Élhetőbb Váradért

Interjú Zatykó Gyulával, az EMNP nagyváradi polgármesterjelöltjével.

Nagy Orsolya

2012. június 05., 09:242012. június 05., 09:24

 – Miért vállalta el a nagyváradi polgármester-jelöltséget?
– A nagyváradiak iránt való tiszteletből. Úgy érzem, hogy váltani kell. Ez a város húsz év alatt nem fejlődött semmilyen irányba. Én ezt rovom fel az összes eddigi városvezetőnek. Nem volt egy koherens fejlődési vonal, és úgy érzem, hogy egy közép-európai város a 21. században egészen mást érdemel, mint ami most van.

– Melyek az elképzelései a város számára?
– Vannak hosszú és rövid távú elképzeléseim. A hosszú távú nagyon ágas-bogas, viszont nagyon koherens. Ez a stratégia az elkövetkező húsz évre meghatározná Várad fejlődési irányát. Sok apró dolgot tartalmaz, de ezekből olyan városkép állna öszsze, ahol jó élni. Rövid távon mindenképpen a munkahelyteremtés a legfontosabb. Ide kell vonzani az ipari parkba olyan gyártóegységeket, amelyek jól képzett munkaerőt keresnek, ezáltal jobban is fizetnek. Itt épp az a gond, hogy leépítették a termelőegységeket, plázák épültek, ahol csaknem minimálbéren tartják az embereket. Ezek után ne is csodálkozzunk, ha átlagbér terén a lista vége felé kullogunk. A munkahelyekből és nagyobb fizetésből adódó több bevétel mellett a másik célunk a költségek csökkentése. Várad nagyon drága város. Az országban az egyik legdrágább, ami például a fűtésárat illeti. Ezt kellene rentábilissá tenni, erre is megvannak a terveink. Következő célkitűzésünk, hogy érezzük magunkat itthon. Mi itt születtünk, városalapítók voltunk, hozzánk fűződik ennek a városnak az építészeti, illetve ipari öröksége. Szintén fontos, hogy sajnos Biharban és Váradon is rengeteg a krónikus beteg. Hiába mondják egyesek, hogy Várad egészséges város, erről szó sincs. A fő oka ennek a szennyezés: az elhanyagolt ipartelepet föl kell számolni, ki kell kotorni, el kell vinni a vörösiszapot, ha kell, újra le kell fedni a szeméttelepet – mindent, ami fertőz, illetve ökológiai katasztrófát okozhat, el kell távolítani. Így leszünk egészségesek.

– Az alapvető egzisztenciális problémák megoldása mellett magyar képviseletben mi újat kellene hozni?
– A kétnyelvűség miatt sajnos nem egyszer a sajátjainkkal is háborúban vagyunk, például az utcanévtáblák esetében. A városban még mindig csaknem 25 százalékos a magyarság, ám a városházán tudomásom szerint 7-8 százalékra tehető a magyarul beszélő alkalmazottak aránya. A programunkban megjelenik a számarányos képviselet fontossága a városi struktúrákban.

– A szavazóknak mely rétegét célozza meg az EMNP Váradon?
– A magyar szavazóknak több mint fele már egy ideje nem jár szavazni. Bízom benne, hogy őket meg tudjuk mozgatni egy új politikai erővel. Váradi szinten az a fő célunk, hogy minél többen bekerüljünk a városi tanácsba, lehetőleg olyan számban, amivel már erős frakciót tudunk alakítani.  Ha van két erős magyar képviselet a helyi tanácsban, ha azok összefognak – és én bízom benne, hogy ott ez már meg fog történni, hiszen a városért félre kell tenni mindenféle politikai ambíciót –, akkor nagyon sok mindent el lehet érni. Bízom benne, hogy idén már nem hét, hanem kilenc magyar képviselőnk lesz Váradon.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei