Fotó: Pixabay.com
A szociállibeárlis kormány illetékesei szerint a jegybanknak kell megállítania az irányadó bankközi kamatláb, a ROBOR további növekedését.
2017. október 03., 16:202017. október 03., 16:20
2017. október 03., 16:232017. október 03., 16:23
Tovább menetelt kedden a romániai irányadó bankközi kamatláb, a ROBOR: a Román Nemzeti Bank (BNR) tájékoztatása szerint elérte az 1,8 százalékot –
Ionuț Mișa pénzügyminiszter szerint azonban nincs ok aggodalomra. Miután részt vett a jegybank monetáris politikai ülésén, a tárcavezető közölte: likviditási gondok okozzák a ROBOR hirtelen nekilódulását, de ameddig „a kormány koherens adóügyi politikát folytat és a BNR monetáris politikája is koherens, stabilitás lesz”.
Azt mondja, még meg kell vizsgálni, hogy pontosan „mi a helyzet a piacon”, de meglátása szerint likviditási gondok lehetnek. A kamatláb további emelkedésének megakadályozása a pénzügyminiszter szerint a jegybank feladata.
A ROBOR főleg szeptember második felében kezdett gyors ütemben emelkedni. Hétfőn 1,71 százalékra emelkedett a pénteki 1,58 százalékos értékéről. A kamatláb 2016 elején esett 1 százalék alá, azóta több mint 1 százalékponttal növekedett.
Ebben a kontextusban Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke hétfőn kijelentette: szükség van egy megbeszélésre a kormány és a román nemzeti bank képviselői, illetve a kereskedelmi bankok között, mert a ROBOR emelkedése fontos téma.
Pénteken Mihai Tudose miniszterelnök a jegybankot bírálta, mert szerinte is a BNR-nek kellett volna vigyáznia arra, hogy a ROBOR ne nőjön. A kormányfő az intézmény vezetőit burkoltan hazafiatlansággal vádolta. Közölte: jövő héten találkozni akar a jegybank kormányzójával, ugyanis meg akar bizonyosodni arról – mondta –, hogy a jegybank Románia érdekeit védi még, vagy olyan intézmény, amelynek vezetői saját jólétük biztosításával vannak elfoglalva.
Adrian Vasilescu, a BNR stratégiai tanácsadója szerint azonban az irányadó kamatláb nem csak Romániában lódult meg, hanem
Szerinte a ROBOR növekedése nem tekinthető túl magasnak. Közben a Raiffeisen Bank vezérigazgatója, Steven van Groningen a Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi napilapnak nyilatkozva kijelentette, nem a bankközi hitelkamatláb növekedése számít anomáliának, hanem az eddigi időszak, amikor szinte nulla volt a kamatláb.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!