Virtuális térbe költözteti az ügyintézést az ANAF: márciustól a vállalkozók kizárólag online kommunikálhatnak az adóhivatallal

Búcsú a soroktól. A hivatalos ígéret szerint elenyész lesz azoknak az ügyintézéseknek a száma, amiért a cégek képviselőjének be kell mennie az ANAF-hoz •  Fotó: Haáz Vince

Búcsú a soroktól. A hivatalos ígéret szerint elenyész lesz azoknak az ügyintézéseknek a száma, amiért a cégek képviselőjének be kell mennie az ANAF-hoz

Fotó: Haáz Vince

Lassan a körmére ég a gyertya azoknak a vállalkozásoknak, amelyek még nem regisztráltak az adóhatóság platformjára, márciustól ugyanis kizárólag online zajlik az ügyintézés. Máthis István, az ANAF Kovászna megyei kirendeltségének igazgatóhelyettese viszont kérdésünkre elmondta, akkor sem lesznek fennakadások, ha sokan utolsó pillanatra halasztják a regisztrálást, az akkor válik időszerűvé, ha a vállalkozónak bármilyen teendője van az adóhatóságnál.

2022. február 25., 18:382022. február 25., 18:38

Március elsejétől a cégek és a vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemélyek csak online tarthatják a kapcsolatot az Országos Adóhatósággal (ANAF) a Privát Virtuális Tér (SPV – Spațiu Privat Virtual) elnevezésű platformon keresztül. Az egy héttel ezelőtti összesítés szerint még 1,6 millió vállalkozásnak kell regisztrálnia a Privát Virtuális Térbe, addig még egymillió cég és 600 ezer vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemély ezt nem lépte meg.

A hivatalos tájékoztatás szerint

március elseje után a cégek képviselői már csak online tudják benyújtani a dokumentumokat, kéréseket, azokat papírformátumban már nem fogadják el,

tehát mindenkinek regisztrálnia kell, hogy hivatalos adóügyeit intézni tudja. Ez a digitalizációs folyamat része, a digitális eszközök és online platformok használatával a vállalkozók gyorsabban és hatékonyabban bonyolíthatják az adóügyeiket – ígéri az adóhatóság. Azt mondják, elenyésző azoknak az ügyintézéseknek a száma, amiért mégis be kell menniük majd a cégvezetőknek, a könyvelőknek az adóhivatalba.

Mint ismeretes, az Anaf.ro oldalon elérhető SPV-platformon a magán és jogi személyek jelenleg is kommunikálhatnak online az adóhatósággal. Itt be lehet nyújtani a különböző nyilatkozatokat, követni lehet az éves jövedelemkimutatásokat, látható mekkora adót kell befizetni, adó- vagy jövedelemigazolást lehet igényelni, vagy itt is fel lehet ajánlani a jövedelemadó egy részét civil szervezeteknek, egyházaknak. A regisztráltak ugyanakkor hírlevelet kapnak a törvénymódosításokról, adóbefizetési határidőkről, és adózási útmutatók is megjelennek.

A késlekedőknek sem kell aggódniuk

Bár még a vállalkozók egy része nem regisztrált a Privát Virtuális Térbe, nem lesznek fennakadások, hiszen a vállalkozók többsége már rendelkezik elektronikus aláírással, vagy felhatalmazta a könyvelőjét, hogy eljárjon, a könyvelőknek pedig van elektronikus aláírásuk – jelentette ki a Krónika érdeklődésére Máthis István, az ANAF Kovászna megyei kirendeltségének igazgatóhelyettese. Mindez azért fontos, mert

elektronikus aláírással lehet regisztrálni a rendszerbe.

A folyamat nagyon gyors és egyszerű, két dokumentumot kell mellékelni, a kérést minisztériumi szinten ellenőrzik, de perceken belül érkezik a jóváhagyás.

A Kovászna megyei tapasztalatok szerint legtöbb esetben a cégek a könyvelőiket hatalmazták fel, hogy regisztrálják a céget az SPV-be, de ezzel párhuzamosan sok cégtulajdonos maga is regisztrált. Erre is van ugyanis lehetőség, és például, ha gyorsan kell egy adó- vagy jövedelemigazolás, akkor nem kell a könyvelőjéhez fordulnia, hanem belép a Privát Virtuális Terébe, és pillanatok alatt letölti.

Nem kell kérni priuszt

„Március 1-től könnyebbség, hogy ha bármelyik hazai intézmény adóügyi feddhetetlenségi bizonyítványt (cazier fiscal) kér, azt már nem az érintettnek kell beszereznie. Ha bárhová igazolás kell, hogy a magán- vagy jogi személynek nincs adóssága, nem őt küldözgetik, hogy ezt beszerezze, hanem az intézmény kötelező módon lekéri azt az adóhatóság adatbázisából” – irányította rá a figyelmet még egy lényeges változásra Máthis István. Hangsúlyozta, bár korábban voltak kisebb szerverproblémák,

erre az évre több digitalizálási projekt is elindul, melyeknek épp az a célja, hogy megkönnyítse a kapcsolattartást a cégekkel és a magánszemélyekkel, gyors, hatékony és ügyfélbarát legyen kapcsolat,

akár okostelefonról is elérhető az adóhatóság oldala, a különböző platformok.

A magánszemélyeknek nem kötelező, de nem árt

A magánszemélyeknek eközben továbbra is tarthatják személyesen a kapcsolatot az adóhatósággal, de számukra is megkönnyíti az ügyintézést, tehát érdemes regisztrálni a Privát Virtuális Térbe. Esetükben szükség van az azonosításra, tehát vagy személyesen bemennek az adóhivatalhoz, vagy a felvételüket kérők azonosítása videokapcsolattal is megoldható.

A videokapcsolatra az adóhatóság honlapján elérhető applikáció segítségével lehet feliratkozni, a jelentkezést követően az ANAF e-mailben küldi az érintettnek az azonosításhoz szükséges tudnivalókat.

Máthis István hangsúlyozta, személyesen is gyorsan megy a bejelentkezés, segítenek a dokumentumok kitöltésében, majd néhány perc alatt megkapják a jóváhagyást.

Magánszemélyként jelentkeznek be

Kovászna megyében valamivel több mint 18 ezer vállalkozást tartanak nyilván, ezek közül kevéssel több mint 10 ezer cég és közel 8 ezer vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemély. A hét eleji adatok szerint 4450 cég volt bejelentkezve a Privát Virtuális Térbe, és a vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemélyek közül 5826-on, tehát mintegy 74 százalék.

Érdekes adalék, hogy a többség magánszemélyként jelentkezett be, ezt megtehetik, mert a dokumentumok többségét a személyi számuk alapján nyújtják be, viszont így nem látják a vállalkozásuk adatait, például, hogy engedélyezett magánszemélyként mennyi az adókötelezettségük. Ezért érdemes az adószám alapján is regisztrálniuk, ez egy egyszerű folyamat, nincs szükség a személyes vagy videofelvételes azonosításra. Kovászna megyében eddig csak 545-en regisztráltak az adószámmal.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 26., szombat

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője

Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője
2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden

A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament