Fotó: Pixabay.com
Közzétette a Környezetvédelmi Alap (AFM) a napelemes áramfejlesztő rendszerek lakossági és immár egyházi telepítését is támogató Zöld ház program idei szezonjának hivatalos lebonyolítási útmutatóját. A fejenként 20 ezer lejes állami támogatással kecsegtető, várhatóan rendkívüli népszerűségnek örvendő kiírásban május 19-től várják az igénylők jelentkezését, regionális felosztás szerint. Erdélyi térségek lakói leghamarabb május 24-én kapcsolódnak be, de addig számos fontos teendő áll előttük, hogy felkészülten várják a „rohamot”.
2023. május 04., 18:352023. május 04., 18:35
2023. május 05., 11:472023. május 05., 11:47
Az AFM közleményben ismertette a részleteket. Eszerint a magánszemélyek feliratkozása május 19. – június 26. között zajlik a www.afm.ro oldalon elérhetővé váló internetes felületen. Az egyházközségek június 27–29. között jelentkezhetnek.
Mint ismeretes, a Zöld ház korábbi kiírásait számos informatikai és bürokratikus akadály nehezítette. Idén azonban minden szempontból könnyebb regisztrációt ígértek – ezt az AFM jelenlegi elnöke, Laurențiu-Adrian Neculaescu a mostani közleményben is hangsúlyozta. „Tekintettel a környezetvédelmi szempontból, illetve a nagy érdeklődés miatt is fontos program jelentőségére, a Környezetvédelmi Alap minden erőfeszítést megtett azért, hogy a magánszemélyek egyszerűbben jelentkezhessenek, egy új informatikai alkalmazás segítségével.
Azt kívánjuk, hogy a program igazán sikeres legyen, és mintegy 87 500 háztartást támogathassunk az energiaszámlák csökkentésében, a korábbi két kiírásban finanszírozott 55 ezer rendszer után” – nyilatkozta Laurențiu-Adrian Neculaescu.
Mint ismeretes, eleinte még 150 ezer támogatottról beszéltek, és 3 milliárd lejes költségvetésről – ám utóbbi egyelőre 1,75 milliárdra „apadt”, de az ígéretek szerint az év folyamán kiegészíthető. A meglévő pénzt a nyolc fejlesztési régió alapján kialakított térségekben található házak számát figyelembe véve osztották szét a programba egymás után bekapcsolódó területek között. Május 19-én a Bukarest-Ilfov régió pályázói nyitják a sort, akik elméletileg 22-én és 23-án is jelentkezhetnek a legszerényebb régiós költségvetést jelentő, összesen 99 860 000 lejre. Azért csak elméletileg, mert
Az első erdélyi megyék május 24-én „állnak rajthoz”, mégpedig a Fehér, Brassó, Kovászna, Hargita, Maros és Szeben megyét felölelő közép-romániai régió lakosai. Számukra papíron 26-ig van nyitva a lehetőség az összesen 245 060 000 lej lefoglalására. Május 29–31. között a moldvai megyéket felsorakoztató északkeleti térség következik (279 480 000 lej), majd egy kis szünet után június 6-án a Bihart, Beszterce-Naszódot, Kolozst, Szatmárt, Szilágy és Máramaros megyét magában foglaló északnyugati régió kerül sorra, 240 020 000 lejes büdzsével.
Június 9-én a délkeleti (212 400 000 lej), 14-én pedig a déli megyék kezdenek (utóbbiaké a legnagyobb költségvetés, 280 900 000 lej). Június 19-én a délnyugati megyék lakóin lesz a sor három napon keresztül (174 300 000 lej), zárásképpen pedig június 22-től Arad, Krassó-Szörény, Hunyad és Temes, azaz a nyugati térség polgárai pályázhatnak (200 480 000 lej). A felekezetek képviselői – földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül – június 27–29. között igényelhetnek támogatást napelemes rendszerek telepítésére, erre összesen 17 500 000 lejt szánnak.
Fotó: Pixabay.com
Mint ismeretes, korábban az előre kiválasztott forgalmazó-szerelő cégeknek kellett begyűjteniük, majd feltölteniük – nagy nehézségek árán – a szükséges iratokat a megadott internetes felületre, ám idén közvetlenül az igénylőkre hárul ez a feladat.
Alapesetben a személyazonosító igazolványát, két adóügyi igazolást (az országos adóhatóságtól, illetve a helyi önkormányzattól, melyek bizonyítják, hogy nincsenek tartozásai), illetve a felszerelésnek helyt adó ingatlan telekkönyvi kivonatát. Abban az esetben, ha az ingatlan kollektív telekkönyvi nyilvántartásban is szerepel (más tulajdonú ingatlanokkal, lakrészekkel közös kivonaton is, például duplexek esetében), utóbbit is csatolni kell.
Fontos, hogy az igénylő tulajdonos állandó lakcíme is a megjelölt ingatlanba szóljon, a személyiben szereplő cím pedig megegyezzen a telekkönyvben olvashatóval. A pályázati kiírást árgus szemekkel figyelő Kodok Márton, a témában magyar nyelvű Facebook-csoportot is működtető civil aktivista bejegyzéseiben arra is felhívta a figyelmet, hogy engedélyezik a csűrre, garázsra szerelést is, de kötelezően kell legyen a telekkönyvben egy ház is; duplexek (rész)tulajdonosai még jelentkezhetnek, nagyobb ingatlanokban lakók viszont már nem; kérnek kiépített földelési rendszert és villámhárítót is, ami valószínűleg 1000–2000 lejjel növelheti a költségeket; ugyanakkor az előzetes tervekkel ellentétben nem követelik meg a drágább hibrid invertert.
Hosszas várakozás után közvitára bocsátották a napelemes Zöld ház program – nem végleges – lebonyolítási útmutatóját. A házi áramtermelő berendezések megvásárlását legtöbb 20 ezer lejjel támogató állami program új kiírása több több ponton változik.
A feltöltendő iratokat időben be kell szerezni, PDF formátumban előkészíteni, a dokumentumok mérete ne haladja meg az 1 megát. Kodok Márton azt is tanácsolta, hogy a pályázók lehetőleg ne yahoos e-mail-címmel jelentkezzenek (problémák lehetnek visszaigazoláskor). A platform valószínűleg az Inscrierionline.afm.ro oldalon fog működni.
Fotó: Pixabay.com
Időközben a napelemszerelő cégek már jelentkezhetnek az AFM-nél, május 12-éig tehetik meg. Mint ismeretes, a vállalkozásoktól jótállási összeget kérnek majd annak függvényében, mekkora ügyfélkört gyűjtenek – ezzel kirostálhatják a kisebb cégeket, de a szűrő várhatóan megszabadít a bizonytalan hátterű, megbízhatatlan cégektől is.
Hivatalosan a magánszemélyek jelentkezése, a határidők lejárta után kell megnevezni a rendszertelepítőt az internetes felületen. A kiválasztott cég ezek után ellenőrzi iratainkat, és azok alapján elfogadja vagy elutasítja jelentkezésünket. Ezek után a Környezetvédelmi Alap is ellenőrzi a zöld jelzést kapottak listáját. Az óvási időszak lejárta után következnek a szerződéskötések és indulhat a munka, majd az AFM átutalja a szerelőknek a támogatást, a projekt lezárultakor pedig szúrópróbaszerűen ellenőrzi, hogy minden a tervek szerint történt-e.
Mint ismeretes, a Zöld ház programban felkínált 20 ezer lejes támogatást legkevesebb 3 kilowatt teljesítményű napelemes rendszerek üzembe helyezése esetén lehet igényelni, legkevesebb 2000 lejes önrésszel – nagyobb teljesítmény, drágább rendszer esetén az árkülönbözetet az ügyfél állja.
hiszen a támogatott módon felszerelhető, hálózatra visszatápláló (On-grid) napelemes rendszerek a háztartás által pillanatnyilag fel nem használt, azaz pluszban megtermelt áramot egyenesen az országos hálózatba továbbítják. Az úgynevezett áramtermelő-fogyasztók, prosumerek ezért valamennyi pénzt is kapnak, miközben éjjel például az országos hálózatból kapják az áramot.
Nagy az ösztökélés, lelkesedés manapság a napelemek beszerelése terén. Ezzel együtt a beruházáson elgondolkodó, az online világban informálódni próbáló, tudatlan kíváncsiskodó megriadhat.
Lakossági napelemprogram finanszírozását is tartalmazza a bukaresti európai alapok minisztériuma által megvalósítandó, jelenleg közvitán lévő REPowerEU nevű terv. Az új kezdeményezés független a már létező Zöld ház programtól.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!