Sikeresen visszaperelte Romániában a jogtalanul elvett márkanevét és emblémáját a debreceni Hajdú Gabona Zrt., amely árujának mintegy felét Románia területén, főleg Erdélyben értékesíti.
2018. július 13., 18:592018. július 13., 18:59
2018. július 13., 19:032018. július 13., 19:03
A jogi vita kimenetelét pénteken ismertette az MTI-vel Lakatos Zoltán elnök-vezérigazgató. Elmondta: cégük már több mint húsz éve van jelen a romániai piacon, ahol évente 3,5-4 milliárd forint (mintegy 12,5 millió euró) értékben adnak el lisztet. 2015-ben jelentkezett náluk az Accenture Consulting Srl. ügyvédi iroda, amely bejelentette: ő rendelkezik a román szabadalmi hivatalnál levédett Hajdu Finom márkanévvel és emblémával. Ez utóbbi nagyon hasonlított a lovast ábrázoló Hajdu Gabonáéra.
Kezdetben békés megoldást javasoltak, de a román cég ragaszkodott ahhoz, hogy a Hajdú Gabona csak rajtuk keresztül forgalmazzon Romániában, amit a debreceniek elutasítottak, így bírósági eljárást indítottak a márkanév visszaszerzése érdekében. A legfelsőbb bíróság jogerős ítéletben megállapította, hogy a román cég rosszhiszeműen használta a Hajdú Finom márkanevet és a lovas emblémát.
Az elnök-vezérigazgató szerint az ügy fő tanulsága, hogy minden vállalkozó védje le egész Európára érvényesen a külföldön forgalmazott árujának márkanevét, hiszen ez megoldható mintegy 300 ezer forintból. Elismerte, hibáztak, hogy nem védték le nevüket külön Romániában is, hiszen amennyiben elvesztették volna a román piacot, a vállalkozásuk meg is bukhatott volna.
A Hajdú Gabona Zrt. lisztjéből készült termékeket naponta egymillió ember fogyasztja Magyarországon és Romániában. Nyilvános cégadatok szerint a Hajdú Gabona Zrt. 2017-ben 7,04 milliárd forint értékesítési árbevételt ért el az előző évi 6,87 milliárd forinttal szemben. A társaság tavalyi adózott eredménye 93,7 millió forintot volt az előző évi 86,1 millió forint után.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!