Fotó: Makkay József
Többféle kertészeti termék előállításával próbálkozott az a fiatal bihari magyar házaspár, amelynek végül a dísznövénytermesztés jött be. Országosan ismert webáruházukba Bukaresttől Máramarosszigetig nagyon sok rendelés érkezik. Sikertörténetük jól mutatja, hogy az informatika a mezőgazdasági termelésben és értékesítésben is nélkülözhetetlenné vált.
2022. október 31., 08:042022. október 31., 08:04
Romániában ritka jelenség, hogy egy mezőgazdasági tevékenységet folytató kisvállalkozás országosan ismert webáruházat működtessen, ahol interneten keresztül több tucat dísznövényt, gyümölcstermő cserjéket, fenyőféléket és számos más terméket lehet megvásárolni, a kiszállítás gyorsasága pedig megegyezik a legkorszerűbb csomagküldő webáruházak szolgáltatásaival. A Nagyváradtól 16 kilométerre fekvő, többségében magyarok lakta Bihar község családi vállalkozása tizenkét évvel ezelőtt fogott hozzá a díszcserjék termesztéséhez és forgalmazásához, majd több kitérő után tért vissza ehhez a szakterülethez.
Vekerdi Attila vállalkozó szerint az indulás nem volt könnyű. 2010-re egy olyan trend alakult ki az országban, hogy egyre többen fogtak dísznövénytermesztésbe. A divattá vált foglalkozás hátterében az állt, hogy sokan kihasználták az európai uniós mezőgazdasági pályázatokban rejlő kiskaput, amely lehetővé tette, hogy 20–30 ár területre ültetett dísznövényekkel is sikeresen tudjanak pályázni. A többséget nyilván nem a kertészkedés érdekelte, hanem a könnyen szerezhető pár tízezer eurónyi európai uniós forrás, amit könnyen el lehetett költeni magáncélra is. A pénzt megítélő állami hatóság ellenőrei sokkal elnézőbbek voltak, mint manapság, így a mezőgazdaságnak szánt uniós pénzek sok portán luxus kategóriájú személygépkocsikká „változtak át”.
Vekerdi Attila vállalkozó
Fotó: Makkay József
„Úgy gondoltam, hogy a szántóföldi zöldségtermesztés jobban megéri: paradicsomot, paprikát és egyéb zöldségféléket termesztettünk. Sajnos, nem értettünk hozzá, ezért egy gyenge, agyagos termőterületet választottunk, a fiaskót pedig növelte az alacsony értékesítési ár” – idézi fel az indulás körülményeit a ma 35 éves fiatalember.
A nagybani piacokon értékesített zöldség ára alig fedezte a kiadásokat. A sikertelen kísérlet után másfél hektárra telepítettek földi epret, de ez sem vált be. A két-három hetes betakarítási idényben nem találtak napszámost, a család pedig nem bírta a megfeszített munkát: az utolsó évben harminc mázsa eper pusztult el az indákon, mert a hiányzó munkaerő miatt nem tudták betakarítani időben.
A fiatal házaspár a falu főutcáján nyitott egy ötszáz négyzetméteres árudát. Magyarországi partnerekkel abban egyeztek meg, hogy a behozott árut később fizetik ki, így a meghitelezett bizalomnak köszönhetően indulhattak el a dísznövény-forgalmazással. A próbálkozás ezúttal sikeres lett: egyre többen tértek be az új telephelyre nem csak a faluból, hanem a településen átutazók közül is. Amikor látták, hogy termékeik iránt van érdeklődés, informatikus barátjukat kérték meg, hogy dolgozza ki az induló webáruház internetes felületét. A közösbe tett elképzelés annyira népszerű lett, hogy elárasztották a megrendelések.
Elsősorban nagyvárosokból érkezik a legtöbb igény, de ma már az ország minden részébe küldenek árut. A bélelt kartondobozokba figyelmesen becsomagolt növényeket a futárcég egy-két nap alatt szállítja ki a megrendelőnek, és a visszajelzésekből kiderül, hogy mindenhova épségben megérkezett a küldemény.
Fűzesi Ágnes kertészmérnökkel szétnézünk a faluból kivezető út mellett található 1,7 hektáros új telephelyen, aminek szomszédságában további három hektárt bérelnek. Minden forgalmazott növényt helyben ültetnek és nevelnek a közkedvelt rózsáktól, a különböző fenyőféléken, díszcserjéken át a díszfüvekig és gyümölcstermő bokrokig. A forgalmazott évelő növények mellé részletes szaktanácsadás jár, ami elsősorban a cég alapemberének számító kertészmérnök feladata. Elmagyarázza vagy megírja a vásárlóknak a növény ültetésével és gondozásával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. Mindez sok türelmet igénylő feladat: az érdeklődők, a vásárlók többsége alig tud érdemi információt a dísznövényekről, illetve gondozásukról.
Fűzesi Ágnes kertészmérnök
Fotó: Makkay József
A cég munkatársai kertépítési tanácsokkal is segítenek, ha valaki a telek zöldfelületét szeretné berendezni, kialakítani önerőből, hogy milyen növényeket válasszon.
Az emberek szétnéznek a világban, utánaolvasnak, érdeklődnek, és a növényszeretők előbb-utóbb ráakadnak a forgalmazókra is.
Fotó: Makkay József
Mivel legtöbben az internetet használják, könnyű ráakadni a vekygarden.ro webfelületükre, amelyet csúcsidényben több ezer látogató is böngész.
Mindig arra törekedtünk, hogy gyenge vagy beteg növény soha ne kerüljön csomagba. A legfontosabb az ügyfél elégedettsége. Ha nem így történne, elárasztanának a panaszok, ami rossz reklám a cégnek. Ezzel szemben sok elégedett levelet kapunk. Az ügyfelek egy része később is megkeres, hogy megkérdezze, mitévő legyen, ha valami gondot tapasztal a növények körül, vagy fejleszteni akar. Ez a bizalom kötelez” – foglalja össze az online-kereskedelem lényegét Fűzesi Ágnes.
A romániai üzletekben és piacokon óriási a kereslet a helyi termelésű zöldségre és gyümölcsre, de mivel nincs elég termés, külföldről importálnak a kereskedők. A zöldségtermesztés sanyarú helyzetén a kormánynak eddig nem sikerült érdemben javítania.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!