszavazatokat pedig nem rám adták. Erre nem számítottunk, miután két alkalommal elegánsan sikerült nyernünk. Úgy látszik viszont, hogy bizonyos konjunktúrában az említett balkanizálódási jelenség Szatmárnémetiben is táptalajra lelhet.
– Az eset hasonlít ahhoz, amikor a szövetség 2000-ben elveszítette a marosvásárhelyi polgármesteri tisztséget. A szatmárnémeti polgármesteri szék hogyan és mennyi idő múlva szerezhető vissza?
– Ennek rengeteg összetevője van, úgyhogy egyelőre nem tudok választ adni. Ki kell elemeznünk a helyzetet, fel kell tárnunk az okokat, hogy pontosan láthassuk, mi a teendő. Nem látom túl biztatónak a jövőt, szerintem az USL még egy darabig ezen a vonalon halad majd tovább, ami nem kedvez nekünk.
– Hogyan éli meg a kudarcot? Vállal-e tisztséget a szövetség keretében a jövőben?
– Nem számítottunk erre az eredményre, így nem is örülünk neki. A magam részéről a jövőben szeretném kamatoztatni a közigazgatás terén szerzett tapasztalataimat. Nekem mindig fontosabb volt az önkormányzati munka, mint a politika, polgármesterként is csak szükségből vállaltam politikai szerepet néha.
– Esetleg a helyi önkormányzatban is vállalna tisztséget?
– Nem a szatmárnémeti önkormányzatra gondoltam, itt nem dolgoznék.