Sikeresen visszaperelte Romániában a jogtalanul elvett márkanevét és emblémáját a debreceni Hajdú Gabona Zrt., amely árujának mintegy felét Románia területén, főleg Erdélyben értékesíti.
2018. július 13., 18:592018. július 13., 18:59
2018. július 13., 19:032018. július 13., 19:03
A jogi vita kimenetelét pénteken ismertette az MTI-vel Lakatos Zoltán elnök-vezérigazgató. Elmondta: cégük már több mint húsz éve van jelen a romániai piacon, ahol évente 3,5-4 milliárd forint (mintegy 12,5 millió euró) értékben adnak el lisztet. 2015-ben jelentkezett náluk az Accenture Consulting Srl. ügyvédi iroda, amely bejelentette: ő rendelkezik a román szabadalmi hivatalnál levédett Hajdu Finom márkanévvel és emblémával. Ez utóbbi nagyon hasonlított a lovast ábrázoló Hajdu Gabonáéra.
Kezdetben békés megoldást javasoltak, de a román cég ragaszkodott ahhoz, hogy a Hajdú Gabona csak rajtuk keresztül forgalmazzon Romániában, amit a debreceniek elutasítottak, így bírósági eljárást indítottak a márkanév visszaszerzése érdekében. A legfelsőbb bíróság jogerős ítéletben megállapította, hogy a román cég rosszhiszeműen használta a Hajdú Finom márkanevet és a lovas emblémát.
Az elnök-vezérigazgató szerint az ügy fő tanulsága, hogy minden vállalkozó védje le egész Európára érvényesen a külföldön forgalmazott árujának márkanevét, hiszen ez megoldható mintegy 300 ezer forintból. Elismerte, hibáztak, hogy nem védték le nevüket külön Romániában is, hiszen amennyiben elvesztették volna a román piacot, a vállalkozásuk meg is bukhatott volna.
A Hajdú Gabona Zrt. lisztjéből készült termékeket naponta egymillió ember fogyasztja Magyarországon és Romániában. Nyilvános cégadatok szerint a Hajdú Gabona Zrt. 2017-ben 7,04 milliárd forint értékesítési árbevételt ért el az előző évi 6,87 milliárd forinttal szemben. A társaság tavalyi adózott eredménye 93,7 millió forintot volt az előző évi 86,1 millió forint után.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adatai szerint 2024 októberében 5,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,2 százalékkal kisebb, mint szeptemberben.
A romániai légiutas-forgalom 5,9 százalékkal bővült az 2024 első 9 hónapjában az egy évvel korábbihoz képest, elérte a 19,81 milliót – közölte szombaton az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Üzemanyag-drágulással szembesülhetnek a töltőállomásokra behajtó gépkocsivezetők az új év első napján, amely aznap nem csupán a piaci mozgásokból, hanem a kormány jövedékiadó-emeléséből fakadhat.
Ismét pusztít az afrikai sertéspestis: a Romániai Hússertéstartók Egyesülete szerint idén ősszel a hatóságok 30 ezer fertőzött állatot altattak el. Az állattelepek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy vontatottan halad a kártérítések kifizetése.
A csütörtökön jegyzett évi 5,92 százalékról 5,93 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Idén szeptemberben 916,758 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 886,983 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
A szeptember végi 5,44 százalékról október végére 6,19 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány Romániában – jelentette be kedden a pénzügyminisztérium.
Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.
szóljon hozzá!