Fotó: Rostás Szabolcs
A Versenytanács elemzése szerint az alapvető élelmiszerek átlagára a nagy kiskereskedelmi láncok üzleteiben akár 34 százalékkal is csökkent az árrést korlátozó sürgősségi kormányrendelet hatására.
2023. augusztus 07., 13:032023. augusztus 07., 13:03
2023. augusztus 07., 13:122023. augusztus 07., 13:12
Az intézmény hétfői közleménye szerint a júniusi átlagárakhoz képest a gyümölcsök és a zöldségek ára mérséklődött a legnagyobb mértékben augusztus elsején. Ezek szerint
Hústermékek átlagban 12,1 százalékkal, a tejtermékek átlagban 12,3 százalékkal voltak olcsóbbak augusztus elsején júniushoz képest. A tej ára 5,3 százalékkal csökkent, és jelenleg átlagban 5,05 lejbe kerül. A friss hazai tej ára májushoz képest átlagban 20 százalékkal mérséklődött az üzletek nagy részében az önkéntes árréskorlátozásról szóló megállapodás eredményeként.
Az árréscsökkentő rendeletbe foglalt termékek közül csak az alma ára nőtt 3,6 százalékkal 3,9 lejre.
„A vizsgálat során egyes termékeknél – például görögdinnye, csirkeszárny, hagyma és kápia paprika esetében – 40 százalékot meghaladó árcsökkenést is tapasztaltunk egyes boltokban, a sárgarépánál, szilvánál, szőlőnél és burgonyánál pedig akár 50 százalékról beszélhetünk egyes kiskereskedelmi láncok esetében” – mondta Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke.
Az alapélelmiszerek árréscsökkentésére vonatkozó intézkedés életbe léptetésének köszönhetően 35–50 százalékkal mérséklődött bizonyos élelmiszerek ára – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön.
Mint ismeretes, az árrést ideiglenesen korlátozó sürgősségi rendelet augusztus elsején lépett hatályba, és a következő alapvető élelmiszerekre vonatkozik: kenyér, tej, sajt, joghurt, liszt, kukoricaliszt, tojás, napraforgóolaj, friss csirkehús, friss sertéshús, ömlesztett friss zöldség, ömlesztett friss gyümölcs, ömlesztett friss burgonya és cukor.
Az alapélelmiszerek árréscsökkentését előíró kormányrendelet betartását fogják ellenőrizni a hatóságok az élelmiszerüzletekben – jelentette be szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!