2012. június 01., 08:522012. június 01., 08:52
– Miért döntött úgy, hogy indul a szatmárnémeti polgármesteri tisztségért?
– Szatmár városa nagyon elhanyagolt, rosszak az utak, kevés a munkalehetőség, főleg a jól fizető munkahelyekből van hiány, de komoly szociális problémákkal is szembe kell néznünk. Az önkormányzat lényegében nem törődik az idősekkel, a nyugdíjasoknak nincs lehetőségük összejárni, közösen eltölteni a szabadidejüket, ráadásul a tömegközlekedés terén sem kapnak kellő támogatást, nagyon sokba kerül nekik a buszozás. Évek óta nincs a városnak strandja, ami nemcsak az időseknek, hanem mindenkinek hiányzik. A szatmáriak évek óta kénytelenek más városokba járni nyáron fürdeni, és még hosszan sorolhatnám a problémákat, melyeket meg kellene oldani.
– Melyek lennének a fő céljai, ha megválasztanák polgármesternek?
– Először is fontosnak látom a közigazgatás átszervezését. A közhivatal szó – amint Szatmárnémetiben látjuk – mára már nem jelent egyebet, mint hosszú sorokat az ügyfélfogadó irodák előtt, és körülményes ügyintézést. Ez keserű emlékeket ébreszt bennem, a bürokrácia teljesen elburjánzott a hivatalokban, nem beszélve a korrupcióról. Ezen mindenképp dolgozni akarok. Új szociális lakások építését is tervezem, mivel ezekből hiány van a városban.
Nagyon sok olyan kis keresetű család él a megyeszékhelyen, amelyeket állami bérleményből lakoltattak ki az elmúlt hónapok–évek során és nem tudják megengedni maguknak azt, hogy saját ingatlant vásároljanak, sőt a piaci áron való bérlés is komoly gondot okoz számukra. Úgy vélem, az egészségügyi ellátás terén is nagy hiányosságok vannak, ezért tervezem, hogy úgynevezett sürgősségi pontokat alakítok ki minden lakónegyedben, hogy a lehető leggyorsabban szakértőhöz juthassanak a betegek. Nagy beruházókat kívánok Szatmárnémetibe vonzani, ugyanakkor komoly hangsúlyt kívánok fektetni a kis- és középvállalkozások segítésére.
A szakoktatás terén is vannak bajok, hozzá kívánok járulni ahhoz, hogy a képzést a piaci igényekhez igazítsák. Földalatti és emeletes parkolóházak létrehozására is szükség van, továbbá a sportolás alapvető feltételei sem adottak a városban, ezen is kívánok segíteni, valamint a kulturális élet fellendítése és a közlekedés átszervezése, ésszerűsítése is része a programomnak.
Azt is tervezem továbbá, hogy a szatmárnémeti lakónegyedekből adó formájában befolyó öszszegekből 10 százalékot visszautalunk az ott élőknek, hogy maguk dönthessék el, mire költsenek, mivel az ott élők tudják legjobban, mire volna szükségük. A város történelmi központjának rehabilitálására is nagy hangsúlyt kívánok fektetni, valamint a termálvíz ésszerű kihasználását is meg kívánom oldani.
– Nevét politikusként csak nemrég kezdte megismerni a szatmári lakosság?
– Alig néhány hónapja politizálok, azonban megalakulása óta szimpatizánsa vagyok a Magyar Polgári Pártnak.
– Nem tart attól, hogy az ön indulása miatt nem lesz magyar polgármestere Szatmárnémetinek?
– Nem. Ha a románok számára nem jelent problémát, hogy több román jelölt indul, akkor mi miért ne adhatnánk meg az esélyt a magyaroknak a választásra? Ilyés Gyulával egyébként nagyon sokan elégedetlenek, főleg ezekre a voksokra számítok, valamint azokra a szavazókra, akik – választási lehetőség hiányában – el sem mentek volna az urnákig. Szatmárnémetiben egyébként nem általános érvényű dolog az etnikai alapú szavazás, így arra számítok, hogy románok is lesznek szép számmal azok között, akik engem választanak.