Fotó: Pixabay.com
Kilenc perc alatt kimerült a Zöld ház program keretében a Bukarest–Ilfov régiónak szánt 99 860 000 lejes keret, összesen 4993 személynek sikerült pályáznia állami támogatásra napelem felszereléséhez – tájékoztatott pénteken a Környezetvédelmi Alap (AFM).
2023. május 19., 12:542023. május 19., 12:54
A mostani „#ZöldPéntek legfontosabb hírének” nevezte Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter péntek délben közzétett Facebook-bejegyzésében, hogy 4993 családi házra telepíthetnek napelemrendszert a Környezetvédelmi Alap támogatásával a Bukarest–Ilfov régióban.
Köszönöm a Környezetvédelmi Alap vezetésének és az informatikus csapatnak, akik biztosították, hogy idén zökkenőmentes legyen a pályázás” – írta bejegyzésében a tárcavezető.
Pénteken 10 órakor rajtol a Zöld ház program idei kiírása. Elsőként a Bukarest–Ilfov régióban indul a pályázás. Az első erdélyi megyék május 24-én, szerdán „állnak rajthoz”.
Amint arról korábban írtunk, az első erdélyi megyék május 24-én „állnak rajthoz”, mégpedig a Fehér, Brassó, Kovászna, Hargita, Maros és Szeben megyét felölelő közép-romániai régió lakosai. Számukra papíron 26-ig van nyitva a lehetőség az összesen 245 060 000 lej lefoglalására.
Május 29–31. között a moldvai megyéket felsorakoztató északkeleti térség következik (279 480 000 lej), majd egy kis szünet után június 6-án a Bihart, Beszterce-Naszódot, Kolozst, Szatmárt, Szilágy és Máramaros megyét magában foglaló északnyugati régió kerül sorra, 240 020 000 lejes büdzsével.
Június 9-én a délkeleti (212 400 000 lej), 14-én pedig a déli megyék kezdenek (utóbbiaké a legnagyobb költségvetés, 280 900 000 lej). Június 19-én a délnyugati megyék lakóin lesz a sor három napon keresztül (174 300 000 lej), zárásképpen pedig június 22-től Arad, Krassó-Szörény, Hunyad és Temes, azaz a nyugati térség polgárai pályázhatnak (200 480 000 lej).
Mint ismeretes, eleinte még 150 ezer támogatottról beszéltek, és 3 milliárd lejes költségvetésről – ám utóbbi egyelőre 1,75 milliárdra „apadt”, de az ígéretek szerint az év folyamán kiegészíthető.
Közzétette a Környezetvédelmi Alap (AFM) a napelemes áramfejlesztő rendszerek lakossági és immár egyházi telepítését is támogató Zöld ház program idei szezonjának hivatalos lebonyolítási útmutatóját.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!