Az RMDSZ, a Magyar Polgári Párt (MPP) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) összefogása ellenére sem lett magyar polgármestere a Máramaros megyei, 72 százalékban magyarlakta Hosszúmezőnek. A községnek nyolc éve román elöljárója van, és a következő négy évben is az lesz. R. Fekete Lajos független jelöltet mindhárom magyar politikai alakulat támogatta a vasárnapi helyhatósági választásokon, éppen azért, hogy minden hosszúmezei magyar választópolgár...
A Szociáldemokrata Párt (PSD) után a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei szervezete is igényt tartana az egyik alpolgármesteri tisztségre Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Mădălin Guruianu, a PNL megyeszékhelyi szervezetének elnöke.
Míg a Szociálliberális Unió (USL) jelöltje, Cornel Popa magabiztosan nyerte el a Bihar Megyei Tanács elnöki tisztségét, tegnapra helyet cserélt a második és a harmadik helyezett a versenyben. A megyeszékhelyről beérkezett szavazatok megszámlálása után kiderült, hogy a második legtöbb szavazatot, 20,15 százalékot az RMDSZ jelöltje, Pásztor Sándor szerezte.
A kórházigazgató óvást nyújtott be a Központi Választási Irodához (BEC) a voksolás megismétlését kérve, mivel szerinte sok szavazókörzetben csalás történt, az urnában lévő szavazócédulák száma nem egyezett meg a névjegyzékben szereplőkkel.
Tisztújításra készül a Magyar Polgári Párt (MPP) Háromszéken. Kulcsár Terza József, a polgári alakulat Kovászna megyei elnöke tegnap sajtótájékoztatón elmondta, ebben a hónapban minden háromszéki településen megszervezik a tisztújítást, majd a megyei választásokra is sor kerül. Emellett szorgalmazzák, hogy legkésőbb szeptemberben hívják össze a párt kongresszusát, és történjen meg az országos tisztújítás is.
Mindhárom erdélyi magyar politikai alakulat szempontjából érdekes és hasznos következtetéseket lehet levonni a négy évvel ezelőtti és az idei helyhatósági választásokon született szavazatarányok és mandátumszámok összehasonlítása alapján.
Az erdélyi magyar közösség megosztásával vádolják a magyarországi ellenzéki pártok a Fideszt és az Orbán-kormányt a vasárnapi helyhatósági választásokon a romániai magyar politikai alakulatok által elért eredmények kapcsán.
Kolozsváron alpolgármesteri, Kolozs megyében pedig alelnöki tisztséget kér az RMDSZ. Máté András Levente megyei elnök a Krónikának elmondta, a szövetség mindkét testületben megkerülhetetlen. Hozzátette, jelenleg zajlanak a tárgyalások a román pártokkal, részleteket azonban csak a tárgyalások végeztével hoznak nyilvánosságra.
Ilyés Gyula, Szatmárnémeti RMDSZ-es polgármestere két mandátum után az idei választásokon alulmaradt ellenfelével, Dorel Coicával (USL) szemben. Ennek kapcsán kérdeztük.
[ÖSSZEFOGLALÓ] Székelyföldön tarolt, a Partiumban viszont sokat veszített az RMDSZ. Míg Kovászna és Hargita megyében megyei tanácselnöki tisztséget és fölényes többséget szerzett a képviselőtestületekben, a Maros megyében megméretkező Lokodi Edit Emőke elveszítette a megyei tanácselnöki tisztségért folytatott versenyt. Szatmár megyében és Szatmárnémetiben nemcsak a megyei tanácselnöki és polgármesteri tisztségeket veszítette el a szövetség, a...
A Bihar Megyei Tanács elnökére, illetve a tanácsosi listákra leadott voksokat lapzártánkig nem sikerült összesítenie a megyei választási irodának. A legutolsó részeredmények azonban már világosan mutatják, hogy a megyeszékhelyhez hasonló arányú USL-győzelem született itt is.
Alulmaradt Csehi Árpád, az RMDSZ Szatmár megyei jelöltje a megyei tanácselnökségért folytatott harcban. Míg Csehi a szavazatok 34,7 százalékát szerezte meg, az USL jelöltje, Adrian Ştef a voksok 38,3 százalékát gyűjtötte be.
Ciprian Dobre, a Szociál-Liberális Szövetség (USL) megyei tanácselnök-jelöltje szerezte meg a legtöbb szavazatot Maros megyében. A jelenleg képviselőként tevékenykedő Dobre a voksok 40,64 százalékát gyűjtötte be, maga mögé sorolva ezzel Lokodi Edit Emőkét, az RMDSZ jelöltjét, aki a leadott szavazatoknak 34,87 százalékát tudhatja magáénak.
Rendkívüli helyzet állt elő a Kolozs megyei Aranyosgyéresen, ahol a demokratáknak a választások előtt tíz nappal elhunyt polgármesterjelöltje, Ioan Vasinca tanácsosi tisztséghez jutott a PDL listavezetőjeként.
A következő négy évben Cigányi, Debren, Haraklány, Ipp, Kárásztelek, Kémer, Kraszna, Sarmaság, Szilágybagos, Szilágycseh, Szilágyperecsen, Szilágysámson, Szilágyszeg és Varsolc élén áll magyar polgármester.
Kolozs megye a részvételi arány tekintetében sereghajtónak számít – a vasárnapi voksnapon a jogosultak alig 53 százaléka szavazott. A végleges eredmények alapján a Szociálliberális Unió (USL) jelöltje, Horea Uioreanu 705 szavazattal győzte le Alin Tişét (PDL) a megyei tanácselnöki tisztségért kiírt szavazáson, az RMDSZ-es Máté András 12 százalékot ért el.